$
בורסת ת"א

ראיון כלכליסט

אולמרט: "טועה מי שמחפש בקנאביס השקעה שתניב לו רווחים מהבוקר עד הצהריים"

ליועץ העסקי של חברת הקנאביס יו ניבו, ומי שהשקיע בה 1.5 מיליון שקל מכספו הפרטי, יש בטן מלאה על ראש הממשלה. הוא גם לא סומך על הממשלה שבדרך — אולי רק בענייני קנאביס. אולמרט מאמין שהיצוא אכן יחל בקרוב ומשוכנע שלחברות פה יהיה יתרון תחרותי גדול מעצם הזיהוי של ישראל עם חדשנות פורצת דרך. ולגליזציה? "בסוף זה יאושר, וחשוב לי להדגיש שאני מעולם לא עישנתי ג'וינט"

צלי גרינברג 09:4415.05.19

"אני נלהב מאוד מהקנאביס הרפואי", אומר בעיניים בורקות אהוד אולמרט (73), ראש הממשלה בעבר והשני מהם שנכנס לתעשייה הזו אחרי אהוד ברק. נראה כי כיום יש רק שני נושאים שעליהם הוא מעוניין להרחיב את הדיבור, כשהשני הוא בנימין נתניהו — וזאת בהרבה פחות התלהבות.

 

הראיון עמו מתקיים במשרדי קרן ההון סיכון Geoc, שעיקר השקעותיה בחברות מיכשור רפואי וסייבר, ובה הוא מכהן כשותף־מנהל. על הקיר, מאחורי שולחן העבודה שלו, תלויה עבודה שציירה רעייתו עליזה וכן תצלום שלו גב אל גב עם נשיא ארה"ב לשעבר גורג' ווקר בוש — כשהשניים בודקים מי גבוה יותר. מזכרות נוספות מהעבר הן תצלום מחויך של אברהם (בונדי) לבנת, שמינה את אולמרט ב־2010 ליו"ר קבוצת תעבורה, תמונה של משה דיין שצייר בנו אסי והעניק לו הנכד ליאור, ותצלום שלו עצמו כראש הממשלה, כשהוא מוקף בבני המחזור שלו בגן חובה.

 

הקרן הסינית Geoc (רשומה בשנגחאי), שהוקמה ב־2014, היא השלישית אחרי שתיים המשקיעות בסין בלבד. הקרן מיצתה את השקעותיה בישראל לפני כחצי שנה, אחרי שהשקיעה 60 מיליון דולר ב־10 חברות מיכשור רפואי וסייבר. עם החברות הבולטות שהקרן השקיעה בהן נמנות אינסייטק, העוסקת בהדמיה רפואית; סינוגה מדיקל, שפיתחה מערכת ענן לניהול מדדים רפואיים; סייט מדיקל, שפיתחה בדיקת דם בזמן אמת; ו־וי.ג׳י.אס, שמייצרת גראפטים לציפוי כלי דם. 

"ברק הוא איש אינטליגנטי, והצטרפותו לתחום מחזקת את זה שהפוטציאל גדול"

 

מי שאחראי להתעניינות של אולמרט בקנאביס הוא עידו חג'ג', מבעלי קבוצת הנדל"ן חג'ג' ואחד המשקיעים בחברת יו ניבו תעשיות פרמצבטיות, הנסחרת בבורסת ת"א בשווי של 120 מיליון שקל. אולמרט השקיע ביו ניבו 1.5 מיליון שקל מכספו הפרטי וגויס לחברה בתחילת אפריל השנה כיועץ עסקי — תפקיד שבעבורו יקבל שכר חודשי בעלות של 10,000 דולר תמורת 40 שעות בחודש ואופציות ל־3.7% ממניות החברה, שיבשילו במלואן בעוד כשנתיים.

 

אהוד אולמרט אהוד אולמרט צילום: אוראל כהן

 

 

מרבית הכותרות על תעשיית הקנאביס הישראלית מתמקדות בסלבריטאי התחום, ופחות בפעילות החברות. זה לא מרתיע אותך?

