$
בורסת ת"א

יו"ר טבע סול בארר רכש מניות של החברה בכמיליון דולר

לאחר התרסקות של יותר מ-20% במחיר מניית חברת התרופות בשבוע האחרון, בחר היו"ר בארר להביע בה אמון ורכש מניות טבע ב-996.7 אלף דולר. מוקדם יותר פרסמה אופנהיימר המלצת קנייה למניית החברה

חזי שטרנליכט 22:5503.06.19

אחרי ההתרסקות של מניית טבע בשבוע האחרון במעל ל-20%, עלתה היום המניה בתל אביב בשיעור קל, ויו"ר החברה, ד"ר סול בארר רכש מניות של טבע בכמיליון דולר, כך עולה מדיווח החברה לרשות ניירות ערך בארה"ב, שהעבירה טבע גם בארץ.

 

 

 

בארר רכש 111 אלף מניות במחיר ממוצע של 8.98 דולרים, כ-996.7 אלף דולרים בסך הכל. לאחר הרכישה ברשותו 116 אלף מניות של החברה.

 

מטע טבע מטע טבע צילום: EPA

 

 

צעד זה של הבעת אמון מגיע לאחר שחברת הברוקרים אופנהיימר החליטה לצאת היום בחוות דעת של המלצת קנייה למניית טבע.

 

באופנהיימר מעריכים כי הנזק לטבע מפרשת האופיואידים ינוע בין 500 ל-700 מיליון דולרים. מעל טבע מרחפות שתי פרשות משפטיות ענקיות כיום בארה"ב. האחת היא פרשת האופיואידים, השנייה היא כתב האישום שהוגש בקרטל מחירי התרופות הגנריות בו טבע מואשמת יחד עם חברות תרופות גנריות נוספות בתיאום מחירן של התרופות במטרה לכאורה לנפח אותן ו"לסדר" את מבנה השוק.

 

בפרשת האופיואידים, נתבעת טבע יחד עם חברות תרופות אחרות, בהן ג'ונסון אנד ג'ונסון וחברות נוספות, על הנזקים שגרמו תרופות משככי הכאבים שהן מייצרות לחולים שהתמכרו אליהן וגם לסביבה שלהם – כלומר המשפחות והקהילות. טבע הגיעה בתחילת השבוע שעבר להסדר עם מדינת אוקלוהומה בהיקף של 85 מיליון דולר, אבל נותרו לה עוד 2000 תביעות שמרביתן מרוכזות בהליך משפטי שיחל באוקטובר השנה במדינת אוהיו בארה"ב.

 

באופנהיימר התייעצו עם מומחה משפטי כדי להעריך את החשיפה שנותרה לטבע בפרשת האופיואידים וזה העריך כי ההסדר עם אוקלוהומה הוא "עסקה טובה".

 

להערכתו, החשיפה המשפטית של טבע בתביעה רחבה יותר שתידון בהמשך השנה, היא נמוכה יותר מחברות אחרות שהן חברות עם תרופות ממותגות, בעוד שטבע מייצרת תרופות העתק. כלומר, מציינים באופנהיימר, "טבע לא שיווקה את התרופות הגנריות באופן פעיל", ולכן להערכת אותו מומחה ליצרנים הגנריים יש תמריץ לבדל את עצמם בתביעה מעמיתיהם, יצרני התרופות הממותגות (החברות האתיות), שלהן חשיפה רבה יותר.

 

מה דעתך על מניית טבע:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
עם זאת, באופנהיימר מציינים כי במקרה של קרטל המחירים, שבו 44 מדינות שונות הגישו תביעה אזרחית שבה מצוינות מעל ל-112 תרופות ומוצרים שונים של טבע, וטענות לתיאומים ב-88 מקרים, מעריכים את הנזק בהיקף שונה וגדול הרבה יותר. "טבע עשויה להתמודד עם קנסות בהיקף של מספר מיליארדים (של דולרים, ח"ש)", מציינים באופנהיימר בהתבסס למודל שניסה להעריך את הנזקים שנבעו מהפרשה.

 

עם זאת, לפי מה שמציינים באופנהיימר, בתי המשפט כן צפויים לבחון את יכולות הנאשמים בפרשה לעמוד בתשלום ועשויים לאפשר פריסה ארוכת שנים.

 

לפי המודלים של אופנהיימר טבע מסוגלת לעמוד בתשלום שנתי של מספר מאות מיליוני דולרים, לקנסות כאלה שהם ארוכי טווח. "המאזן של טבע, בהנחה שתבצע מימון מחדש של חלק מהחובות שלה, יכול לעמוד בהיקף שנתי ממוצע של 400 מיליון דולרים, בקצב שנתי על פני זמן", מעריכים באופנהיימר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x