$
שווקי חו"ל

איראן בתגובה לסנקציות: "הנתיב לפיתרון דיפלומטי עם ארה"ב נסגר לצמיתות"

דובר משרד החוץ האיראני עבאס מוסאווי אמר את הדברים והוסיף ש"ממשל טראמפ עסוק בהריסת המנגנונים שאמורים להגן על השלום והביטחון העולמיים"; אתמול הטילה ארה"ב סנקציות על מנהיג איראן חמינאי ועל מקורבים אליו

שירות כלכליסט 10:3825.06.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

איראן אומרת שהנתיב לפיתרון דיפלומטי עם ארה"ב נסגר "לצמיתות" לאחר שממשל טראמפ הטיל סנקציות חדשות נגד מנהיגה העליון ופקידים בכירים נוספים, והעלה עוד יותר את רמת המתח במזרח התיכון. כך לפי דיווח ממקורות חצי-רשמיים באיראן שמובאים בבלומברג.

 

"משמעות הסנקציות העקרות נגד המנהיג האיראני והדיפלומט הבכיר של המדינה היא סגירה לצמיתות של הנתיב הדיפלומטי עם ממשלת ארה"ב", כך צוטט דובר משרד החוץ האיראני, עבאס מוסאווי, על ידי סוכנות החדשות הסטודנטיאלית האיראנית הרשמית-למחצה.

 

"ממשל טראמפ עסוק בהריסת כל המנגנונים הבין לאומיים המקובלים שאמורים להגן על השלום והביטחון העולמיים", הוסיף הדובר.

        

עלי חמינאי עלי חמינאי צילום: בלומברג

 

     

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הטיל אתמול (ב') סנקציות על מנהיגה העליון של איראן עלי חמינאי. נשיא ארה"ב אמר כי הסנקציות החדשות יחסמו את הגישה של חמינאי, לשכתו ומקורביו למשאבים כספיים. סנקציות חדשות הוטלו גם על שמונה מפקדים בכירים במשמרות המהפכה.

 

שר האוצר האמריקאי סטיבן מנוצ'ין אמר שסנקציות כלכליות שיוטלו בהמשך השבוע צפויות לפגוע גם בשר החוץ האיראני, ג'אבד זריף.

 

"המנהיג העליון של איראן הוא האחראי להתנהלות התוקפנית של המשטר", כך אמר אתמול טראמפ. לסנקציות החדשות לא צפויה להיות השפעה נרחבת, כיוון שאיראן כבר נמצאת בעיצומו של מיתון וסובלת מסנקציות כבדות מצד ארה"ב. עם זאת, הן משמשות תגובה סמלית להתקפות, כך אמרו פקידי אוצר אמריקאים לשעבר.

 

טראמפ ביטל בשבוע שעבר במפתיע תקיפות אויריות שתוכננו נגד איראן בתגובה לכך שהפילה מל"ט אמריקאי ולתקיפות של מיכליות נפט באזור המפרץ - שאותן ארה"ב מייחסת לאיראן.

 

"תהיה לכך השפעה כי זה יעצבן את האיראנים ויקשה עליהם במשא ומתן," כך אמר בריאן אוטול, שותף בכיר במועצה האטלנטית שעבד בעבר ביחידת הסנקציות של משרד האוצר האמריקאי.

 

ארה"ב כבר מפעילה כיום סנקציות על יותר מ- 8% מכלכלת איראן, כך טען מזכיר המדינה האמריקאי מייק פומפאו, כשביקר לאחרונה בסעודיה ובאיחוד האמירויות בניסיון ליצור חזית מאוחדת נגד איראן.

 

שוקי המניות באסיה רשמו הבוקר ירידות חדות לאחר שההסלמה במתחים גרמה לחששות בקרב המשקיעים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x