שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פרשנות

חשב מסלול מחדש: קשיי הסתגלות מליפסטיק

5 שנים לאחר שנכנס לישראל, אלשטיין טרם הפנים את הנורמות המקומיות. עסקת הליפסטיק מוכיחה זאת

גולן חזני 07:0410.06.19
ביום חמישי האחרון הודיעה חברת הנדל"ן נכסים ובניין שבשליטת דיסקונט השקעות (דסק"ש) של אדוארדו אלשטיין כי היא בוחנת את רכישת הקרקע שעליה יושב בניין הליפסטיק בניו יורק תמורת 51 מיליון דולר ונטילת חוב של 420 מיליון דולר. כמו כן, החברה בוחנת את רכישת זכויות החכירה מידי צד ג' שאינו קשור אליה ומידיו של אלשטיין עצמו, שמחזיק בהן, ובנתח מהבניין, באמצעות חברת אירסה שנסחרת בבורסת ניו יורק. המשקיעים לא רוו נחת מחלק זה של הדיווח, והאג"ח של נכסים ובניין ירדו באותו היום בשיעורים של עד 1.5%.

הסיבה היחידה לכך שבחינת העסקה הובאה לידיעת המשקיעים מלכתחילה היא שבסוף מאי דסק"ש הגישה הצעת רכש לכלל מניות נכסים ובניין שבידי הציבור והמוסדיים (31.2%) במטרה לעמוד בדרישות חוק הריכוזיות.

 

בדיווח של נכסים ובניין אין פירוט על פרטי ההתקשרות בין בעל הקרקע לבעלי הזכויות בבניין, כך שלא ניתן לדעת מדוע אלשטיין מעוניין לבצע את עסקת בעלי העניין הזו באמצעות נכסים ובניין ולא באמצעות אירסה. ייתכן שהסיבה לכך היא ששווי אירסה נמצא בשפל של פחות מחצי מיליארד דולר, לאחר שצנחה ב־52% בשנה האחרונה.

מה דעתך על מניית נכסים ובנין:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

נכסים ובניין, מצדה, מסבירה כי מדובר בהזדמנות אטרקטיבית שיש לבחון משום ששוויו של בניין הליפסטיק עלה ב־4% בלבד מאז 2015, בעוד שוויו של בניין HSBC בעיר, שגם בו היא מחזיקה, עלה ב־11%. בנוסף, השווי המדובר בעסקה לבניין הליפסטיק מגלם הנחה של 10%.

 

ייתכן שהסיבה לכך שהאג"ח של נכסים ובניין ירדו קשורה בכך שהעסקה מעוררת זיכרונות מעסקת בעלי עניין אחרת שאלשטיין ביצע בסוף 2017 על מנת לעמוד בדרישת חוק הריכוזיות, שלא לומר לעקוף אותו - מכירת דסק"ש, שנשלטה אז בידי אי.די.בי פתוח שבבעלותו, לקרן דולפין שבבעלותו.

 

עד היום אלשטיין והחברות הישראליות שבשליטתו עמדו בכל התשלומים והחובות שלהם, ואלשטיין עצמו הזרים לקבוצת אי.די.בי יותר מ־2 מיליארד שקל מאז רכש את השליטה בה. אולם עושה רושם שגם לאחר חמש שנים בישראל אלשטיין טרם הפנים את העובדה שהשוק המקומי אינו אוהב עסקאות בעלי עניין, משום שבמקרים מועטים הציבור הצליח להרוויח מהן.

אדוארדו אלשטיין אדוארדו אלשטיין צילום: עמית שעל

 

 

על כך יש להוסיף את סימני השאלה שמרחפים סביב העסקה. היא מדווחת חודשיים בלבד לאחר שאלשטיין מינה את עצמו למ"מ מנכ"ל נכסים ובניין לאחר שסגי איתן עזבה, ולפי ההערכות היא לא היתה מאפשרת לבחון עסקה כזו. כמו כן, היא מדווחת לאחר שהוצעה הצעת רכש - מצב שמעלה את התהייה אם אלשטיין לא יבשל עוד עסקאות בעלי עניין כאלו כשהחברה תהיה פרטית. בנוסף, הפירמידה של אי.די.בי רועדת, סדרת האג"ח הגדולה שלה נסחרת בתשואת זבל של 23% והיא עלולה להיפרד מהנכס המרכזי שלה - כלל ביטוח.

 

במצב כזה עסקת הליפסטיק נתפסת כתיאבון מוגבר לנטילת סיכונים, שנוטה לתקוף בעלי שליטה שמגיעים לסף משבר. מוטב לאלשטיין להפנים שבתקופות כאלו עדיף לא לבצע עסקאות בעלי עניין שכאלו. ואם הוא מתעקש, אז מוטב להשלים את העסקה לפני מחיקת נכסים ובניין, כדי שהחברה תספק לציבור את מלוא ההסברים שמצדיקים אותה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x