$
בורסת ת"א

רשות ני"ע אישרה שיווק קרנות סל זרות בשקלים

הקרנות הזרות טענו ב־2016, כשאושר להן לשווק בארץ במט"ח, כי הן בנחיתות מול הקרנות המקומיות בשל עמלות ההמרה. נימוקי הוועדה: הגברת התחרות

גולן חזני 07:1928.07.19

ועדה של רשות ניירות ערך החליטה בשבוע שעבר לאפשר לראשונה לקרנות ETF (קרנות סל) זרות לשווק קרנות שקליות בישראל - והסנונית הראשונה שאושרה היא קרן בלאקרוק. ההחלטה התקבלה בהמשך לאישור שיווק קרנות שניתן לקרנות הזרות ב־2016, אולם אלה - בהובלת בלאקרוק - טענו אז כי השיווק במטבע זר מעמיד אותן בנחיתות מול הקרנות הישראליות, וביקשו היתר לשווק קרנות סל זרות בשקלים - דבר שיחסוך ללקוחות עמלת מט"ח. אולם אף על פי שהקרנות ייסחרו בשקלים, המשקיעים בהן יושפעו משער המטבע, כך ששינוי בו ישנה גם את התמחור השקלי. במילים אחרות, הקרנות לא באמת מגדרות את החשיפה למטבע חוץ. נימוקי הוועדה היו הגברת התחרות לטובת הצרכן.

 

המקומיות טרפדו בעבר

מי שמתנגדות להחלטה הן קרנות הנאמנות המקומיות, שבעבר טרפדו מהלך כזה ברפורמה שהוביל יו"ר רשות ני"ע בעבר שמואל האוזר. הרפורמה אפשרה לקרנות נאמנות זרות לשווק בישראל את מוצריהן, באמצעות היועצים בבנקים, במטרה לייצר תחרות לקרנות המקומיות ולגוון את אפשרויות ההשקעה. כבר אז הסבירו הקרנות שרצו להגיע לישראל, ובהן בלאקרוק, כי הן יסבלו מנחיתות קשה למול הקרנות המקומיות, שכן עמלת ההמרה של השקל לדולר או ליורו תפגע באטרקטיביות שלהן, וגם העובדה שהן נשארו חשופות לתנודתיות של המטבעות הזרים מול השקל.

 

מנהלי הקרנות המקומיים התנגדו למהלך, שמנטרל את היתרון שלהם על הקרנות הזרות, שמציעות דמי ניהול נמוכים יותר. מנהלי הקרנות ותעודות הסל יצאו אז למלחמה והכריזו כי התעשייה המקומית, שמנהלת כ־330 מיליארד שקל נכון לתחילת יולי, תחוסל, וכי הכסף ייצא מישראל להשקעות בחו"ל וגם הבורסה תיפגע.

 

רשות ני"ע חזרה בה בסוף 2016 מההסכמה לאפשר לקרנות הזרות להציע קרנות שקליות, וקבעה שהבקשה תיבחן שוב בעתיד. ההחלטה גרמה לכך שמאז הגיעו לישראל רק קרנות זרות בודדות, כמו פרנקלין טמפלטון וגאם, שהשיקו עד כה רק קרנות נאמנות אקטיביות במטבע הבסיס של הקרן, שבהן מנהל הקרן הוא שבוחר את אפיקי ההשקעה, ולא בקרנות פסיביות (קרנות מחקות), המבוססות על השקעה במדדים ומעקב אחריהם. קרנות אלה כמעט אינן משווקות באמצעות הבנקים, בגלל החשיפה הדולרית.

 

אלטשולר שחם ייהנה

כפי שפורסם ב"כלכליסט" בשבוע שעבר, בלאקרוק הציעה לשר האוצר משה כחלון להשקיע מאות מיליוני דולרים בתשתיות בארץ, במהלך שנתפס כסוג של עסקת חבילה תמורת אישור הקרנות השקליות. בלאקרוק משווקת את הקרנות בישראל בשיתוף פעולה עם בית ההשקעות אלטשולר שחם, שצפוי ליהנות מהאישור החדש. האישור האחרון צפוי לחולל שינוי בתעשיית הקרנות המחקות בישראל, שיוצעו לציבור בשקלים בידי מערכי הייעוץ בבנקים.

 

מימין: נשיא בלאקרוק רוב קפיטו ומשה כחלון. הציע לשר האוצר השקעה בישראל מימין: נשיא בלאקרוק רוב קפיטו ומשה כחלון. הציע לשר האוצר השקעה בישראל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x