$
שווקי חו"ל

דיווח שוטף

עוד ערב של שיאים בוול סטריט; הנפט רשם עלייה שבועית של 4.7%

שלושת המדדים העיקריים רשמו שיאים חדשים - מדד S&P 500 ננעל לראשונה מעל 3,000 נקודות; פורד ופולקסווגן חשפו את השותפות האסטרטגית ביניהן; חברת הנסיעות הבריטית תומאס קוק במגעים עם פוסון לחילוץ של 750 מיליון פאונד - המניה קרסה ב-59%; המשקיעים אופטימים בנוגע להורדת ריבית קרובה

שירות כלכליסט 23:0712.07.19

דיווח שוטף מהשווקים המובילים בעולם: העדכונים החשובים, המניות הבולטות, אגרות החוב, ועדכוני האנליסטים

 

ניקיי שנגחאי האנג סנג פוטסי דאקס קאק דאו ג'ונס S&P 500 נאסד"ק

 

23:00 - נעילה ירוקה בוול סטריט, על רקע אופטימיות המשקיעים בנוגע להורדת ריבית קרובה. שלושת המדדים רשמו שיאים חדשים: מדד S&P 500 הוסיף 0.5% וננעל לראשונה מעל 3,000 נקודות. דאו ג'ונס עלה ב-0.9% (לאחר שאמש חצה לראשונה את רף 27 אלף הנקודות) ומדד נאסד"ק טיפס ב-0.6%.

 

נציבות הסחר הפדרלית של ארה"ב (FTC) אישרה הסדר פשרה עם פייסבוקבגובה של כ-5 מיליארד דולר - בעקבות פרשת קיימברידג' אנליטיקה מ-2018 (הפרת פרטיות הגולשים). כך לפי דיווח של "וול סטריט ג'ורנל". פייסבוק הפרישה באפריל 3 מיליארד דולר, במסגרת דו"חות הרבעון הראשון, לקראת הקנס הצפוי. עם זאת החברה העריכה כי הקנס עשוי להסתכם בעד 5 מיליארד דולר. מניית הרשת החברתית עלתה היום ב-1.8% בניו יורק.

 

 

מארק צוקרברג מארק צוקרברג צילום: רויטרס

 

21:45 - מחיר הנפט הגולמי מסוג WTI עלה היום ב-0.1% ל-60.24 דולר לחבית. בסיכום שבועי עלה מחיר הנוזל השחור ב-4.7%.

 

מדד דולר אייס - המשקף את ערכו של המטבע האמריקאי לעומת 6 המטבעות היריבים העיקריים שלו - יורד ב-0.2%.

 

בינתיים התחזקו מעט העליות בוול סטריט - דאו ג'ונס מטפס ב-0.7%, נאסד"ק בפלוס 0.5%.

 

21:00 - מחיר הזהב עלה ב-0.4% ל-1,412 דולר לאונקיה. בסיכום שבועי עלתה המתכת הצהובה ב-0.9%.

 

19:00 - פורד ופולקסווגן חשפו את השותפות האסטרטגית ביניהן. לפי ההסכם, פורד צפויה להשתמש בפלטפורמת ה-MEB של פולקסווגן לטובת ייצור כלי רכב חשמליים; פורד, מצידה, תשקיע מיליארדי דולרים בסטארט-אפ ארגו שבבעלות החברה הגרמנית, המתמחה בבינה מלאכותית החיונית לפיתוח רכב אוטונומי.

 

מניית פורד עולה ב-2.5% בבורסה בניו יורק. מניית פולקסווגן עלתה ב-1% בבורסה בפרנקפורט.

 

הבורסות באירופה ננעלו במגמה מעורבת. דאקס בפרנקפורט ופוטסי בלונדון ירדו ב-0.1%, קאק בפריז עלה ב-0.4%. 

 

 

פורד ופולקסווגן פורד ופולקסווגן צילום: בלומברג

 

18:30 - העליות בוול סטריט התחזקו מעט - דאו ג'ונס מטפס ב-0.5%, ו-S&P 500 מוסיף 0.2% לערכו, שני המדדים קובעים שיא תוך-יומי חדש. נאסד"ק עולה ב-0.4%.

 

16:30 - הבורסות בניו יורק נפתחו בעליות קלות של כ-0.2%.

