$
בורסת ת"א

עזיבה ראשונה ברשות שוק ההון של ברקת: סגן הממונה יואב גפני

גפני עבד 15 שנים במשרד האוצר וברשות שוק ההון. בתפקידו האחרון היה אחראי על הפיקוח על נותני האשראי החוץ בנקאי. זו הפרישה הראשונה של בכיר ברשות מאז מונה משה ברקת לממונה על הרשות

רחלי בינדמן 11:5705.05.19

יואב גפני, סגן הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, הודיע על פרישתו מתפקידו לאחר 15 שנים במשרד האוצר וברשות שוק ההון.

 

 

 

גפני (44) החל את דרכו באגף שוק ההון במשרד האוצר בשנת 2004. טרם תפקידו האחרון כיהן כיועץ בכיר לממונה על שוק ההון,  ובנוסף כיהן כדירקטור מטעם שר האוצר בבורסה לני"ע בת"א בשנים 2019-2015. גפני עוזב למרות שסגן יכול לכהן בתפקיד 5 שנים ולגפני יש עוד שנה וחצי נוספות אפשריות.

 

בתפקידו האחרון כיהן כאחראי על השירותים הפיננסיים המוסדרים, פיקוח על שוק ההון, השקעות ומערך הרישוי - כלומר, הגורם האחראי על גופי האשראי החוץ בנקאיים.

 

בעקבות חילופי הגברי ברשות שוק ההון ומינויו של ד"ר משה ברקת בתחילת השנה לתפקיד הממונה על שוק ההון במקומה של דורית סלינגר, היה ברור שיתחילו תזוזות בקרב בכירי הרשות, כפי שקורה בכל פעם שמתחלף ממונה. לא ברור עדיין מה יעשו הסגנים האחרים של הממונה - הראל שרעבי, אסף מיכאלי ועבד חסדיה ואם יבחרו להישאר ברשות או לצאת גם הם בקרוב לדרך חדשה. גפני כפוף לתקופת צינון של כשנה.

 

 

מימין: ד"ר משה ברקת ויואב גפני בוועדת פישמן מימין: ד"ר משה ברקת ויואב גפני בוועדת פישמן צילום: אלכס קולומויסקי

 

גפני הוביל את הרפורמה בתחום השיווק הפנסיוני שכללה את הזכות לבחור סוכן ביטוח; את הקמת מערך הרישוי והפיקוח על התחום החדש של נותני אשראי ונותני שירותים פיננסיים אחרים, בנוסף, היה גפני אחראי על הטיפול בבקשות להיתרי שליטה בגופים מוסדיים, בין היתר, של חברות זרות.

 

ההחלטה של גפני בתקופה כזו קריטית שבה הפיקוח רק קיבל לידיו את הפיקוח על נותני האשראי החוץ בנקאי ועל שירותי אמצעי התשלום שעתידים להיכנס לארץ כמו גוגל פיי ואפל פיי, תקופה שמלווה בהרבה מאד סימני שאלה וצורך להגדיר את המודל הרגולטורי של הפיקוח על אותם נותני האשראי, היא כמובן בעייתית מאד.

 

הרשות אמורה להוביל תחת כנפיה את כל הנושא של פיקוח על שחקנים חדשים שייכנסו לעולם האשראי ובכלל זה שחקני פינטק שאמורים לפתח את מודל הבנקאות הפתוחה וכאמור שכלול אמצעי התשלום, סולקים חדשים וכן הלאה. העזיבה של גפני שהיה חלק משמעותי בתהליך הזה וחלק מועדת שטרום ומכיר לבוריו את החוק על רבדיו השונים, משאירה ואקום מאד גדול ברשות, שמשה ברקת יהיה צריך כעת למלא ובמהירות. לא פעם דובר על ארביטראז' רגולטורי בין הפיקוח על הבנקים שאחראי על הפיקוח על הבנקים הגדולים ושלוש חברות כרטיסי האשראי לפיקוח הטרי של רשות שוק ההון על השחקנים החוץ בנקאיים.

  

הממונה ברקת אמר היום: "יואב גפני תרם באופן משמעותי לרשות שוק ההון במשך כ- 15 שנים, תרומה שהייתה לה השפעה גדולה הן במישור האישי והן במישור המקצועי"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x