$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

אנטרופי: לא הגיוני שדלק קידוחים תשלם לבדה לעו"ד גיסין

חברת הייעוץ ממליצה לחברת חיפושי הנפט וגז להתנגד לתשלום לגיסין, שטיפל בענייני מיסוי בשותפות הגז אבנר שהתמזגה עם דלק קידוחים; גיסין דרש שדלק קידוחים תשלם את כל ההוצאות, ואילו החברה דרשה שההוצאות יחולקו בין כל בעלי ההחזקות בשותפות

גולן חזני 18:5915.05.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

לקראת האסיפה מחר: חברת היעוץ אנטרופי מתייצבת לצד קבוצת דלק ויצחק תשובה במאבק מול עו"ד גיא גיסין, המפקח על שותפות הגז אבנר שהתמזגה עם דלק קידוחים שבשליטת תשובה.


בין דלק קידוחים לגיסין יש מחלוקת שנמשכת יותר משנה, על תשלום של 400 אלף שקל - הוצאותיו של גיסין בהליך שעסק בשאלת המיסוי המוטל על מחזיקי יחידות ההשתתפות בשותפות.

גיסין דרש שדלק קידוחים לבדה תשלם את ההוצאות, ואילו החברה דרשה שההוצאות יחולקו שווה בשווה בין כל בעלי ההחזקות בשותפות הגז. גיסין פנה לבית המשפט לפני שנה, בבקשה להשית את עלויות המפקח על השותף הכללי בלבד, מחשש לקיפוח זכויות מחזיקי יחידות ההשתתפות האחרים.
        

יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק צילום: עמית שעל


         

מחר (ה') אמורה להתקיים אסיפה של דלק קידוחים כשאחד הנושאים על סדר היום הוא התשלום. חוות הדעת של אנטרופי שהגיעה לכלכליסט ממליצה ללקוחותיה להתנגד לתשלום לגיסין.

הבעיה שראתה דלק ולמעשה גם אנטרופי בפעילות של המפקח היא שגיסין לא שכר עו"ד חיצוני שייצג אותו בהליך, אלא שכר את שירותיו של עצמו. כלומר, גיסין עורך הדין ייצג את גיסין המפקח.

"בהמשך לאמור לעיל, אנו עשויים למצוא פגם בכך שהמפקח שכר את שירותיו של עצמו. מטבע הדברים בשל העדר גורם בלתי תלוי אשר בוחן את היקף השעות שהוקדשו על ידו וכי בכך ישנו מרכיב רווח, בהיותו נגזר מתפריט תעריפי שכ"ט לשעה במשרדי המפקחים המשותפים".

אנטרופי ציינה כי פעולתו של המפקח בסוגיה "מייצרת השפעה שונה ביחס לכל אחת מן הקבוצות, התאגידים והיחידים, ונבחן זאת בהתאם לנקודת מבטו של הגוף המוסדי", עוד ציינו בחברת הייעוץ כי "החיסכון שיווצר לגוף המוסדי בפנייה לרשויות המס אינו ניכר. אנו לא סבורים שפעולתו של המפקח, על אף שזו תורמת לייעול גביית המס ואף מייצרת תועלת למחזיקים היחידים, אינה מצויה בסט האינטרסים של מחזיקי היחידות שהם תאגידים. לכן אין היגיון לשלם בגין פעולות שלא הביאו עמן ערך מנקודת מבטם".

 

ההתנגדות של קבוצת דלק מגיעה בהמשך לפסק דין עקרוני של השופט מגן אלטוביה שלפיו על שותפויות הגז לשאת במלוא חבות המס של כל אחד ממחזיקי יחידות ההשתתפות, בהתאם לשיעור המס המקסימלי החל עליו.

דלק ערערה לעליון על פסק דין זה, ובהתדיינות מול גיסין טענה כי השופט אלטוביה קבע בסוף פסק הדין כי "בנסיבות העניין כל צד יישא בהוצאותיו". לכן טענו בדלק כי אין הם חייבים לשאת בהכרח בכל התשלום, ומוטב שהנושא יובא להכרעת האסיפה הכללית.

באסיפה הקודמת לפני שנה הוחלט שהשותף הכללי ישא בהוצאות אבל בעקבות הפניה של גיסין לבית המשפט הגיעו דלק וגיסין להחלטה שקופת השותפות תישא בהוצאות, בכפוף להחלטת האסיפה הכללית הבאה, זו שנערכת מחר.

בעקרון, השותפויות מבקשות לנכות מהמחזיקים מס בחישוב של ממוצע משוקלל בין היחידים לחברות, במקום תשלום שיעור מס שונה ליחידים וחברות. באופן זה, ייאלצו היחידים להשלים את תשלומי המס לרשות, ואילו המחזיקים שהם חברות יוכלו לבקש החזרים. המשמעות של פסק הדין מבחינת רשות המסים היא ייעול גביית המס מהמחזיקים היחידים, שמוערכת במאות מיליוני שקלים בשנים הקרובות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x