$
מט"ח וסחורות

הבנק האירופי שולח מסר: תיתכן הורדת ריבית, תוכנית רכישות חדשה על הפרק

הבנק הותיר בשלב זה את הריבית ללא שינוי, ברמתה האפסית, אך הודיע כי ינקוט בצעדים מרחיבים בתקופה הקרובה על מנת לתמוך בכלכלת אירופה המדשדשת. "הריבית תישאר ברמתה הנוכחית או ברמה נמוכה יותר לפחות עד המחצית הראשונה של 2020"

שירות כלכליסט 15:0325.07.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

בדרך להרחבה מוניטארית: הבנק האירופי מודיע היום על הותרת הריבית ללא שינוי, ברמתה האפסית, אך ציין כי בכוונתו להציג צעדים מרחיבים בתקופה הקרובה על מנת לתמוך בכלכלת אירופה בתקופה של האטה בקצב הפעילות הכלכלית בגוש היורו. בכך למעשה מממש הבנק את הדברים שנשא נשיאו מריו דראגי בנאום שנשא ביוני האחרון.  

 

הבנק אמר כי הוא צופה שהריבית תישאר "ברמתה הנוכחית או ברמה נמוכה יותר" לפחות עד המחצית הראשונה של 2020 – בכך רומז הבנק להורדה אפשרית של הריבית בהמשך הדרך. מעבר לכך, גם ללא הורדה, מדובר בהארכה חדה של תקופת הריבית הנוכחית, שלפי התחזית האחרונה של הבנק היתה אמורה להסתיים בסוף 2019. בהודעה נאמר עוד שייתכנו צעדים מרחיבים נוספים, התייחסות שמעלה את האפשרות של חזרה לתוכנית רכישות חדשה (Quantitative easing) – 8 חודשים לאחר סיום תוכנית הרכישות העצומה שהוביל הבנק (ראו הרחבה בהמשך).

 

הודעת הריבית היום היא אחת האחרונות של מריו דראגי, שצפוי לפרוש ב-31 באוקטובר, בתום 8 שנות כהונה. הבנק האירופי יערוך ישיבה מוניטארית נוספת ב-12 בספטמבר, ועוד ישיבה צפויה ב-24 באוקטובר - לאחר מכן יוחלף דראגי על ידי כריסטין לגארד, יו"ר קרן המטבע הבינ"ל (שעוד נדרשת להשלמת הליך האישור במוסדות האיחוד). לגארד תוביל את הבנק בישיבה האחרונה של 2019, ב-12 בדצמבר.

 

דראגי דראגי צילום: בלומברג

 

 

 

 

 

במסיבת העיתונאים שכינס דראגי לאחר הודעת הריבית, אמר נשיא הבנק כי נתונים כלכליים חדשים ומידע שעולה מסקרים, ממשיכים להשביע על האטה בצמיחה ברבעונים השני והשלישי של השנה. דראגי ציין כי החולשה במסחר הגלובלי מכה בענף הייצור וכי תחזית ההאטה בצמיחה "משקפת בעיקר חולשה קרבה בסחר הבינלאומי, על רקע חוסר ודאות עולמי מתמשך, שמשפיע במיוחד על ענף הייצור בגוש היורו".

 

"בעוד שהתחזקות שוק העבודה ועלייה בשכר ממשיכים לשמור על חוסן הכלכלה, ריכוך בצמיחה העולמית וחולשה בסחר הגלובלי ממשיכים למשוך למטה את התחזיות לגוש היורו".

 

דראגי הוסיף כי רמות הפעילות במגזרי השירותים והבנייה הן יציבות, וששוק העבודה ממשיך להשתפר. "אמנם לחצי עלויות העבודה התגברו והתרחבו, אך תרגומם לאינפלציה לוקח יותר זמן משצפו בעבר". בטווח הבינוני, אמר דראגי, צפויה האינפלציה הבסיסית לגדול "בתמיכת צעדי המדיניות המוניטרית שלנו, ההתרחבות הכלכלית המתמשכת ועלייה חזקה יותר בשכר".

 

"הסיכונים סביב תחזית הצמיחה של גוש היורו נותרו שליליים", אמר נשיא הבנק האירופי המרכזי, "ומשקפים את חוסר הוודאות הגיאו-פוליטי המתמשך, את איום הפרוטקציוניזם הגובר ונקודות תורפה בשווקים המתפתחים".

 

הכיוון בבנק האירופי - תמיכה בשווקים

 

בחודש מרץ השנה הודיע הבנק האירופי כי הריבית האפסית תישאר עד לסוף 2019, ובכך האריך את התקופה המתוכננת, לאחר שבחודש דצמבר העריך הבנק שהתקופה תסתיים בסוף הקיץ, קרי סביב חודש ספטמבר. עתה ספק אם גם בסוף השנה תשתחרר אירופה מהריבית האפסית על המטבע שלה. בחודש יוני העביר דראגי מסר ברור לפיו הבנק יהיה מוכן להשיק סבב נוסף של תמריצים, אם האקלים של צמיחה חלשה וחוסר ודאות פוליטי ימשיך. לדבריו, קובעי המדיניות ידונו בדרכי התגובה להאטה כבר בשבועות הבאים. נשיא הבנק אמר את הדברים בכנס השנתי של הבנק שהתקיים בפורטוגל.

 

בישיבה שהוזכרה של מרץ 2019  הודיע הבנק על השקת תוכנית הלוואות לבנקים בריבית נמוכה - הנשיא מריו דראגי הודיע כי בכוונתו להשיק תוכנית הלוואות חדשה לבנקים באירופה, בריבית נמוכה - על מנת לסייע להם להרחיב את היקף האשראי הזול שהם מעניקים ללקוחות, ובריבית נמוכה - ובכך לתמוך בכלכלת גוש היורו. התוכנית החדשה תחל בספטמבר 2019 ומועד הסיום שלה נקבע למרץ 2021. ההלוואות שיעניק הבנק האירופי למוסדות הפינסיים בגוש יהיו לתקופה של שנתיים.

  

זוהי הפעם השלישית שבה הבנק האירופי פתח תוכנית הלוואות זולות לבנקים, בעקבות ההאטה הכלכלית עמה מתמודד גוש היורו מאז המשבר הפיננסי. הפעם הראשונה היתה ב-2014 והשנייה ב-2016. סכום ההלוואות שהעביר הבנק האירופי למוסדות הפיננסים בשתי הפעמים הקודמות עמד על כ-700 מיליארד יורו.

 

בחודש דצמבר 2018 הסתיימה תוכנית ההקלה הכמותית של הבנק האירופי, 4 שנים לאחר שהחלה - הבנק ביצע בדצמבר את הרכישות האחרונות שלו, בסכום של 15 מיליארד יורו, והחל מינואר 2019 לא התבצעו יותר רכישות. בסך הכול רכש הבנק האירופי במסגרת תוכנית ההקלה הכמותית שלו שהחלה בחודש מרץ 2015 ני"ע בסכום של 2.6 טריליון יורו.

 

 

הבנק האירופי הבנק האירופי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x