$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רשות שוק ההון לא איישה 70% מהתקנים המקצועיים לרישוי

אתמול חשף כלכליסט כי 2,500 בקשות רישיון למתן שירותים פיננסים תקועות ברשות שוק ההון. היום נודע כי הממונה לא אייש 42 מ־60 התקנים הייעודיים שהוקצו לשיפור עבודת הרשות

רחלי בינדמן 08:3101.07.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

אגף תקציבים העמיד לרשות הרשות לשוק ההון 60 תקנים ייעודיים לאיוש מחלקה שתעסוק אך ורק ברישוי ובפיקוח על נותני אשראי חוץ בנקאי - אך הגם שתקנים אלו אושרו לפני יותר משנה, ברשות עדיין לא גייסו 42 מהעובדים. כך נודע ל"כלכליסט".

 

חשיפה זו באה בהמשך לכך שאתמול הממונה על שוק ההון ד"ר משה ברקת האשים את קודמיו בכך ש־2,500 בקשות לקבלת רישיון למתן שירותים פיננסים ואשראי תקועות ברשות שוק ההון ומעכבות כניסת שחקנים חדשים לתחום האשראי - מחדל שנחשף אף הוא ב"כלכליסט".

 

הממונה על שוק ההון משה ברקת הממונה על שוק ההון משה ברקת צילום: אוראל כהן

 

ברשות שוק ההון מסרו אתמול כי "אנו פועלים לתקן את מחדלי העבר בני השנתיים בנושא, טרם כניסתו של הממונה החדש לתפקיד" אלא שעתה מתברר כי על אף שמשה ברקת מכהן בתפקיד מאז אוקטובר, הוא לא הצליח לאייש את התקנים שניתנו לו, שמטרתם שיפור עבודת הרשות ויישום האחריות שהוטלה עליה לפקח על שחקני האשראי החוץ בנקאי.

 

מדובר באחריות כבדה מאוד שכן הרשות צריכה מצד אחד להתניע תחרות בשוק האשראי החוץ בנקאי, תוך הכנסת שחקנים חדשים לשוק האשראי ולשוק התשלומים שיתחרו בבנקים המסורתיים, ומצד שני לפקח על התחום, למנוע כניסת שחקנים לא ראויים וכן להבטיח שהאשראי יינתן בצורה אחראית, בשקיפות ותוך דאגה לטובת ציבור הצרכנים והעסקים הקטנים שיצרכו את השירותים הללו.

 

רק אתמול פרסם הפיקוח על הבנקים מדריך: "עצות לצרכנות בנקאית". הפיקוח נתן עצות לנוטלי אשראי מהבנקים וציין למשל: "הגדר לעצמך היטב את מטרת ההלוואה ותוודא שבאמת מדובר בהכרח. השתדל להימנע מהלוואות לכיסוי הוצאות שוטפות, כמו קניות מצרכים במרכולים. אם ההוצאות עולות על ההכנסות באופן קבוע - האם הלוואה היא הפתרון הטוב ביותר? אולי יש אפשרות לוותר על דברים לא הכרחיים? היזהר במיוחד אם זו לא הלוואה ראשונה שלך לצריכה שוטפת". בשנים האחרונות הפיקוח על הבנקים מתמקד בנושא האשראי הצרכני ופרסם מספר דו"חות ביקורת שהעלו כשלים במתן אשראי ־ לדוגמה דחיפת אשראי ללקוחות ובונוסים לעובדים כדי לעודד מתן אשראי. בפיקוח על הבנקים גם הטילו קנסות על נותני אשראי שלא פעלו כנדרש.

 

לעומת זאת ברשות שוק ההון עסוקים עד הצוואר רק במתן הרישיונות, ועד כה לא פורסמו צעדי אכיפה כנגד נותני אשראי חוץ בנקאי ובטח שלא הוראות על מתן אשראי. תחת פיקוח הרשות ישנם נותני אשראי כמו מימון ישיר, חברת ההלוואות החברתיות טריא שכבר מגלגלת לפי הערכות מעל מיליארד שקלים בהלוואות, חברות ליסינג ויבואני רכב שהחלו להציע אשראי צרכני לצורך רכישת רכבים וכן חברות ביטוח שהחלו להיכנס לתחום כמו מגדל.

 

בהיעדר כוח האדם הנדרש עולה השאלה אם הרשות מסוגלת לעמוד באחריות הזו, ואם כבר קיבלה תקנים לצורך טיפול נכון ואחראי, מדוע אינה מאיישת אותם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x