 

15:00 - שוק המניות בארה"ב צפוי להיפתח בעליות שערים בהמשך למגמה החיובית שנרשמה בשוקי המניות באסיה ובאירופה. החוזים העתידיים על המדדים המובילים בוול סטריט עולים בשעה זו בעד 0.4%.

 

עיני המשקיעים המקומיים נשואות אל עבר מדד המחירים ליצרן שצפוי להתפרסם בשעה 15:30 שעון ישראל, על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בארה"ב. לפי הערכות בשוק, מדד המחירים ליצרן עלה ב-0.1% במהלך חודש יוני - קצב צמיחה זהה לחודש מאי. לפי הכלכלנים, הסיבה ליציבות במדד נובעת ממלחמת הסחר שהשפיע על ענף היצור במשק האמריקאי - בעקבות המכסים שהטילו ארה"ב וסין אחת על השניה.

 

"הנזק הגדול ביותר שמכסים יכולים לעשות זה כשמבצעים אותם באופן רוחבי ובמכה. במכת מחץ תעשיות חוטפות בבת אחת דרך כל שרשרת הייצור, האספקה והמכירות", כך כותבים כלכלני בית ההשקות אקסלנס.

 

"אם מעלים את המכסים בהדרגה, עושים הפסקות וכו'... אז לצד השני יש זמן להתגמש ולהתאים את עצמו, למשל בהפחת המטבע, החברות מתארגנות על הזזת פסי יצור, למשל בשבוע שעבר דווח כי HP ודל מתכננות להעביר כ-30% מהיצור של המחשבים הניידים מחוץ לסין (כנראה החלק שמיועד לשוק האמריקאי), יבואנים צוברים מלאים מספקים, למפיצים יש זמן לסגור נתיבים הפצה חדשים דרך צדדים שלישים וכו'", מציינים הכלכלנים.

וול סטריט וול סטריט צילום: איי פי

 

 

עוד מוסיפים הכלכלנים בנוגע למשא המתן שחודש לאחרונה בין שתי המעצמות בעקבות פגישת טראמפ-שי בפסגת ה-G20, כי לא סביר שהסינים יסכימו לדרישות האמריקאיות - כידוע, האמריקאים דורשים בין היתר לאכוף בעצמם את ציות החברות סיניות לדרישותיהם. כמו כן, לא סביר שהאמריקאים יתפשרו על דרישותיהם - כשלא סביר שיסכימו להמשך גניבת טכנולוגיה ואי שמירה על זכויות קניין. "גם אם בדרך נס יוסכם משהו, הוא בכל מקרה יהיה זניח, הן לכלכלה האמריקאית ובטח לעולמית", הם טוענים.

 

 

12:30 - מגמה חיובית בשעה זו בבורסות המובילות באירופה. פוטסי הלונדוני עולה ב-0.4% וקאק הצרפתי מוסיף לערכו 0.5%. מדד דאקס הגרמני נסחר ביציבות עם נטייה לירידות קלות של פחות מ-0.1%.  מניית תומאס קוק צוללת ב-44% בשעה זו לאחר דיווח כי החברה מנהלת מגעים עם בעלת המניות הגדולה ביותר שלה, קרן פוסון הסינית, על חבילת חילוץ בהיקף של 750 מיליון פאונד. מוקדם יותר ננעל המסחר בבורסות אסיה בעליות - מדד ניקיי עלה ב-0.2% בטוקיו, האנג סנג התחזק ב-0.1% ובורסת שנגחאי ננעלה בעלייה של 0.4%.

 

 

מטוס של תומאס קוק מטוס של תומאס קוק

 

 

מדד ה-Stoxx600 הפאן-אירופי עלה ב-0.2% באמצע מסחר הבוקר, כאשר מניות תעשיית הרכב התאוששו מירידות מוקדמות ועלו ב-1.3%. דו"ח רשמי שפורסם היום חשף שהייצוא של סין ירד יותר מהצפוי ביוני, עם ייצוא בדולרים שירד ב-1.3% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. כלכלנים שנסקרו ע"י רויטרס חזו ירידה של 2% בעקבות מלחמת הסחר בין ארה"ב וסין.

