$
בורסת ת"א

לאומי שוקי הון בביקורת על דוחות ביטוח ישיר: "המניה זולה יותר ויש סיבה"

דוחות הרבעון הראשון של איי.די.אי ביטוח מקבוצת ביטוח ישיר חשפו ירידה של 18% ברווח ברבעון הראשון שהסתכם ב-42.3 מיליון שקל. "קצב הצמיחה שנתי של 1% בלבד בפרמיות. המשקיעים מצפים ליותר"

רחלי בינדמן 17:1421.05.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

רגע לפני שקבוצת ביטוח ישיר מפרסמת את הדוחות שלה לרבעון הראשון, היא שיגרה לבורסה את תוצאות חברת הבת - חברת הביטוח איי.די.איי המזוהה תחת המותג 'ביטוח ישיר'.

 

הדוח חטף ביקורת לא צפויה ממנהל מחלקת המחקר של לאומי שוקי הון אייל דבי. מדובר בבשורה לא ממש טובה לקבוצה שבשליטת מוקי שנידמן שפועלת להשטחת הפירמידה העסקית שלה וצריכה למחוק את חברת האם ביטוח ישיר ממהמסחר עד סוף השנה - ככל הנראה או בדרך של חלוקתה כדיבידנד בעין או במסגרת הצעת רכש, כאשר השווי של עסקאות כאלה ייגזר כמובן משווי החברות הבנות.

 

"הפרמטר המרכזי שמעניין אותנו בתוצאות שהחברה מפרסמת מדי רבעון, לא רק בזה האחרון, הוא קצב הצמיחה שהיא מציגה. זה נכון לגבי כל חברה, אבל במיוחד לאיי.די.איי ביטוח. מדוע? משום שאם לשפוט על פי התכווצות המכפילים שארעה בחברה, הרי שברור כי הסוגיה המרכזית שמטרידה את המשקיעים זו ההאטה בקצב הצמיחה", כתב דבי.

 

הרווח הנקי שהציגה חברת הביטח ברבעון התכווץ ב-18% לעומת הרבעון המקביל אשתקד ל-42.3 מיליון שקל על רקע ירידה בקצב הצמיחה של החברה. הפרמיות צמחו ב-5% בהשוואה לרבעון המקביל והסתכמו ב-652.7 מיליון שקל. דבי מציין כי "מעבר לעובדה שקצב הצמיחה האמור אינו גבוה מהממוצע בתעשייה, הרי שאם משווים את היקף הפרמיות שנגבו - בגילום שנתי - אל מול שנת 2018 כולה, אזי מקבלים צמיחה של קצת יותר מ- 1%. נדמה לנו שהמשקיעים מצפים ליותר". מנגד העמלות, הוצאות שיווק והוצאות רכישה אחרות גדלו לכדי סך של 99.5 מיליוני שקלים (מול 84.9 מיליון ₪ ברבעון המקביל, עליה של 17%).

 

הוצאות הנהלה וכלליות: צמחו ל-36.1 מיליוני שקל, עלייה של 16% בהשוואה לתקופה המקבילה. בשורה התחתונה מציין דבי "הערכנו שהצמיחה תפחת, אבל בצורה יותר מתונה, והגידול המשמעותי בהוצאות הפתיע אותנו לרעה. אז נכון, המניה כיום משמעותית יותר זולה ממה שהייתה, אבל נראה שיש לכך סיבה".

 

לדבריו "לא רק שהצמיחה בשורה העליונה התמתנה, גם ההוצאות גדלו בצורה לא קטנה. אם לסכם את הדברים, אזי קשה לנו לראות כיצד המכפילים מתארכים, ללא שינוי במגמה – לא רק בקצב צמיחה ההכנסות, גם מבחינת ריסון צד ההוצאות של החברה".

 

 

מוקי שנידמן מבעלי השליטה בביטוח ישיר מוקי שנידמן מבעלי השליטה בביטוח ישיר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x