שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

שליש מדירקטוריון בנק הפועלים ישתנה בשבוע הבא

חילופי ההנהלה שצפויים בעוד 10 ימים בבנק הפועלים יובילו לרענון שליש מהדירקטוריון. חברת הייעוץ אנטרופי מסמנת לראשונה את המלצתה על זהותם של שניים מהדירקטורים החדשים: דוד אבנר ונעם הנגבי. כל זאת כשברקע מתנהל המרוץ למינוי המנכ"ל הבא של הפועלים, שעשוי להידחות עד שהיו"ר עודד ערן יקבל מנדט מחודש מבעלי המניות

רחלי בינדמן 06:5008.07.19

יום רביעי הבא הוא מועד מכונן לבנק הפועלים אשר צפוי לקלוט לפחות שלושה דירקטורים חדשים. יש אפשרות קלושה שהבנק יקלוט חמישה דירקטורים חדשים, אם כי נראה שהדירקטורים המכהנים שעומדים לכהונה מחודשת יזכו לתמיכת בעלי המניות.

 

כיום מכהנים בבנק שבעה חברי דירקטוריון ואליהם יצטרפו כאמור לפחות שלושה דירקטורים חדשים. יעקב פאר צפוי לסיים את תפקידו באוקטובר הקרוב, ובעקבות כך יישארו בדירקטוריון תשעה דירקטורים מתוכם לפחות שליש מהדירקטורים שלא היו בו בעבר.

 

 

 

הרכב הדירקטוריון החדש יצטרך בהמשך החודש למנות מחדש את עודד ערן כיו"ר הדירקטוריון. ערן מובא לבחירה מחדש באסיפה, והוא האיש שבידיו המפתחות לזהות מנכ"ל בנק הפועלים הבא.

מה דעתך על מניית פועלים:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לידי "כלכליסט" הגיעה חוות הדעת של חברת הייעוץ אנטרופי שנשלחה אתמול לגופים המוסדיים. לראשונה בוחרת אנטרופי להביע עמדה לגבי זהות הדירקטורים בעוד שעד כה נמנעה מלהמליץ על דירקטורים מועדפים במערכת הבנקאית והשאירה את הבחירה בידי בעלי המניות.

 

 

באנטרופי מתמודדים מול איום על המשך קיום החברה על רקע טיוטת הוראות של הממונה על שוק ההון משה ברקת שדורשת מהמוסדיים להפסיק להסתמך על המלצותיה. בחברה מנמקים את החלטתם להביע דעה בנושא דירקטוריון הפועלים באופן הבא: "לאור החשיבות ההולכת וגוברת בנושא בחירת הדירקטורים בתאגיד בנקאי ובפרט בכזה ללא גרעין שליטה, אנו מוצאים לנכון להציג ראשית את דעתנו המקצועית בנושא זה במסגרת חוות הדעת הנוכחית. תהליך בחירת הדירקטורים הינו מהחשובים במרכיבי הממשל התאגידי בכל חברה ציבורית ולפיכך נשאף לפעול תמיד בהתאם לכללים מקצועיים וסדורים ככל שניתן ואשר יהיה שקוף לכלל בעלי המניות ובפרט לבעלי מניות המיעוט והגופים המוסדיים".

 

מדוע נפסלה המועמדת

 

לאחר ההקדמה הכללית, עוברים באנטרופי לפרטים ולהמלצות המעשיות. כצפוי ממליצה אנטרופי לחדש את כהונתו של עודד ערן. "אנו רואים תיעדוף מובהק לתמיכה בערן לאור העובדה כי הוא ממלא כבר היום את תפקיד יו"ר הבנק. אנו רואים חשיבות רבה בהמשכיות של ממלא תפקיד זה לאור הכרותו את הבנק ונסיונו בפועל כיו"ר. אנו רואים משנה תוקף לעמדה זו גם בכך שהבנק עומד בפני החלפת מנכ"ל".

 

במסגרת אסיפת בעלי המניות השנתית יידרשו בעלי המניות של הבנק, שהפך לבנק ללא גרעין שליטה עם יציאתה של שרי אריסון מגרעין השליטה בספטמבר 2018, לחדש את כהונתו של ערן שעסוק בימים אלו באיתור מחליף למנכ"ל הפורש אריק פינטו. ערן עומד בראש ועדת האיתור לצד דליה לב, שצפויה להמשיך לכהן כדירקטורית בבנק, ופאר שצפוי כאמור לעזוב.

 

 

בנוסף, ערן עומד לבחירה מחדש למול שני מועמדים נוספים שהומלצו על ידי ועדת גל לבחירת דירקטורים בבנקים ללא גרעין שליטה - ד"ר דוד צביליחובסקי ותמר בר נוי גוטלין. האחרונה הוצעה לתפקיד במקומה של עו"ד דליה טל שמועמדתה נפסלה על ידי הבנק בגלל צורך בתקופת צינון מעבודתה במשרד מיתר ליקוורניק שעובד עם הבנק.

