$
מט"ח וסחורות

הלירה הטורקית מזנקת ב-1.6%; נסיגה חזקה בשקל

לאחר ההפסד של נציג נשיא טורקיה ארדואן בבחירות לראשות העיר איסטנבול - הדולר נסחר ב-5.73 לירות; "העובדה שהמפלגה השלטת קיבלה את תוצאות הבחירות מתקבלת בברכה על ידי השוק"; בשוק המקומי: הדולר עולה ב-0.4% ל-3.61 שקלים, היורו מטפס ב-1% ל-4.10 שקלים

מיקי גרינפלד 10:4724.06.19

עלייה חדה של 1.6% בלירה הטורקית בפתיחת שבוע המסחר במט"ח - נסחרת ב-5.73 לירות לדולר - זאת  לאחר ניצחון מועמד האופוזיציה בבחירות לראשות העיר איסטנבול. עוד בעולם: היורו עולה ב-0.1% ל-1.137 דולר, הפאונד יורד ב-0.1% ל-1.272 דולר.

 

בשוק המקומי שלנו נרשמת נסיגה חזקה של השקל: הדולר עולה ב-0.4% ל-3.61 שקלים, היורו מטפס ב-1% ל-4.10 דולר.

 

ברקע, נתוני הגירעון הגבוהים והדיונים על קיצוץ חד ורוחבי בתקציב העתידי. הגירעון הממשלתי צפוי לחרוג מ-4% מהתמ"ג (כ-54 מיליארד שקל) - הרבה מעל ליעד הגירעון שממשלתו קבעה, ועומד על 2.9% מהתמ"ג (41 מיליארד שקל).  

  

התחזקות הלירה

הפסד צורב נרשם למועמדו של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בבחירות לראשות העיר (שנערכו לאחר פסילת הסיבוב הקודם). מועמד האופווזיציה אכרם אימאמאולו זכה בכ-55% מהקולות וניצח את מועמדו של ארדואן בינאלי יילדרים, נציג מפלגתו של ארדואן. המאבק הקשה באיסטנבול, פסילת הסיבוב הראשון והתמיכה הגורפת שהעניק ארדואן ליילדרים הפכו את הבחירות לקריטיות עבורו ועבור האופוזיציה, כך שלניצחון של אימאמאלו יש משמעות עצומה, אף שבשלב מוקדם זה קשה להעריך את השלכותיה.

 

הלירה איבדה השנה מעל 8% מול הדולר, הירידה החזקה ביותר מבין המטבעות של המדינות המתפתחות למעט הפסו הארגנטינאי. "העובדה שהמפלגה השלטת קיבלה את תוצאות הבחירות מתקבלת בברכה על ידי השוק, שכן היא מסירה את אי הוודאות ששררה מאז הסיבוב הראשון (שתוצאותיו נפסלו)",, אמר הבוקר הירונורי סנאמי (Hironori Sannami), סוחר מט"ח בבנק היפני Mizuho Bank שבטוקיו.

 

"השוק בצדק מקבל בברכה את הסרת הסיכון, אך מעבר לתגובה הראשונית, המשקיעים ימשיכו לחפשת תשובות: האם נראה או פופוליזם, האם יהיה שינוי בממשלה, האם יהיה חיזוק של ההשפעה הלאומנית", אומר אינאן דמיר (Inan Demir), כלכלן בנציגות לונדון של בנק ההשקעות נומורה (Nomura).

 

 

שטרות לירה טורקית שטרות לירה טורקית צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x