"אף אחד מאלה שפנו לאהוד ברק, לעידו נחושתן, ליוחנן דנינו ואליי לא עשה זאת כי הוא חשב שאנחנו מומחים לקנאביס, אלא כי חשב שאנחנו יכולים אולי לעזור לקדם את החברות". אולמרט מתייחס בזאת למינוי של אהוד ברק ליו"ר אינטרקיור, של המפקד לשעבר של חיל האוויר אלוף (מיל') עידו נחושתן ליו"ר קנאשור ושל מפכ"ל המשטרה ה־17 יוחנן דנינו ליו"ר טוגדר פארמה.

 

"ברק הוא איש אינטליגנטי, והצטרפותו לתחום רק מחזקת את זה שיש בו פוטנציאל גדול. בכל זאת, שני ראשי ממשלה לשעבר, שאיש מעולם לא אמר עליהם שהם לא אינטליגנטים, חושבים שיש בזה משהו. אבל התחום מצריך סבלנות. מי שמחפש השקעה שתניב לו רווחים מהבוקר עד לצהריים טועה, אבל מי שמאמין כי מדובר בתחום שתהיה לו השפעה מכרעת על איכות החיים של חלק גדול מאוכלוסיית העולם, מבין שמימוש הפוטנציאל דורש זמן".

 

האם השווי של חברות הקנאביס הציבוריות מוצדק?

"אפשר להקביל זאת לתחום ההייטק, שאני מכיר היטב. יש חברות הייטק מפסידות עם שווי שוק של מיליארדים רבים. למה? כי אפשר לאמוד את הפוטנציאל שלהן לטווח ארוך, והוא שמייצר ערך. לדוגמה, כמה הרוויחה מובילאיי, שאחרי הנפקתה זינק השווי שלה למיליארדים? ההכנסות לא היו גבוהות, אבל כולם הבינו את הפוטנציאל בטכנולוגיה שלה. יו ניבו משקיעה רבות בכוח אדם ובתשתית רחבה, ואני מאמין שכאשר השוק הזה יתרחב יהיו בו גם הכנסות. אלמלא חשבתי כך, לא הייתי משקיע בה מכספי הפרטי".

 

אתה מתכוון להרחיב את השקעותיך בקנאביס?

"מחקרים מצביעים על כך שהפוטנציאל בתחום הקנאביס גדול בהרבה מכפי שהעריכו, ואני כמובן לא מתייחס לג'וינטים. זה לא התחום שלי. חשוב לי גם להדגיש שבחיים לא עישנתי ג'וינט, מעולם לא הייתי במסיבת סמים ומעולם לא התפתיתי. קלינטון אמר שהוא לא שאף לריאות, ואצלנו ביו ניבו דווקא רוצים 'שאפנים', אבל בהקשר הרפואי. אני אמנם לא יכול לכהן כיו"ר או כדירקטור בחברה ציבורית, אך אני מתכוון להיות פעיל ביו ניבו, ולכן אין בכוונתי להתחרות בה. אבל ייתכן שאצור קשר עם גורם בחברה פרטית, אם אמצא שזה יוסיף ערך לבעלי המניות. אני כן יכול לספר שבקרן הבאה שאקים, שתתמקד בבריאות, יכול להיות שיהיו השקעות גם בקנאביס".

 

אולמרט אכן מנוע מלתפקד כיו"ר חברת קנאביס ציבורית בשל הרשעתו בפלילים, ואינו יכול להחזיק ביותר מ־5% בה, וליו"ר יו ניבו מונה לפני כשבוע חיים הורביץ, בנו של המנכ"ל המיתולוגי של טבע אלי הורביץ, ומי שכיהן בעבר כמנהל החטיבה הבינלאומית של טבע וכדירקטור בחברה.

 

הורביץ מגיע מהתחום ורגיל לעבוד בו כדרכו, זה לא יפריע לשיתוף הפעולה ביניכם?

"כיועץ לחברה דחפתי למינוי ולשידוך בינו לבין יו ניבו — הן כמשקיע (הורביץ ישקיע בחברה 2 מיליון שקל — צ"ג) והן כיו״ר. כמי שמכיר היטב את משפחת הורביץ, ואת ההישגים הרשומים על שם אביו של חיים ועל שם חיים עצמו, אני מאמין שניסיונו בתחומי הליבה שאליהם מכוונת החברה והשלב ההתפתחותי שבו היא נמצאת מייצרים שילוב ראוי ונכון הן עבורה והן עבור משקיעיה".

 

בהנחה שיצוא הקנאביס יחל לפי יעדי הממשלה עוד השנה, מה יהיה היתרון של החברות הישראליות על פני הקנדיות או הגרמניות?