 

מניית דיימלר יורדת כעת ב-1% לאחר שירדה ב-3% במסחר המוקדם. יצרנית הרכב הגרמנית הזהירה משקיעים שעליהם לצפות להפסדים ברבעון השני של 1.6 מיליארד יורו לפני ריבית ומסים, וזאת לאחר רווח של 2.6 מיליארד יורו בתקופה המקבילה אשתקד.

 

 

המכונית העתידנית של מרצדס המכונית העתידנית של מרצדס

 

 

בדברים שפרסמה אתמול בבוקר, הפצירה קרן המטבע העולמית בבנק המרכזי האירופי לספק תמריצים חדשים שיעזרו להפחית את הנזק מהסכנות הכלכליות המתגברות, אשר גורמות למניות לירידות שווי. קרן המטבע הזהירה שכלכלת אזור היורו עומדת בפני סיכונים ממתחי הסחר, הברקזיט, והמצב באיטליה.

 

המשקיעים מתמודדים עם מסרים סותרים גם מכיוון הבנק הפדרלי האמריקאי לאחר שיושב ראש הבנק ג'רום פאוול המשיך להתמקד אתמול בסיכונים הגלובליים שעלולים להביא להורדת שיעור הריבית החודש, בעוד עמיתיו מהבנקים הפדרליים המחוזיים תיארו תמונה ורודה יותר של המשך הצמיחה בארה"ב ותחזית עסקית יציבה.

 

9:40 - המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום (ו') בעליות שערים. ניקיי עלה ב-0.2%, שנגחאי מטפס ב-0.6% והאנג סנג הוסיף לערכו 0.1%. ברקע למסחר, מתחי הסחר, עדות פאוול בקונגרס ופרסום נתון הצמיחה בסינגפור שהיה נמוך מהציפיות - התמ"ג הצטמק ב-3.4% בחישוב שנתי ברבעון הראשון של השנה, לעומת תחזית צמיחה של 0.5%.  

 

ביום חמישי התלונן נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שסין לא הגבירה את רכישותיה של מוצרים חקלאיים אמריקאיים, אפילו לאחר שהסכימה לעשות זאת כאשר טראמפ ונשיא סין שי ג'ינפינג נפגשו בחודש שעבר ביפן. "סין מאכזבת אותנו בכך שהם לא קונים מוצרים חקלאיים מהחקלאים הנהדרים שלנו כמו שאמרו שיעשו. אני מקווה שהם יתחילו עם זה בקרוב!", כך צייץ טראמפ. סין רכשה למעשה פחות מוצרים חקלאיים אמריקאים אחרי ועידת ה-G20 כך מראה מידע שהתפרסם ביום חמישי.

 

עוד ברקע - עדותו של יו"ר הפד ג'רום פאוול בקונגרס, יושב ראש הבנק הפדרלי אמר שהבנק בראשותו יכול להקל את המדיניות הכלכלית כיוון שהקשר בין האינפלציה ושיעור האבטלה פחת. "הקשר בין שיעור האבטלה והאינפלציה נחלש בערך לפני 20 שנה, ומאז המשיך ונחלש בעקביות", כך אמר פאוול לוועדת הבנקאות של הסנאט ביום חמישי. הוא הוסיף ואמר שכלכלת ארה"ב "נמצאת במקום טוב מאוד" ושהבנק הפדרלי רוצה "להשתמש בכלים שעומדים לרשותו כדי להשאיר אותה שם. אנחנו לומדים ששיעורי הריבית – הנייטרליים - נמוכים ממה שחשבנו, ואני חושב שאנחנו לומדים ששיעור האבטלה הטבעי נמוך גם הוא משחשבנו. כך שהמדיניות הכלכלית לא הייתה כה מותאמת כפי שחשבנו".

 

יו"ר הפד ג'רום פאוול יו"ר הפד ג'רום פאוול צילום: אי.פי.איי

 

 

אתמול ננעל המסחר בוול סטריט במגמה מעורבת. דאו ג'ונס עלה ב-0.9% וחצה לראשונה את רף 27 אלף הנקודות. נאסד"ק נחלש ב-0.1%, S&P 500 התחזק ב-0.2% וננעל בשיא חדש. העליות נרשמו על רקע דברי יו"ר הפד ג'רום פאוול השבוע, שגרמו להתחזקות ההערכות לפיהן הבנק המרכזי בראשותו יבצע הורדת ריבית עוד החודש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x