$
בורסת ת"א

"הפצת מניות כלל תגרום נזק של 360 מיליון שקל לאי.די.בי"

לטענת מחזיקי סדרה ט', הוראת הממונה על שוק ההון לנאמן משה טרי למכור מנות קבועות של 5% מכלל ביטוח תביא לכך שהשווי הנכסי הנקי השלילי של אי.די.בי יעמיק ל־327 מיליון שקל, בעוד הליך מכירה מסודר יעמיד אותו על 30 מיליון שקל

גולן חזני 07:4001.05.19

מחזיקי אג"ח סדרה ט' של אי.די.בי פתוח - הסדרה הגדולה ביותר של החברה - להם חייבת הקבוצה שבשליטת אדוארדו אלשטיין כ־1.3 מיליארד שקל, הגישו אתמול עתירה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד הממונה על שוק ההון משה ברקת והנאמן למניות כלל ביטוח משה טרי. מדובר במצב יוצא דופן, ואולי ראשון מסוגו, שבו מוסדיים יוצאים למאבק משפטי ברגולטור.  

העותרים מבקשים מבית המשפט שיוציא צו ביניים, שיורה לטרי לעצור מכירת 5% נוספים ממניות כלל ביטוח שבידי אי.די.בי פתוח, שצפויה להתבצע בתחילת מאי. המחזיקים טוענים כי לאור הוראת הממונה לנאמן, למכור 5% ממניות כלל ביטוח שבידי אי.די.בי במחיר השוק בכל כמה חודשים, המניה נמכרת בחסר, בעוד שאת חבילת השליטה ניתן למכור לפי מכפיל הון של 0.7.

 

לטענת המחזיקים, שהגישו את העתירה, אליה צורפה חוות דעת כלכלית של רו"ח עומר סרבניסקי, באמצעות עו"ד גיא גיסין, המכירה תפגע בהם קשות ותביא למצב שבו השווי הנכסי הנקי של אי.די.בי פתוח (NAV) יהפוך לשווי שלילי בהיקף של 327 מיליון שקל - מה שיפגע ביכולת פירעון החוב של החברה למחזיקי האג"ח, שנסחרת בתשואת זבל של 27%. לטענתם, אם ברקת יאפשר לאי.די.בי פתוח להמשיך ולהחזיק במניות שברשותה כיום (25.3% ממניות כלל ביטוח, ששוויה 2.76 מיליארד שקל) ולנהל הליך מכירה מסודר, התמורה אותה ניתן יהיה להשיג עבור המניות תעמיד את השווי הנכסי הנקי של אי.די.בי פתוח על כ־30 מיליון שקל.

 

בעתירתם, טוענים המחזיקים כי מרגע שמונה נאמן למניות כלל שבידי אי.די.בי פתוח, עליו לדאוג לאינטרסים שלהם. "כאשר השליטה במניות עוברת מדירקטוריון החברה לנאמן, החובה לשקול את שיקולי הנושים כאשר החברה נמצאת בסביבה של חדלות פירעון עוברת אל הנאמן". לדברי המחזיקים, הנאמן טרי נטל לעצמו את סמכויות הדירקטוריון ומשום כך גם חובות הדירקטוריון עוברות אליו, בהן החובה להגן על נושי החברה ולהרחיק את החברה מחדלות פירעון.

 

טרי מונה, בצעד חריג, כנאמן למניות כלל ביטוח באוגוסט 2013, בעת שאי.די.בי פתוח עוד נשלטה בידי נוחי דנקנר, על ידי הממונה על שוק ההון דאז עודד שריג. המינוי הגיע בעקבות המשבר הפיננסי שבו היתה שרויה החברה, שהיתה באותה העת הקונצרן הגדול במשק. מחליפתו של שריג, דורית סלינגר, שסירבה לתת לבעל השליטה החדש אדוארדו אלשטיין היתר שליטה בכלל ביטוח, הורתה לנאמן להתחיל למכור מדי כמה חודשים 5% מהמניות. מתווה המכירה יצא לדרך באפריל 2017. עד כה נמכרו ארבע מנות של 5% כ"א.

 

כלל ביטוח היא הנכס המרכזי של אי.די.בי פתוח, לאחר שקרן דולפין של אלשטיין רכשה ממנה ב־2017, בעסקת בעלי עניין, את חברת דיסקונט השקעות (דסק"ש), שמחזיקה בבעלות על שופרסל, סלקום ונכסים ובניין. המציאות שבה כלל ביטוח היא הנכס הכמעט יחיד שבאמצעותו אי.די.בי פתוח יכולה לפרוע את החובות שלה למחזיקי האג"ח, הובילה לכך שהמחזיקים פנו לבית המשפט נגד הנאמן.

 

 

משה ברקת ואדוארדו אלשטיין משה ברקת ואדוארדו אלשטיין צילומים: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x