$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

בדרך לרכישת אדיסון: אנרג'יאן במגעים לגיוס של עד 1.5 מיליארד דולר

חברת האנרגיה שמחזיקה במאגרי כריש ותנין מנהלת מגעים עם גופים פיננסיים בלונדון. הגיוס נועד למימון רכישת חברת האנרגיה האיטלקית אדיסון, שעמה מתקיימים מגעים זה כמה שבועות

ליאור גוטמן 06:5427.06.19

חברת האנרגיה היוונית־בריטית אנרג'יאן, שנסחרת בבורסת תל אביב בשווי של 6.1 מיליארד שקל מקיימת מגעים עם גופים פיננסים לקראת גיוס אפשרי של עד 1.5 מיליארד דולר, כך נודע ל"כלכליסט". מטרת הגיוס, שמתוכנן להתקיים בלונדון, הוא להתכונן לרכישה אפשרית של חברת האנרגיה האיטלקית אדיסון, מולה מנהלת אנרג'יאן מגעים מתקדמים מזה כמה שבועות.

 

 

 

 

הגיוס המתוכנן, ככל שיושלם, יהיה השני של אנרג'יאן מאז מרץ 2018, אז גייסה החברה כ־460 מיליון דולר בהנפקה ראשונית (IPOׂ) שהובילה לרישום כפול למסחר בלונדון ובישראל. מאז נכנסה למסחר בבורסת תל אביב, עלתה מניית אנרג'יאן בכ־28%. אנרג'יאן פועלת גם ביוון ובמונטנגרו, ורכישת פורטפוליו עשיר תעמיק את אחיזתה בשווקים זרים ותהפוך אותה לשחקנית משמעותית יותר. במענה לפניית "כלכליסט" מאנרגי'אן סירבו להתייחס לגיוס כמו גם לשאלת התקדמות המגעים שמתקיימים מול אדיסון.

 

אנרגי'אן פועלת בישראל מזה כחמש שנים כשבשנת 2016 רכשה החברה את מאגרי כריש ותנין מידי דלק בעבור כ־150 מיליון דולר. בשנה החולפת מתרכזת החברה בפיתוח המאגרים כמו גם בתכנון חיבורים אפשריים של "כריש" ו"תנין" למאגרים אפשריים אחרים, לרבות חמישה רישינות גז טבעי שטרם פותחו.

 

מימין: מתיאוס ריגס יו"ר ומנכ"ל אנרגיאן ומארק בניון, מנכ"ל חברת האנרגיה אדיסון מימין: מתיאוס ריגס יו"ר ומנכ"ל אנרגיאן ומארק בניון, מנכ"ל חברת האנרגיה אדיסון צילום: אתר החברה, יריב כץ

 

לפי פרסומי החברה היא מחזיקה בצבר חוזים שנתי לאספקה מקומית בהיקף של כ־4.6 מיליארד מ"ק, שמגולמים על ידם לתזרים הכנסות אפשרי של מיליארדי שקלים בשנה.

 

לוטשת עיניים לאיטליה

 

פרסומים בתקשורת הזרה בישרו בתחילת יוני על כוונתה של אנרג'יאן להתמודד על רכישת אדיסון, זאת מבלי לציין סכומים, כניסה ודאית למשא ומתן או רצון לגייס כסף בחו"ל. במידה והרכישה תושלם, אנרג'יאן תוכל לקבל - בכפוף לאישורים רגולטורים שונים - גם את האחראיות על פיתוח מאגר "רועי". מדובר במאגר בו מחזיקה החברה 20% ושמכיל על פי ההערכות כ־100 מיליארד מ"ק גז טבעי (כ־9 שנות צריכה של המשק המקומי). החברה נחשבת לקבלנית הקידוח בפועל.

 

 

אדיסון פעילה מאז שנות ה־50 של המאה הקודמת, כאשר בגלגולה האחרון היא פועלת עד היום תחת כנפי ענקית האנרגיה הצרפתית EDF. בשנים האחרונות התקבלה בצרפת החלטה למכור את אדיסון על כלל פעילותה. לפי פרסומי החברה ברשותה 47 רישיונות גז ונפט (מהם 19 פעילים) ו־ 63 רישיונות בפיתוח. מבחינת נכסי גז, אדיסון טוענת לבעלות בהיקף שווה ערך ל־263 מיליון חביות נפט. החברה החלה לפעול בישראל ב־2011 עם ניסיונות להתמודד על פיתוח מאגרי גז או רכישה של מאגרים קיימים. מי שייצג את החברה בעבר בישראל הוא מנכ"ל האוצר לשעבר ירום אריאב.

 

יבנו מערכת הולכה לישראל

 

בתוך כך, אנרג'יאן דיווחה ביום שלישי האחרון על חתימת הסכם רשמי בינה לבין חברת נתיבי גז (נתג"ז) הממשלתית בהיקף של 396 מיליון שקל. ההסכם מעניק לאנרגי'אן זכויות לבניית חלק ממקטע הולכת הגז הימי בין מאגרי כריש ותנין לחופי ישראל. המדינה רואה במהלך פוטנציאל לחיבור של מאגרים קטנים ובינוניים בעתיד, שיעודד תחרות ויגדיל את הסיכוי לכניסת שחקנים נוספים.

 

ההסכם כולל בניה של המקטע המזרחי של תשתית הגז, לרבות מקטע ימי - במרחק כ־10 ק"מ מן החוף - ומקטע חופי. המערכת תכלול תחנת קבלה ימית שתמוקם כ־10 ק"מ מערבית לחוף דור, צינור ימי להולכת גז, וכן תחנת קליטה יבשתית, שתפקידה מדידה, ויסות וחיבור למערכת ההולכה. בנתג"ז מבטיחים ש‎מסירת המקטע תהיה בסמוך לתחילת הזרמת הגז ממאגר כריש, הצפויה ב־2021. לאחר מועד המסירה, האחריות התפעולית והתחזוקה של המקטע יהיו בידי נתג"ז.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x