$
שווקי חו"ל

פאוול: "הפד מבודד את עצמו מלחץ פוליטי, אנו נוקטים בגישה סבלנית"

יו"ר הפד הבהיר בכנס בניו יורק שבפני הנהגת הבנק עומדים סימני שאלה רבים לקראת החלטה אפשרית על הורדת ריבית: "תגובה מהירה מדי תסכן בהגברת רמת אי הוודאות"; נשיא הפד בסנט לואיס בלארד: "הורדה של 50 נק' בסיס בריבית תהיה יותר מדי"

שירות כלכליסט 20:3625.06.19

יו"ר הפד מנמיך ציפיות: ג'רום פאוול אומר היום (ג') בכנס בארה"ב שהורדת ריבית בחודש יולי רחוקה מלהיות ודאית – זאת בשעה שהסיכוי שמעניק השוק נכון להבוקר להורדת ריבית בישיבה של 31 ביולי עומד על 100%.  

לדברי היו"ר, אף שאי הוודאות בכל הנוגע לסחר והחששות למצב הכלכלה הגלובאלית אכן מתחילים לבוא לידי ביטוי בנתונים הכלכליים, אנשי הפד עדיין לא יכולים לדעת כמה זמן זה צפוי להימשך ומהי מידת החומרה של המצב. "השאלה שהקולגות שלי ואני מתמודדים איתה היא האם אי הוודאויות הללו ימשיכו להטיל משקל על התחזיות ובהתאם יצדיקו התאמה במדיניות", אמר פאוול בהערות קצרות שמסר לקראת דיון בכנס של המועצה ליחסי חוץ בניו יורק (Council on Foreign Relations). "רבים מהמשתתפים בוועידת השוק החופשי חושבים שההצדקה להתאמת המדיניות התחזקה".

 

בה בעת, הדגיש פאוול, אנשי הפד מסכימים שבניהול מדיניות מוניטרית אין מקום לתגובה מהירה מדי לנתון כלשהו או לשינוי לטווח קצר בסנטימנט. "התנהלות כזו תסכן בהגברת רמת אי הוודאות", אמר יו"ר הפד, וכיוון גם ללחצים שמופעלים עליו מצד הנשיא דונלד טראמפ, שתוקף את הבנק ודורש ממנו להוריד את הריבית. "הפד מבודד את עצמו מלחץ פוליטי העוסק בטווח הקצר - מתייחסים לכך לעתים קרובות כ'עצמאות' שלנו", אמר.

 

"מאז תחילת השנה אנו נוקטים בגישה סבלנית כלפי שאלת הצורך בשינוי במדיניות. היום אנו אומרים שועידת השוק החופשי עוקבת מקרוב אחרי המשמעויות של הנתונים הזורמים אלינו לתחזית הכלכליות ואנו נפעל באופן המתאים על מנת לשמר התרחבות, לצד שוק תעסוקה חזק ואינפלציה קרובה ליעד של סביבת 2%", אמר פאוול.

 

מוקדם יותר היום אמר נשיא הפד בסנט לואיס ג'יימס בולארד (James Bullard) שהורדת ריבית בשיעור של 0.25% היא סבירה, אך לא מעבר לכך - בולארד אמר את הדברים בראיון לבלומברג TV: "אני חושב שהורדה של 50 נק' בסיס תהיה יותר מדי. אני לא חושב שהמצב מצדיק את זה אבל אני אהיה מוכן ללכת על 25 נק'. אני שונא להחליט מראש, לפני הישיבות, דברים יכולים להשתנות עד שאתה מגיע לשם. אבל אם הייתי מגיע היום זה מה שהייתי עושה", אמר בולארד.

 

הפד הודיע ביום רביעי שעבר על הותרת הריבית ללא שינוי, בטווח שבין 2.25% לבין 2.5% - בהתאם לתחזיות השוק. בהודעה שהתלוותה להחלטה כתבה ועדת השוק הפתוח של הפד (FOMC) כי "תעקוב מקרוב" אחר הנתונים הכלכליים, לנוכח התחזקות אי הוודאות. הבנק העריך עוד שהריבית תישאר ללא שינוי ב-2019, אף שקיימת מחלוקת בנושא בין הבכירים. הפד כן צופה הורדת ריבית אחת ב-2020 והעלאת אחת ב-2021.

 

 

בניין הפד בוושינגטון בניין הפד בוושינגטון צילום: בלומברג

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x