$
בורסת ת"א

דלק: 'עסקת איתקה-שברון צפויה להיסגר ברבעון 4, תזרים מיליארד דולר לדיבידנדים'

בעל השליטה בקבוצת דלק נפגש היום עם גורמים בשוק ההון על מנת לבלום את ההידרדרות החדה בשווי המניה בשבועות האחרונים: "בשלוש השנים הקרובות איתקה תפרע את כל החוב - בשלוש השנים שלאחר מכן לקבוצת דלק יהיו מיליארד דולר ראויים לחלוקה"

חזי שטרנליכט 13:5024.07.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

עסקת הענק של איתקה, חברת האנרגיה שבבעלות קבוצת דלק, לבין ענקית הנפט והגז האמריקאית שברון, צפויה להיסגר ברבעון הרביעי של השנה - כך מעדכנת היום (ד') קבוצת דלק, בשיחה עם פעילים בשוק.  

בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה, השתתף לצד הנהלת החברה במפגש עם פעילים מובילים בשוק ההון, במטרה לבלום את הנפילה המתמשכת במחיר המניה בעת האחרונה. מניית קבוצת דלק איבדה עד לפתיחת המסחר הבוקר כ-25% מערכה מאז סוף אפריל 2019 וכ-15% מתחילת יולי.

 

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

תשובה אמר היום במפגש על עסקת איתקה כי "אין הרבה עסקאות כמוה ולא יהיו בכלל כמוה". במסגרת העסקה המדוברת רוכשת איתקה (שבבעלות מלאה של קבוצת דלק) את הפעילות של ענקית האנרגיה שברון בים הצפוני. פעילות זו כוללת עשרה נכסי נפט וגז מפיקים, רישיונות לקידוחים פוטנציאלים חדשים, תשתית של אסדות וצנרות הולכה, וצוות הנהלה ועובדים מקצועיים. התמורה בעסקה עומדת על כ-1.65 מיליארד דולר. 

 

מורכבות העסקה והסכום הגבוה עורר חשש בקרב משקיעים רבים, בעיקר לנוכח הגדלת המינוף של הקבוצה. בדלק מסבירים היום שרכישת שברון בוצעה בין היתר על בסיס הסכמה שכל הכנסות שיהיו בחברת הים הצפוני של שברון מתחילת השנה הנוכחית (2019), יורדות ממחיר העסקה והן שייכות לאיתקה, כלומר לדלק. בנוסף, איתקה לא משלמת ריבית לשברון עד לסגירה של העסקה על כל סכום העסקה.

 

"נכון להיום על פי אינדיקציות שקיבלנו משברון, יש עלייה בסכום הכסף שצפוי להיות בקופת שברון במועד הסגירה בקופה והוא צפוי להגיע לכ-500 מיליון דולר", מסביר תשובה ומוסיף עוד. "קיים עודף של 200 מיליון דולר שלא נלקח בחשבון עד כה, זו אחת הסיבות שבגללן איתקה החליטה לצמצם את היקף הגיוס של האג"ח מ-700 מיליון דולר ל-500 מיליון דולר. מאחר שלא היה צורך בסכום זה".

מה דעתך על מניית CHEVRON CORP:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לפי תשובה, "עסקת שברון נעשתה בתמורה כוללת של כ-2 מיליארד דולר, התשלום הסופי יעמוד על כ-1.5 מיליארד דולר בקיזוז הכספים שיהיו בקופה עד מועד סגירת העסקה. ב-3 השנים הקרובות תודות לתזרים החזק הצפוי, איתקה מתכוונת לפרוע בפירעון מוקדם גם את כל ההלוואות מסוג RBL וגם את כל אגרות החוב. אחר כך ב-3 שנים הבאות תהיה קבוצת דלק בעודף של מעל למיליארד דולר. אלה יהיו מעל מיליארד דולר ראויים לחלוקה".

 

עוד ציין בעל השליטה בשיחה שבמסגרת הרכישה של הפעילות בים הצפוני של שברון קיים נכס נוסף משמעתי והוא התשתיות והאסדות שהוקמו על ידי חברת שברון. "יש שם מספר אסדות וצינורות וטרמינל. למעשה מדובר בנכס משמעותי רב ערך. שברון הבינלאומית השקיעה בתשתיות ברמה מאוד גבוהה. לזה מוסיפים את האסדה שאיתקה מחזיקה בה במאגר סטלה, זו אסדה שהושלמה ב-2017 בעלות של 900 מיליון דולר. כך, לאחר שעסקת שברון תושלם איתקה תחזיקה באסדות בהיקפים גדולים שאפשר יהיה להפוך ליחידה עצמאית".

 

תוכנית נוספת שמקדמת קבוצת דלק היא של הנפקה של חברת איתקה, שצפויה להתפצל לשתי חברות ציבוריות - חברת תשתיות וחברת הפצת נפט וגז. השלמת העסקה של שברון אמורה לאפשר את ההנפקה המתוכננת בבורסה של לונדון - קבוצת דלק מודה כי היא מנהלת מגעים עם מספר בנקים וקרנות פרטיות למכירת מניות באיתקה עוד לפני ההנפקה, עד 20% מההון של איתקה. מכירה מוקדמת כזאת עשויה להכניס לקב' דלק סכומים משמעותיים לדבריה.

 

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: קבוצת דלק

 

בטל שלח
  לכל התגובות
  x