$
שווקי חו"ל

נפרדים מענק: לי אייאקוקה, המנכ"ל האגדי של קרייזלר ופורד, הלך לעולמו

אייאקוקה היה מהצוות המוביל שפיתח את המכונית המהפכנית פורד מוסטאנג וכיהן כמנכ"ל של החברה בשנים 1970 עד 1978 - לאחר שפוטר עבר לנהל את קרייזלר שאותה הציל מפשיטת רגל והפך לחברה משגשגת

שירות כלכליסט 09:1703.07.19

חדשות עצובות לעולם הרכב העולמי ולתעשייה האמריקאית בכלל: הלילה הלך לעולמו לי אייאקוקה, בגיל 94 (בשמו המלא - Lido Anthony Iacocca), המנכ"ל האגדי שהוביל לשגשוג של שתיים מיצרניות הרכב הגדולות בעולם בתקופתו, פורד וקרייזלר.  

אייאקוקה, שנולד בפנסילבניה בשנת 1924 למהגרים איטלקים, הצטרף לפורד בשנת 1946 והוביל את הצוות שפיתח את הפורד מוסטאנג, המכונית המהפכנית ביותר של התקופה - ואחד ממותגי הרכב החשובים בהיסטוריה של התעשייה. הוא מונה לנשיא פורד בשנת 1970 ופוטר לאחר 8 שנים על ידי הבעלים הנרי פורד ג'וניור.

 

מייד לאחר מכן מונה למנכ"ל המתחרה קרייזלר שהייתה על סף פשיטת רגל, והוביל אותה חזרה למסלול באמצעות הלוואות פדרליות וולהצלחה מחודשת. החברה הידרדרה בהמשך והגיעה לפשיטת רגל במשבר הפיננסי - אז מוזגה עם פיאט. 

 

בין הדברים שייחדו את אייאקוקה בתקופתו בקרייזלר היה ההופעה שלו בפרסומות של החברה כסוחר מכוניות אמריקאי (מה שלא היה עולה על הדעת בחברות האמריקאיות הגדולות של הימים ההם), עם הקריאה שהפכה לסלוגן מוכר: "אם אתה יכול למצוא מכונית טובה יותר, תקנה אותה".

  

"לי היה אחד היחידים שהם באמת מנהיגים גדולים. הוא היה המנטור שלי, המורה והמודל לחיקוי שלי. אני חייב לו את החצי השני של הקריירה שלי, היו לנו יחסים נהדרים, כמו של אבן לבן", ספד לו בוב לוץ ((Bob Lutz), אחד האנשים הבכירים בתעשיית הרכב של שנות השבעים והשמונים (הדברים מובאים ב-CNBC; לוץ הוא האדם הבכיר היחיד שכיהן בתפקידים מובילים בשלוש ענקיות הרכב האמריקאיות - פורד, קרייזלר וג'נרל מוטורס).

 

לי אייאקוקה לי אייאקוקה צילום: רויטרס

בטל שלח
    לכל התגובות
    x