$
בורסת ת"א

לאחר עיכוב של חצי שנה: הנפקת שב"א יוצאת לדרך

חברת התשלומים שבבעלות הבנקים לאומי, פועלים ודיסקונט, תפרסם בימים הקרובים תשקיף לקראת ההנפקה - ביום ראשון הקרוב ייפתח הרוד שואו, אותו תוביל לאומי פרטנרס

רחלי בינדמן 17:4030.04.19

חברת התשלומים שב"א שבבעלות פועלים, לאומי ודיסקונט תפרסם בימים הקרובים תשקיף להנפקה בבורסה, חצי שנה אחר המועד המתוכנן. ביום ראשון הקרוב יחלו חתמי ההנפקה בהובלת לאומי פרטנרס ברוד שואו מול הגופים המוסדיים. לפי הערכות, ההנפקה צפויה להתבצע לפי שווי של 350-300 מיליון שקל.  

ההנפקה נכפתה על הבנקים מכוח החוק להגברת התחרות במערכת הבנקאית שמחייב אותם לרדת להחזקה של 10% לכל היותר בשב"א - אלא שעיכובים בהנפקה גרמו לפועלים ולאומי להוציא לפועל מהלכי מימוש, כל אחד מהם עם מכירת נתח של 10%. פועלים ולאומי ניצלו היטב את התעניינות בפעילות של שב"א שצומחת יפה בזכות העלייה בהיקפי השימוש בכרטיסי האשראי, בין היתר ברקע צמיחת שוק הרכישות האלקטרוניות וחוק המזומן וכן איסור קבלת מזומן בתחבורה ציבורית.

 

בחודש נובמבר מכר בנק לאומי 10% משב"א לויזה העולמית לפי שווי של כ-360 מיליון שקל ואילו הבוקר אושרה על ידי בנק ישראל עסקה דומה שעליה הודיעה מוקדם יותר בחודש בנק הפועלים, מול מאסטרקארד העולמית. רק הבוקר נחשפה ב"כלכליסט" התעניינות של גוף נוסף העוסק בהנפקת כרטיסי גיפט קארד וכרטיסי חיוב נטענים: קבוצת קשרים פלוס היתה מעוניינת ברכישת נתח נוסף מהבנקים אך עתה יאלץ כנראה לבצע את הרכישה רק במסגרת ההנפקה או לאחריה.

 

שב"א הפעילה בעבר מסופי בנקים אוטומטיים (בנקטים), וכיום מגזר הסליקה מהווה את עיקר הפעילות של החברה. החברה המנוהלת על ידי משה וולף אחראית על תשתית מערכת התשלומים בארץ ומרכזת את הפעילות של סליקת כרטיסי האשראי. החברה מקשרת בין בתי העסק הסולקים לבין חברות האשראי שמנפיקות את הכרטיסים. בנוסף, שב"א מעניקה שירותים למערכות המחשוב של הבנקים ושירותי תקשורת לחברות האשראי, כך שכל הפעילות של כרטיסי אשראי זורמת דרך מחשבי החברה.

  

 

בנק לאומי בנק לאומי צילום: חיים הורנשטיין

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x