 

בהנחה שבקטגוריה זו ערן ייבחר שוב, באנטרופי מתקשים לבחור בין צביליחובסקי ובר נוי גוטלין למרות שהם מציינים במפורש כי הם מעודדים גיוון מגדרי בדירקטוריון ולכן ממליצים על שניהם.

מה דעתך על מניית פועלים:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

בר נוי גוטלין מילאה בעבר תפקידים בבנק לאומי בדגש על תחום הבנקאות הפרטית ובחברת לאומי קארד כשבתפקידה האחרון שימשה מנהלת אגף אשראי. צביליחובסקי הוא ד"ר לכלכלה ובעל תואר שני במדעי המחשב ובעברו בעל רקע בתחום קרנות ההשקעה וייעץ בתחומי הון סיכון וטכנולוגיה.

 

 

למי יש יתרון ולמי חיסרון

 

בעלי המניות ידרשו לבחור גם בין דוד אבנר לאריה אורלב לתפקיד דירקטור חיצוני בבנק, שניהם מתמודדים חדשים. באנטרופי מעדיפים את דוד אבנר, שהיה דירקטור בבנק לאומי בין השנים 2017-2011 וכעת מעוניין לקבל ג'וב דומה בבנק המתחרה. אבנר כיהן כמנכ"ל פרטנר. אורלב כיהן כדירקטור בבנק דיסקונט בין השנים 2017-2014 ובעברו עד שנת 2004 מילא תפקידים בכירים בתחום המחשוב בנק מזרחי.

 

באנטרופי מציינים את ניסיונו הניהולי של אבנר שהינו "בהיקף נרחב ובכיר יותר מזה של אורלב", כסיבה להעדפתו וכן בזכות ניסיונו הרב יותר כדירקטור בתאגיד בנקאי. יש לציין כי הארגונים החברתיים שמחו על מועמדותה של עו"ד דליה טל לתפקיד דירקטורית בפועלים לפני שנפסלה ציינו כי לא יעלה על הדעת שמי שייעצה לדירקטוריון לאומי במשך שנים תעבור כך לבנק מתחרה.

 

בעלי המניות יידרשו לבחור עוד שני דירקטורים לכהן כדירקטורים חיצוניים מכוח הוראה 301 לנוהל בנקאי תקין בהתאם להגדרות חדשות של בנק ישראל. הבחירה תהיה מתוך שלושת המועמדים הבאים - ראובן קרופיק שמבקש לחדש את כהונתו, ישראל זיכל ונעם הנגבי. באנטרופי ממליצים לחדש את כהונתו של קרופיק שמכהן בתפקיד מאז 2015 והיה בעבר מנכ"ל כלל טכנולוגיות ולצרף אליו את הנגבי.

 

באנטרופי מנמקים את ההמלצה על קרופיק על רקע היקף המינויים החדשים של הדירקטורים בסבב הזה, כך שלשיטתם "יש יתרון מובהק לדירקטורים שכבר מכהנים אשר למדו ומעורים בעסקי הבנק והכיוונים האסטרטגיים אליהם הוא מכוון".

 

הם מעדיפים את הנגבי כי הוא "בעל ניסיון ורקע ארוכים יותר ורלבנטיים יותר". הנגבי היה בעברו מנהל המחשוב של בנק דיסקונט ומשמש ב־4 השנים האחרונות כמנהל המחשוב בקופת חולים מכבי.

 

זיכל שימש עד 2011 כסמנכ"ל בבנק פאג"י (פועלי אגודת ישראל) ובשנים האחרונות משמש כיועץ עסקי ומתמחה בתחומי המגזר החרדי.

 

עיתוי רגיש

מתי יקבל יו"ר הפועלים החלטה על המנכ"ל הבא

 

אחת השאלות הגדולות שמרחפות מעל בנק הפועלים היא האם היו"ר עודד ערן יקבל החלטה לפני שייבחר מחדש, או ימתין לקבלת המנדט מבעלי המניות ומהדירקטוריון לפני שיחשוף את זהות המנכ"ל הבא.

 

המתנה צפויה לדחות את פרסום זהות המנכ"ל כנראה עד סוף החודש לאחר שתתקיים ישיבת דירקטוריון לאשר את בחירתו מחדש של ערן שלפי הערכות ייבחר לכהונה מחודשת על ידי בעלי המניות.

 

ערן קיבל לידיו את רשימת המועמדים שהציעו את עצמם לוועדת האיתור כבר לפני יותר מחודש. המועמדים המובילים מתוך הבנק לתפקיד הם ארז יוסף וגולן שרמן. מבחוץ המועמד המוביל הוא אורי לוין, מנכ"ל דיסקונט ניו יורק, שגם בוועדת האיתור של מנכ"ל דיסקונט הבא רואים בלוין מועמד מוביל לרשת את לילך אשר־טופילסקי הפורשת

בטל שלח
  לכל התגובות
  x