שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פרשנות

הלוואה יוצאת מהכלל

אייל לפידות קיבל מאי.די.בי הלוואה לטובת רכישת מניות כלל ביטוח - בדיווחים על ההלוואה לא נכללו פרטים על בטוחות שנלקחו מלפידות לטובת החזר ההלוואה

רחלי בינדמן 07:5219.05.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

בעוד בכלל ביטוח מתלבטים איך להצביע בסוגיית שכרו של אייל לפידות בשיכון ובינוי, השלים באחרונה המנכ"ל הנכנס של חברת הנדל"ן עסקה מורכבת, שבמסגרתה קיבל מבעלי השליטה בכלל — קבוצת אי.די.בי פתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין — אופציות לרכוש 5% ממניות כלל. זאת במקביל להשקעתם של מורי ארקין (8%) ויקיר גבאי (5%). 

אי.די.בי אכן דיווחה ב־5 במאי כנדרש על האופציה שקיבל לפידות, אך בדיווח חסרים פרטים שעשויים להיות מהותיים לבעלי המניות והאג"ח שלה. כך, למשל, דווח כי לפידות צפוי לקבל מאי.די.בי הלוואת מוכר בהיקף של כ־90% מעלות רכישת המניות, אולם הדיווח לבורסה לא חשף אילו בטוחות נלקחו מלפידות, כדי לוודא את החזר ההלוואה.

 

מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אולי מרוצים מאוד מהזינוק בשווי של כלל ביטוח על רקע הידיעה בדבר ההשקעה הצפויה של לפידות, ארקין וגבאי, אך בסופו של יום, אם לפידות לא יעמוד בהחזר של אותה הלוואה, האם הם יהיו מעוניינים להעניק לו את המניות הללו בחינם?

 

הממונה על שוק ההון משה ברקת, שבשלב זה מסרב להעניק לאי.די.בי היתר שליטה בכלל, אסר עליה לשעבד כבטוחה את המניות שירכוש לפידות למקרה שלא יעמוד בהחזר ההלוואה. זאת כיוון שרצה למנוע אפשרות שאי.די.בי תקבל שוב אחזקה מהותית בכלל.

 

סימן השאלה בנוגע לסוגיית הביטחונות מצד לפידות רק גדל ביום חמישי האחרון, כשאי.די.בי פרסמה דיווח משלים, שחשף פרטים נוספים על ההלוואה שהחברה מתכוונת להעמיד לו. בהנחה שהוא יממש את האופציה במלואה, תעמוד ההלוואה על 118 מיליון שקל, תישא ריבית שנתית קבועה של 4% ותיפרע (קרן וריבית) בתשלום אחד בתום 5 שנים ממועד מתן ההלוואה.

 

עם זאת, אם כלל ביטוח תחלק דיבידנדים, יצטרך לפידות להעביר אותם כפירעון מוקדם על חשבון ההלוואה. לפידות, מצדו, התחייב לשעבוד שלילי לטובת אי.די.בי — כלומר, הפעילות היחידה של החברה שיקים, ואשר באמצעותה הוא יחזיק במניות כלל ביטוח, תהיה עצם האחזקה בהן. החברה הייעודת הזו לא תוכל ליטול הלוואה או כל חבות אחרת ולא תוכל למכור או לשעבד את המניות במשך תקופת ההלוואה. אבל לא ברור מה המשמעות של אותו שעבוד שלילי, אם ממילא לאי.די.בי אין יכולת לקבל לידיה בחזרה את המניות, בשל הווטו שהטיל על כך ברקת, ולא ברור אם יש לה אפשרות לפעול לאיתור צד שלישי שירכוש את המניות במקום לפידות, אם וא לא יעמוד בהחזר ההלוואה.

 

הדיווח אינו מזכיר ערבות אישית כלשהי שלפידות נדרש להעמיד להבטחת החזר ההלוואה, כך שככל העולה מהדיווח, אין שום אפשרות לפנות לנכסיו האישיים של לפידות במקרה של כשל בהחזר ההלוואה.

 

 

לפידות לפידות צילום: אביגיל עוזי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x