$
בורסת ת"א

העלאת דירוג לבנק ירושלים; "רשם שיפור הדרגתי בביצועים"

חברת הדירוג מעלות משדרגת את דירוג הבנק לרמת -AA מרמת +A: "הבנק שיפר משמעותית את יכולת יצירת הרווחים וההון שלו בשנים האחרונות, תוך התמקדות באסטרטגיה העסקית, כשהוא נתמך בסביבה כלכלית חיובית"

מיקי גרינפלד 12:0608.05.19

העלאת דירוג לבנק ירושלים: מעלות הודיעה אתמול (ג') כי היא מעלה את דירוג הבנק לרמת -AA (מרמת +A), בתחזית דירוג יציבה. "אנו רואים שיפור הדרגתי בביצועים של בנק ירושלים בשנים האחרונות", מציינת חברת הדירוג.  

 

לדברי מעלות, העלאת הדירוג "משקפת את הערכתנו שהבנק שיפר משמעותית את יכולת יצירת הרווחים וההון שלו בשנים האחרונות, תוך התמקדות באסטרטגיה העסקית, כשהוא נתמך בסביבה כלכלית חיובית". באופן ספציפי מציינים במעלות לטובה את העובדה שהבנק רשם בסוף 2018 יחס הון מתואם של 10.2%, בהשוואה ל-8.8% בסוף 2015, ואת הערכת חברת הדירוג שיחס ההון ימשיך לנוע סביב רמה זו בזכות יכולת יצירת רווחים טובה מבעבר לצד איכות נכסים טובה שיכולה לתמוך בהרחבת תיק האשראי, בעיקר בתחום המשכנתאות.

 

בנק ירושלים המנוהל על ידי גיל טופז נסחר בבורסה בת"א בשווי של 574.7 מיליון שקל, לאחר זינוק של 32% בשווי המניה מתחילת 2019. הבנק מחזיק 6 סדרות אג"ח בבורסה (ושתיים נוספות מסוג COCO, בעלות דירוג BBB+), בעלות תשואות נמוכות של עד 1.3% (לשם השוואה, פועלים, לאומי ומזרחי טפחות מקבלים ממעלות דירוג AAA, דיסקונט ובינלאומי דירוג +AA).

 

"הבנק הצליח לשפר את רווחיותו ב-2018 - השיפור נבע בעיקר מצמיחה מתמשכת בתיק האשראי ושיפור במרווח הריבית, תוך שמירה יחסית על רמת ההוצאות. אנו צופים כי בנק ירושלים ימשיך לשמור על רמת הרווחיות הנוכחית עם תשואה על ההון של 6.5%-5.5% ב-18-12 החודשים הקרובים, תוך צמיחה של 3.5%-3% בתיק האשראי, שתנבע בעיקר ממשכנתאות ואשראי צרכני ובמידה מסוימת גם מאשראי למימון פרויקטי נדל"ן למגורים", מציינתץ מעלות בדוח הדירוג.

 

בה בעת, במעלות מבהירים שדירוג הבנק מוגבל בשל מגבלת הגודל והפיזור הנמוך בהשוואה לבנקים אחרים בישראל, המשפיעים לרעה על הרווחים ועל היעילות התפעולית (הדבר בא לידי ביטוי ביחס הוצאות להכנסות מתואם של כ-79% ב- 2018 לעומת ממוצע ענפי של 62%). מעבר לכך, לאחר מכירת פעילות הברוקראז', ההכנסות מעמלות צומצמו "ואיננו רואים מקורות חדשים שיפצו על כך, מלבד העמלות התפעוליות מניהול הלוואות בשיתוף עם גופים מוסדיים, לרבות ממכירת תיקי המשכנתאות", מדגישים במעלות.

 

גיל טופז מנכ"ל בנק ירושלים גיל טופז מנכ"ל בנק ירושלים צילום: סיוון פרג'

בטל שלח
    לכל התגובות
    x