$
בורסת ת"א

"החברות הכשרות בקרן שלנו השיגו תשואה כפולה מהחברות הלא כשרות"

אביב ניהול קרנות תשיק קרן להשקעה בחברות הוגנות שמקפידות על שמירת שבת ועל היתר עסקה; המנכ"ל ארז צדוק: "הוגנות היא חלק מההלכה, הגופים ההלכתיים בודקים את שמירת השבת של החברות ולא את ההתנהלות ההוגנת רק בגלל שזה יותר קל"

שיר רייטר 14:5018.06.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

  

״השקעות על פי ההלכה הן בחברות ששומרות שבת, אבל גם שמתנהלות בהוגנות", כך אמר אתמול (ב') ארז צדוק, מנכ"ל קרנות אביב בפתיחת כנס בנושא השקעות, הוגנות והלכה שקיימה אביב ניהול קרנות בבורסה בת"א.

 

בחודש הבא תשיק אביב קרן שתשקיע בחברות הוגנות שהן גם כשרות - מקפידות על שמירת שבת ועל היתר עסקה, הכלי ההלכתי שמאפשר למעשה הלוואה בריבית. כיום מפעילה אביב קרן להשקעה בחברות הוגנות שכוללת 80% חברות כשרות ו-20% חברות לא כשרות. מאז תחילת פעילות הקרן, החברות הכשרות השיגו תשואה ממוצעת כפולה מזאת של החברות הלא כשרות.

 

ארז צדוק, מנכ"ל אביב קרנות ארז צדוק, מנכ"ל אביב קרנות צילום: אבישג שאר ישוב

 

      

הקרן שמשקיעה בחברות הוגנות הניבה מאז שהוקמה ביולי 2013 תשואה שנתית ממוצעת של 12%, לעומת 6.6% שהשיג השוק (ביחס מקביל של חברות גדולות, בינוניות וקטנות).

 

"כשאני משקיע בחברות הוגנות ולמעשה מצמצם לי את אפשרויות ההשקעה, ומשיג תשואה כפולה מהשוק", אמר צדוק, "זה לא כי אני קוסם, זה כי הוגנות עובדת".

 

"השילוב בין הוגנות לכשרות הוא טבעי", הוסיף צדוק, "כי הוגנות היא גם חלק מהיהדות – לא תגנוב, לא תחמוד, לא תלין פעולת שכיר. הגופים ההלכתיים בודקים את שמירת השבת של החברות ולא את ההתנהלות ההוגנת שלהן רק בגלל שזה יותר פשוט וקל למדידה. בהוגנות יש מימד סובייקטיבי.

 

"בעבר פניתי לפוסקי הלכה וביקשתי שיוציאו פסק הלכה נגד בזן בגלל פליטת החומרים המזהמים. בגמרא מובא שבית מלאכה שמוציא לכלוך צריך להיות לפחות במרחק של 50 אמה מהעיר. הפסק אמנם לא היה משפיע על בזן, אבל היה מזכיר לציבור שליהדות אכפת מהבריאות של התושבים, שהיא הרבה יותר ממה שחושבים עליה".

 

מי מגדיר מי היא חברה כשרה?

"יש שלושה גופים הלכתיים בישראל שמטפלים בנושא וממיינים את החברות הציבוריות לכשרות ולא כשרות. אנחנו עובדים עם ועד הרבנים תשואה כהלכה".

 

אדם שרוצה לנהל את ההשקעות שלו בעצמו יכול להשיג את המידע הזה?

"המידע על החברות הכשרות נמצא באינטרנט, את המידע על החברות ההוגנות אי אפשר למצוא. אדם פרטי יכול להתייעץ עם יועץ ההשקעות או מנהל התיקים שלו, גם אם הוא לא עושה את הבדיקות שאני עושה, הוא יודע בגדול מי החברות ההוגנות ומי לא".

 

אילו פרמטרים אתם בודקים כדי להגדיר חברה כהוגנת?

"הוגנות כלפי העובדים, הלקוחות והספקים, ממשל תאגידי תקין, שמירה על הסביבה, שוויון תעסוקתי. הבדיקות אורכות בין חודש וחצי לחודשיים, אין מצב שאראה מניה במגמת עלייה ופשוט אקנה אותה. אנחנו קוראים היטב את הדוחות הכספיים, דוחות אחריות תאגידית ושאלון ממשל תאגידי של רשות ני"ע. בנוסף, אנחנו עוברים על פסקי דין שקשורים לחברה. אחרי שאנחנו עושים את הבדיקות החיצוניות אנחנו פונים לחברה, נפגשים עם המנכ"ל ועושים סיור במפעל או במשרדים, מדברים עם עובדים ונותנים לחברה למלא שאלון הוגנות".

 

"כדי לראות את היחס לעובדים, אני אוהב להסתובב עם המנכ"ל במפעל או במשרדים, ולראות איך העובדים מגיבים אליו. אני גם מבקש לראות את חדר האוכל של החברה, אלו נקודה ועוד נקודה ועוד נקודה שבונות לי תמונה שלמה".

 

אתה מדבר על החשיבות של השקעות הוגנות. אבל מה היית עושה אם במבחן התוצאה התשואה לא הייתה גבוהה יותר?

"כשנכנסתי לנושא זה היה אחרי שקראתי מחקרים בעולם שמראים שחברות הוגנות מרוויחות יותר לאורך זמן. אגב, בשנה הראשונה הרווחתי פחות מהשוק. הוגנות באה לידי ביטוי בטווח הארוך.

 

"יכול להיות שיש חברות לא הוגנות שמצליחות, אני מדבר על הממוצע. אבל אני יודע שהחריג הזה הוא חריג עכשיו ויום אחד הוא יפול. כולם אמרו לי שדנקנר חריג, 'תראה איזו הצלחה יש לדנקנר'. אני הייתי היחיד שלא השקיע בו, משיקולי הוגנות, ובסוף הוא נפל ואנשים איבדו 99% מהכסף שלהם.

 

"אנשים אומרים לי 'אתה מפספס הזדמנויות', ואני עונה 'אלה הזדמנויות רעות'. טוב לי לפספס את ההזדמנויות הרעות האלה, כי מבחינתי הן מגלמות סיכון שיום אחד יכול להתממש, ואני לא רוצה להיות שם".

 

אתה רואה מגמת התחזקות בתחום ההשקעות ההוגנות?

"כן. רק השבוע פסגות הכריזו שהם הולכים להשקיע לפי כללי האחריות התאגידית, בשפה שלי זה על פי כללי הוגנות. לאי.בי.אי יש מחלקה להשקעה בחברות הוגנות, גם מפעל הפיס, שהוא גוף לא הוגן לדעת רבים, משקיע רק בחברות הוגנות. בהרבה מקומות מדברים על נושא ההוגנות וחברות ציבוריות מקדישות לנושא ישיבות דירקטוריון. זו מגמה שמתפתחת במהירות ואני חושב שהיא תמשיך ככה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x