$
בורסת ת"א

פרשנות

מבחן השכר הראשון של משה ברקת

הממונה על שוק ההון חייב לדרוש מהמוסדיים לנמק בפומבי את תמיכתם בשכר המוצע למנהלי שיכון ובינוי. מבחינתו של ברקת, זוהי גם שעת כושר לריכוך חוק מגבלת שכר הבכירים בגופים הפיננסיים שלו התנגד

רחלי בינדמן 08:0728.04.19

ד"ר משה ברקת, שנכנס לתפקיד הממונה על שוק ההון בתחילת השנה, הספיק להתמודד בכהונתו הקצרה כבר עם לא מעט אתגרים בתפקיד — החל מסוגיות כבדות של ממשל תאגידי בחברת הביטוח מגדל ועימות חזיתי עם בעל השליטה בה שלמה אליהו ועד החלטה אגרסיבית ביחס לעמלות סוכני הביטוח שהובילה למתיחות קשה גם מולם.  

 

אלא שעד כה, בנושאי שכר הבכירים, ברקת לא נאלץ להתמודד. אצל קודמתו בתפקיד, דורית סלינגר, היו לא מעט עימותים סביב נושא זה, כשהעימות הגדול שבהם נגע גם הוא באייל לפידות והשכר בעלות שנתית של 13 מיליון שקל שביקשה הפניקס להעניק לו ב־2014. סלינגר הצליחה לטרפד אז את יוזמת הפניקס. כעת נראה שנושא השכר בשיכון ובינוי מחייב את התערבותו של ברקת בהיותו מקרה מבחן לעתיד לבוא, המקפל בתוכו כמה אלמנטים שידרשו הכרעה.

 

ראשית, ברקת פרסם לפני שבועיים טיוטה הדורשת לראשונה מהמוסדיים לקבל החלטות הצבעה עצמאיות בנושאי שכר באסיפות הכלליות ולא להסתמך על חברת ייעוץ חיצונית. כעת עולה השאלה, אם חרף העובדה שמדובר בטיוטה, ברקת ידרוש לפעול לאורה כבר בעניין בכירי שיכון ובינוי.

 

גם בעת המחלוקת שבין סלינגר לבין הפניקס ב־2014 היתה מונחת טיוטה של המפקחת בנושא שכר בכירים בגופים פיננסיים – ערב החלת חוק מגבלת השכר בגופים פיננסיים, דבר שלא מנע מסלינגר לחייב את המוסדיים לפעול ברוח הטיוטה.

 

שנית, ברקת גם דורש בטיוטה מהמוסדיים לנמק בכתב כל החלטה שיקבלו בנושאי אסיפות כלליות, ועולה השאלה אם ידרוש זאת כבר כעת ואם הנימוקים יהיו חייבים להתפרסם בפני הציבור הרחב, דבר שיחייב את המוסדיים לשקול היטב אם למנהלי שיכון ובינוי אכן מגיע השכר המוצע להם.

 

לבסוף, ההחלטה של לפידות לעזוב את הפניקס לטובת שיכון ובינוי לא נולדה בוואקום. לפידות מאוד רצה להישאר בהפניקס ולהפוך גם לשותף בחברה, אך מגבלת חוק שכר הבכירים בגופים הפיננסיים דחפה אותו החוצה למקומות שבהם חוק מגבלת השכר לא חל.

  

ברקת בוודאי רואה את התופעה הזו, שבה בכירים בגופים פיננסיים — הן מנהלים בכירים והן מנהלי השקעות — נוטשים לטובת מקומות מפרגנים יותר, דבר שעלול לפגוע באיכות הניהול של כספי החיסכון של הציבור ולהביא לניהול בינוני ושמרני מדי. בהקשר זה הוא כמובן לא יכול לפעול לבד, אלא בתיאום עם חברי הכנסת שיזמו מלכתחילה את חוק מגבלת השכר, אך מעניין יהיה לראות כיצד אם בכלל יפעל לרכך את החוק שלו התנגד בעבר. הדבר תלוי גם בשיתוף פעולה עם המפקחת על הבנקים חדוה בר, שמחזיקה בתפיסת עולם דומה.

  

משה ברקת משה ברקת צילום: אלכס קולומויסקי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x