$
המשבר בטבע

טבע השמידה 16 מיליארד שקל למשקיעים

על רקע הגשת התביעה נגדה בארה"ב, חברת התרופות הישראלית צללה ב־26% מתחילת החודש. זו הנפילה הגדולה ביותר של טבע מאז שהכירה בכישלון של עסקת הענק לרכישת אקטביס. פרשה נוספת שבה מעורבת החברה עלולה להפוך לתביעת ענק

חזי שטרנליכט 06:5216.05.19

הקשיים המשפטיים של חברת התרופות טבע גורמים לירידה חדה במניית החברה. מניית טבע התרסקה ב־26% בעשרת ימי המסחר האחרונים, תוך שהיא מוחקת 16 מיליארד שקל משוויה. המניה ירדה ברציפות בכל אותם 10 ימי מסחר וטבע אף איבדה את מעמדה כחברה בעלת שווי השוק הגבוה בבורסת תל אביב, לאחר ש־IFF, הרוכשת של פרוטרום, עקפה אותה.

 

 

הנפילות הגיעו לנוכח תביעת הענק שהוגשה בארה"ב, בה מואשמת טבע בתיאום מחירי התרופות, והחשש ההולך וגובר מתביעה נוספת נגד החברה, על כך שעודדה שימוש בתרופות מבוססות אופיואידים בתחום משככי הכאבים. עיקר הנפילות בשווי החברה התרחשו ביום ראשון השבוע ואתמול.

טבע מחקה רבע משוויה מתחילת החודש טבע מחקה רבע משוויה מתחילת החודש

 

מדובר בהתרסקות החדה ביותר של מניית טבע מאז צניחתה באוגוסט 2017, לאחר פרסום ההפסד העצום שהסבה לה עסקת אקטביס. אז צנחה מניית טבע ב־45% בתוך 7 ימי מסחר. אז נגרמה ההתרסקות כתוצאה ממחיקת שווי ענקית של 6.1 מיליארד דולר בעקבות העסקה הכושלת. כעת נראה שהמשקיעים חוששים מהפסדים של מיליארדי דולרים נוספים לחברה, שממילא נאנקת תחת חובות עצומים של מעל 26 מיליארד דולר.

 

האישום: תיאמו מחירים בארוחות ערב יוקרתיות

 

ההתרסקות החלה לאחר שביום שישי האחרון הגיש התובע הכללי במדינת קונטיקט בארה"ב, יחד עם יותר מ־40 מדינות, כתב תביעה אזרחי נגד 20 חברות תרופות, ובהן טבע, שהאשים אותן בתיאום וניפוח מחירי תרופות גנריות במשך שנים. על פי כתב התביעה, המשתרע על פני 524 עמודים, טבע תפסה מקום מרכזי בתיאום מחירי התרופות. בכתב התביעה נטען כי בין חברות התרופת השתררו קשרים הדוקים בכנסים מקצועיים, אירועים וארוחות, שבהמשך הובילו לשיטות שונות של תיאום מחירים והקצאה של נתחי שוק.

 

גם הפנסיות נפגעות גם הפנסיות נפגעות

לפי כתב התביעה, טבע וחברות התרופות הגנריות הנאשמות בו פעלו לייצר חלוקה קרטליסטית של השוק. במטרה להקצות זו לזו מה שכינו כ"נתח הוגן" של השוק. "כתוצאה מהמסרים הללו המתחרים מודעים זה למצבו של האחר", נכתב בתביעה. עוד נכתב כי "לאחר שהיצרן השיג את ה'נתח ההוגן', מובן כי המתחרים לא יתחרו עוד על עסקים נוספים". בכתב התביעה מתועדות שיחות טלפון רבות והעברות מסרים בין בכירים בחברות, בתקופה של השקת תרופות גנריות חדשות מסוגים שונים.

 

ההתפתחות המדוברת, שהגיעה בתום חקירה בת 5 שנים של הרשויות בארה"ב, הובילה להתרסקות חדה של מניית טבע ביום ראשון בבורסה של תל אביב. באותו יום קרסה המניה במעל ל־10%. אתמול התרסקה המניה ב־9.28%. כאמור, טבע, ששווי השוק שלה צלל אתמול ל־44.4 מיליארד שקל, הודחה ביום ראשון השבוע מהמקום הראשון בין החברות הגדולות של הבורסה המקומית. היא איבדה את הבכורה לענקית תמציות הטעם והריח IFF, שרכשה אשתקד את פרוטרום ונרשמה למסחר בת"א. גם אחרי ההתרסקות החדה בשווי שלה, טבע נמצאת במקום השני, ב־10 מיליארד שקל יותר משווי מניות הבנקים הגדולים, לאומי ופועלים.

 

קאר שולץ. לא ברור מהיכן תוכל החברה לגייס את הכספים קאר שולץ. לא ברור מהיכן תוכל החברה לגייס את הכספים צילום: יריב כץ

 

המכות המשפטיות גורמות לחוסר ודאות

 

המכות המשפטית שנוחתות על טבע לאחרונה מעלות בקרב המשקיעים ספוקלציות באשר לאפשרות שהחברה תידרש לשלם מיליארדי דולרים ככופר על מנת להיחלץ מהן. אלא שעל רקע העובדה שהחוב הפיננסי נטו של טבע עומד על 26.7 מיליארד דולר, כלל לא ברור מהיכן תוכל החברה לגייס את הכספים הללו, וכדור השלג של החששות רק הולך מתגלגל וגדל. כזכור, בעקבות רכישת אקטביס תמורת 40.5 מיליארד דולר במזומן, נותרה החברה עם הררי חובות שיורדים בקצב מתון.

 

כמו כן, לנוכח דעיכתה המהירה של תרופת הקופקסון לטיפול בטרשת נפוצה, שהיתךה תרופת הדגל של החברה, קטנו ההכנסות של החברה בקצב מהיר ויחסי החוב הפיננסי ל־EBITDA של החברה רק עלו בשנה האחרונה. היחס עלה מ־4.53 ברבעון הראשון אשתקד ל־5.45 בתום הרבעון שחלף. כאשר יחס של מעל ל־3 נחשב ליחס גבוה ובעייתי מאוד לעסקים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x