"אני מסתובב הרבה בעולם. אני שותף עם סינים, אני באנגליה, אמריקה, קוריאה ויפן, ונפגש הרבה עם משקיעים שמגיעים לארץ. ישראל היא מודל קנאה וחיקוי בכל הקשור לחדשנות והייטק. עם כל הכבוד לגרמניה, למרות שהשוק הישראלי קטן, שדה המרעה של מוצריו יהיה בשבדיה, גרמניה, סין, יפן, ארה"ב ועוד. זאת כיוון שיהיה להם חותם של פיתוח ישראלי, ואני מאמין שיהיה לכך משקל גדול הרבה יותר מפיתוח בגרמניה. כשאני צריך לשווק מוצרי סייבר אני מדגיש שהם נעשו בישראל. היות שיודעים כי בתוקף תפקידיי היתה לי יד על הדופק של התחומים הכי רגישים, אז כשאני מחווה דעה על סייבר, יש לכך משקל, כי יודעים שאנחנו מובילים בתחום הזה.

 

ומכל המתחרות הישראליות, למה יו ניבו?

"בעיקר בגלל שמטרת החברה היא ייצור מוצרים על בסיס מחקר, שמושקעים בו משאבים, ולא רק גידול חקלאי. בנוסף, יו ניבו נמצאת בכל שרשרת הערך — מהתפרחת, דרך הפיתוח והייצור, ועד ההפצה, עם אופציות בעתיד ליצוא. בראש הפעילות שלנו עומד ד"ר שאול מוכתר, בעבר הרוקח הראשי של צה"ל, מנהל המפעל של טבע יפן וסגן מנהל בית החולים שיבא".

 

ומה היתרון שלך עבור החברה?

"ערך המניה עלה מאז שנכנסתי, אז כנראה שיש מספיק משקיעים שחושבים שאני יכול לתרום לחברה. אוסיף בזהירות, כי לדעתי הסקרנות שגיליתי במשך שנים רבות בתחומי הרפואה ובריאות הציבור, והסכמתי לאחרונה לכהן בהתנדבות כיו"ר העמותה לבריאות הציבור, תורמות להבנה הכללית של המסגרת שבה פועלת יו ניבו. אני גם מעורב בסיוע לרב פירר, בעיקר בגיוס תרומות, ומביא אליו בלי סוף אנשים שרוצים לשמוע את דעתו. באופן כללי אני כתובת להרבה אנשים שנזקקים לתחום הבריאות".

יום ההודעה על כניסתו של אולמרט ליו ניבו הסתיים בזינוק של 38%, ושבוע לאחר הודעה זו החברה כבר נסחרה בשווי של 159.2 מיליון שקל — כלומר זינוק 75% מאז נכנס אליה. הצטרפותו גם עודדה את מחזור המסחר במניית החברה, שצמח ממאות אלפי שקלים ל־34.7 מיליון שקל ביום ההודעה.

 

המוסדיים טוענים שהנעלם הכי גדול בקנאביס הוא הרגולציה. כמי שהיה שר הבריאות, שר האוצר וראש הממשלה, זה אכן נעלם בתעשייה הזו?

"הרגולציה הישראלית בתחום הקנאביס מתקדמת הרבה יותר לעומת מקומות אחרים בעולם. אז נכון שבין החלטת הממשלה על היצוא לבין יצוא בפועל צריכות להתקבל עוד כמה החלטות רגולטוריות, וזה ייקח קצת זמן, אבל יש פה פתח. הרגולציה תמיד יודעת להגיב לפוטנציאל של דבר מסוים. ההתרשמות שלי היא שהקנאביס מצדיק את המאמץ שמושקע בו, ושיש פה פוטנציאל שיכול להיות משמעותי מאוד בתחומים רפואיים שכרגע אין להם מענה אחר, כמו טרשת, פרקינסון ודומיהם. התרופות אינן נותנות מענה מספק, ויש מספיק חוקרים שחושבים ששווה להשקיע בזה".

 

איך התרשמת מהצהרות המפלגות לגבי הקנאביס לפני הבחירות?

