שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

ענת גואטה רוצה לאפשר בישראל פלטפורמות ייעוץ להמונים

יו"ר רשות ניירות ערך מציעה לשנות את חוק הייעוץ במטרה להקל על סטארט אפים ואתרי מסחר חברתיים לתת ייעוץ השקעות לציבור שלם

רחלי בינדמן 13:0320.05.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה מעוניינת להביא לשוק הישראלי ייעוץ השקעות מסוג חדש - כזה המכוון להמונים. עד היום הסדיר חוק ייעוץ השקעות את ייעוץ ההשקעות הקלאסי, שהתנהל בעיקר בבנקים. זהו ייעוץ ההשקעות המסורתי והאישי, על בסיס המאפיינים הספציפיים וההעדפות האישיות של הלקוח. החוק הקיים מתייחס למגבלות על ייעוץ מסוג זה בלבד, בין היתר בדרישת עריכת בירור צרכי לקוח, התאמת הייעוץ לצרכים, גילוי ניגודי עניינים שיש ליועץ וכו'. 

 

אלא שברשות מצאו כי חובות אלה אינן בהכרח מתאימות לפעילויות ייעוץ ושירותים מסוג אחר, כאלה אינם אישיים, אלא ניתנים למספר לקוחות גדול או בלתי מסוים. כך למשל - פרסום אנליזות ושירותים מקוונים כדוגמת מסחר חברתי וכדומה שכיום לא קיימים בשוק הישראלי בצורה מסודרת אך גואטה מבקשת להסדירם.

 

יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה יו"ר רשות ני"ע ענת גואטה צילום: ענבל מרמרי

 

 

 

דוגמה למקרה רלבנטי היא טיפרלנקס, סטארט אפ ישראלי שפיתח מערכת המסוגלת להראות ללקוחות שלה מי הם בעלי העניין שיודעים למכור ולקנות מניות בטיימינג הכי נכון - מדובר במערכת מעקב לניתוח השקעות בשוק האמריקאי, המבוססת על חוכמת המונים, המאפשרת קבלת חוודת דעת של אנליסטים לגבי מניות בתיק הלקוח ולהשוות את תשואת התיק לתיקים דומים.

 

על מנת להתמודד עם מצב זה, פרסמה הרשות מספר הוראות המכוונות לאפשר את התאמת הרגולציה לשירותי ייעוץ "כלליים". כך הוסדר תחום הגילוי במתן עבודות אנליזה, וכך גם נקבעה הוראת רשות אחרת העוסקת במתן שירותים באמצעים טכנולוגיים - במסגרתה הוסדרו, בין היתר, פעילויות של ייעוץ השקעות וניהול תיקים באמצעים טכנולוגיים. מדובר בפעילויות המציעות שירותים מסוגים שונים, ובכללל זה איתותים, מסחר חברתי ועוד. אלא שעד כה גובשו הסדרים נקודתיים וכעת הרשות מעניינת  לשנות את החוק ולצאת באסדרה רחבה יותר.

האסדרה אותה מגבשת הרשות מכוונת לייעוץ השקעות כללי שיאפשר ביתר קלות לפנות לציבור רחב, חלף אינטראקציה אישית בין יועץ לבין לקוח. במסגרת האסדרה מציעה למשל הרשות לפטור שירותים הנכללים בהגדרת ייעוץ השקעות כללי מחובת רישיון ייעוץ. בדרך זו, כך לפי הרשות, ייפתח שוק ייעוץ ההשקעות לסוגים נוספים ומגוונים של שירותים ומוצרים שלא מתאפשרים כיום. ברשות מקווים שבמקרה שהשירות יהיה כללי (אפליקציה, אתר) יוכלו כוחות השוק באמצעות המונטין המצטבר לסנן באופן אפקטיבי את נותני השירות שאינם כשירים. ברשות מציעים להטיל חובות גילוי ייחודיות לייעוץ כללי שעיקרן הבהרת מהות השירות, גילוי אודות ניגודי עניינים וגילוי אודות פרטי נותן השירות. בנוסף, ממליצה הרשות לקבוע כי בייעוץ כללי יאסר על היועץ לקבל טובת הנאה (הכנסה) שלא מהלקוח, אם כי ליו"ר הרשות תהיה סמכות לתת פטור לשירותים מסויימים מהוראה זו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x