$
מט"ח וסחורות

הבנקים מאחורי "ההנפקה הגדולה בעולם" מתחילים לאבד את הסבלנות

שלוש שנים לאחר הכרזת סעודיה על כוונתה להנפיק את חברת הנפט הגדולה בעולם ארמקו ולגייס 100 מיליארד דולר, ההנפקה עוד לא יצאה לדרך, ובבנקים הגדולים כבר מנהלים דיונים אם להגיש מועמדות לליווי ההנפקה - או שבזבזו עליה כבר יותר מדי זמן וכסף

בלומברג 18:4019.07.19

כשסעודיה הודיעה על כוונתה למכור מניות של חברת הנפט הממשלתית ארמקו, בנקאים מרחבי העולם מיהרו לקחת חלק בחגיגה. שלוש שנים עברו מאז, וכעת תוהים בבנקים הגדולים האם מה שעשויה להיות ההנפקה הגדולה בעולם בכלל שווה את הזמן והמאמץ. 

 

חלק מהבנקים, שעבדו על ההנפקה במשך שנתיים עד שבסעודיה החליטו לדחות אותה, מתחילים לנהל דיונים פנימיים אם בכלל להגיש מועמדות נוספת כדי לקחת חלק בתהליך, זאת בעוד שבממלכה מתניעים מחדש את ההכנות לקראת ההנפקה, כך לפי אנשים המעורים בנושא.

 

 

מוחמד בין סלמן מוחמד בין סלמן צילום: בלומברג

 

 

ההחלטה על ההנפקה התקבלה ב-2016 ידי יורש העצר הנסיך מוחמד בין סלמן, כחלק מהאסטרטגיה שלו לגוון את הכלכלה ולהפחית את התלות בנפט.

 

מאז יועצים ובנקאים בכירים רבים ביקרו במטה של ארמקו בד'הראן ובבירה ריאד, מבלים באופן קבוע על הקו בין לונדון וניו יורק כחלק מהעבודות לקראת ההנפקה, עבודה שבאה על חשבון עסקים אחרים. כמה בנקים אפילו הרחיבו את הפעילות שלהם במדינה מתוך תקווה לזכות בנתח מ-100 מיליארד הדולרים שבארמקו תכננו לגייס.

 

בנקים כמו אברקור, HSBC, ג'יי.פי מורגן ומורגן סטנלי זכו ב-2017 בתפקידים מובילים בהנפקה, בעוד שגולדמן זאקס וסיטיגרופ היו מועמדים מובילים לזכות בתפקידי ייעוץ, אך אז הוחלט להקפיא את התכניות. יורש העצר הסעודי בין סלמן מתעקש כי ההנפקה תצא לפועל ב-2020 או 2021. הבעיה היא שחלק מהבנקאים שהיו מעורבים במהלך חושבים שבזבזו יותר מדי זמן בעבודה תמורת עמלה נמוכה מדי, ולכן היו מעדיפים להקדיש את הזמן לעסקאות רווחיות יותר.

 

אולם, על אף החששות הללו הבנקים מודעים לכך שעלולות להיות השלכות עסקיות ופוליטיות לנסיגה מההנפקה, כך שכנראה בסופו של דבר רוב הבנקים בכל זאת יגישו מועמדות. לפי חלק מהמקורבים, הקרירות שמפגינים הבנקים כעת כלפי ההנפקה היא טקטיקה שנועדה לגרום לארמקו להעלות את העמלות שתשלם להם.

 

לפי מקורבים, בארמקו קיימו לאחרונה שיחות עם קבוצה נבחרת של בנקי השקעות שבהן דנו בתפקידיהם הפוטנציאלים. עם זאת, אתמול דיווחו בסוכנות הידיעות רויטרס כי אברקור כנראה תפסיד את המינוי, לאחר שמערכת היחסים של בנק ההשקעות עם הממלכה הידרדרה בשנים האחרונות .

 

לא התקבלה תגובה מהבנקים המעורבים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x