"אני לא רואה מצב שבמסגרתו בסופו של דבר לא יוחלט על לגליזציה. סיעת כחול־לבן תומכת בזה, הליכוד תומך בזה, והם לבדם כבר 70 מנדטים. גם מפלגת העבודה ומרצ תומכות, ואני לא מאמין שישראל ביתנו תתנגד. הימין קיבל גושפנקה לתמיכה בלגליזציה מכיוונו של פייגלין, שהוא איש דתי מאוד. אבל המאמץ העיקרי שצריך לעניין אותנו הוא הקנאביס הרפואי, וכל המפלגות חושבות שיש להתיר יצוא.

 

נתניהו ואולמרט נתניהו ואולמרט צילום: חיים צח

 

 

"אני מקווה מאוד שביבי לא יסיים קדנציה, בלי קשר לתוצאות המשפטיות

 

לאולמרט יש בטן מלאה על בנימין נתניהו והוא אינו תולה תקוות בקואליציה המתגבשת בראשותו: "אני סומך על הממשלה המתגבשת במעט מאוד דברים, וקנאביס הוא אחד מהם.

 

"הניצחון של ביבי הרבה יותר מצומצם מכפי שהצטייר אחרי הבחירות. מחנה הימין קטן ב־2 מנדטים ל־65 לעומת הכנסת הקודמת, ומדובר בהבדל קריטי, כי הוא תלוי בליברמן ובחרדים, וזה לא פשוט. אני לא בטוח שהמו"מ להרכבת הקואליציה יסתיים בהצלחה, למרות שאי אפשר להגיד שהוא יסתיים בכישלון. השאלה היא אם אפשר יהיה לגשר על הפער העצום בין החרדים לליברמן. יכול להיות שאף צד לא מתכוון למה שהוא אומר, אבל אם כן, אני לא רואה איך מחברים ביניהם. זה לא הניצחון שביבי קיווה להשיג. הוא לא רצה להיות תלוי בבנט ובאיילת שקד, אך מצא את עצמו תלוי בליברמן — ועם סדר היום של ליברמן מזדהים יותר אזרחים מכפי שהצביעו לו בפועל. כשהוא מדבר על גיור 65% מהאוכלוסיה תומכים בו, ו־80% תומכים בו בעניין פתיחת עסקים בשבת וחוק הגיוס.

 

"אני מקווה מאוד שביבי לא יסיים קנדציה, גם בלי קשר לתוצאות המשפטיות. אין לי דעה משפטית על האישומים נגדו, כי אני לא מכיר את חומר הראיות. אבל אני יודע שכל מה שנטען לגביו קשור למה שעשה כראש ממשלה. כל מה שנטען נגדי — ולא חשוב כרגע שעד היום אני חושב שנגרם לי עוול משפטי חמור — נגע לתקופות לפני כהונתי כראש ממשלה. את תקופת כהונתי כראש ממשלה לא הכתימה אפילו אוושה אחת. החלטתי להתפטר, ובניגוד אליו, שאמר כי ראש ממשלה שמתנהלות נגדו חקירות צריך להתפטר, אני לא אמרתי את זה ולא אומר את זה גם היום עליו. אבל כן אומר את זה על מה שהוא עושה כדי להתגונן מפני האישומים. על זה ראוי היה לפטר אותו, על ידי כך שהכנסת לא תיתן לו את המנדט או שהוא יתפטר.

 

"מה שהוא עשה עם הגופה של זכריה באומל זה לא פחות ממעשה תועבה. שבוע לפני הבחירות מתברר שגופתו של באומל חוזרת. ביבי האביר על הסוס הלבן מביא אותה מסוריה, ורק שבוע מאוחר יותר מתברר שהוא מחזיר מחבלים לסוריה. איך לא ידענו על זה באותו זמן? מנסים עכשיו להסתיר את זה. הוא אומר שהוחלט על המחווה הזו לאחר מכן. זו עסקה שנעשתה לפני הבחירות בידיעה ברורה שזה יהיה מחירה, אבל אסור היה לגלות זאת לפניהן. זאת כדי שזה לא יתפרש כאילו ויתרנו, דבר שהיה פוגע ביכולתה של העסקה לתרום למערכת הבחירות של ביבי. הבעתי בעבר אי שביעות רצון מההתנהלות של גורמים משפטיים וגורמי אכיפת החוק נגדי, אבל אף פעם לא העזתי להתקרב לסוג המאבק שראש הממשלה ובני משפחתו מנהלים נגד רשויות אכיפת החוק — וזאת בעת כהונתו כראש ממשלה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x