$
בורסת ת"א

חבילות השכר החריגות בשיכון ובינוי: אנטרופי מנסה לתפוס את הכובע מכל פינה אפשרית

חברת הייעוץ, שביצעה עבודה בשכר עבור שיכון ובינוי, אמורה גם להמליץ למוסדיים על חבילת השכר הנדיבה של המנכ"ל החדש אייל לפידות. ייעוץ לגיטימי או ניגוד עניינים? אנטרופי: "שוקלים בחיוב את אישור השכר, כי הדבר יעזור לכלל בעלי המניות"

רחלי בינדמן 18:0223.04.19
ההכרעה בדבר חבילות השכר החריגות בשיכון ובינוי - למנכ"ל הטרי אייל לפידות, ליו"ר תמיר כהן ולמנכ"ל הפורש משה לחמני - צפויה להתקבל, במידה רבה, בסיוע חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי. זאת, כמובן, אם הממונה על שוק ההון משה ברקת לא יאכוף את דרישתו הטרייה, שמחייבת את הגופים המוסדיים לבצע אנליזה עצמאית לפני קבלת החלטת הצבעה באסיפה הכללית של חברה שבה הם משקיעים.

 

אך ללא קשר להמלצת אנטרופי עולה השאלה עד כמה היא נמצאת פה בניגוד עניינים. לצד הייעוץ למוסדיים מחזיקה אנטרופי בפעילות ייעוץ לחברות ציבוריות בנושאי הממשל התאגידי, תחת אנטרופי ממשל תאגידי. החברה מייעצת להן כיצד לשפר את הממשל התאגידי ואף מדרגת את רמתו. לפני שנה וחצי ביצעה אנטרופי סקר ממשל תאגידי עבור שיכון ובינוי, כלומר לפני שחברת הנדל"ן נרכשה בידי נתי סיידוף.

 

במאי 2018 צף ועלה פוטנציאל ניגוד העניינים של אנטרופי במסגרת תביעה שהגישה חברת לפידות קפיטל, שבשליטת יעקב (לוקסי) לוקסנבורג, למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בת"א, נגד שיכון ובינוי ואנטרופי. זאת במהלך מאבקה של לפידות על השליטה בחברת איי.די.או גרופ מול שיכון ובינוי וקרן אפולו. לפידות טענה אז כי ההצבעות על מינוי דירקטורים חיצוניים באסיפה הכללית של איי.די.או גרופ בטלות, וכי יש לקבוע שאנטרופי נהגה בניגוד עניינים פסול. זאת כיוון שמצד אחד היא מייעצת למוסדיים הנמנים עם בעלי מניותיה של איי.די.או ואמורים לייצג את האינטרס של הציבור, ומנגד איי.די.או גרופ שכרה את שירותיה - ולמעשה גם בעלי השליטה בה (כולל שיכון ובינוי) - כדי להמליץ לבעלי המניות באילו דח"צים לבחור. בסופו של דבר רכשה קרן אפולו את אחזקותיה של לפידות, ולוקסנבורג משך את תביעתו.

 

אבל השפעת אנטרופי על המוסדיים למול פעילויותיה הנוספות עולה כעת שוב. מצד אחד היא סיפקה שירותים בשכר לשיכון ובינוי - הן ייעוץ ממשל תאגידי והן ייעוץ ביחס למינוי דירקטורים באיי.די.או - ומנגד היא מספקת במשך שנים רבות, ולמעשה לאורך כל שנות המנכ"לות של אייל לפידות בהפניקס, שירותי ייעוץ בשכר לחברת הביטוח ביחס להצבעותיה באסיפות הכלליות. נוצר כאן פוטנציאל ניגוד עניינים כפול, לכאורה, מעצם העובדה שאנטרופי קיבלה שכר גם משיכון ובינוי וגם מהפניקס, כשזו נוהלה בידי לפידות.

 

יו"ר שיכון ובינוי תמיר כהן, המנכ"ל החדש אייל לפידות, יו"ר אנטרופי גל סטאל יו"ר שיכון ובינוי תמיר כהן, המנכ"ל החדש אייל לפידות, יו"ר אנטרופי גל סטאל צילומים: אוראל כהן, עמית שעל

אנטרופי גם המליצה ב־2014 לאשר ללפידות שכר נאה בהפניקס, אף כי זה לא אושר בסופו של דבר בלחץ המפקחת על הביטוח דאז דורית סלינגר. אנטרופי שכרה אז את שירותיו של רו"ח חיצוני, יעקב גולדמן, כדי להרחיק את עצמה מההמלצה, לאור העובדה שהפניקס לקוחה שלה.

 

נראה כי על רקע הוראותיו החדשות של ברקת ופוטנציאל ניגוד העניינים של אנטרופי יהיה קשה למוסדיים - הקולגות לשעבר של לפידות - להסתמך על המלצת אנטרופי, והם יצטרכו לקבל החלטה עצמאית על שכר בכירי שיכון ובינוי.

 

יו"ר אנטרופי גל סטאל: "אנטרופי מדגישה כי הטענה לגבי חוסר יכולת מתן המלצה מתוקף ניגוד עניינים היא אבסורדית. אם לאנטרופי ניגודי עניינים, אז מה עם רואי החשבון, עורכי הדין ומעריכי השווי? אנטרופי ממשל תאגידי אכן ביצעה סקר בעבור שיכון ובינוי כשנה וחצי לפני רכישתה בידי נתי סיידוף, לאחר האירועים שהחברה עברה ולאור רצונה לשפר את רמת הממשל התאגידי בה.

 

"אנטרופי עבדה עם הפניקס שנים רבות, ותמשיך לעבוד איתה גם לאחר עזיבת אייל לפידות. הניסיון לטעון שיש בעבודתנו עם הפניקס פוטנציאל לניגוד עניינים מגוחך בעינינו, שכן הוכחנו בעבר עמידה קשה מזו. לעניין שכרו של אייל לפידות בשיכון ובינוי, אנטרופי מבינה את צורכי החברה ואת מטרת הדירקטוריון במהלך זה, וזאת לאחר שיחות עם ועדת התגמול טרם פרסום מתווה השכר. אנטרופי תפעיל שיקול דעת אחראי ומקצועי בבואה לתת המלצת הצבעה. אנטרופי שוקלת בחיוב את אישור שכרו של לפידות, וזאת מתוך הבנה כי הדבר יעזור לכלל בעלי המניות וכלל מחזיקי העניין". 

 

משיכון ובינוי נמסר: "אנטרופי ביצעה בעבר עבודת ייעוץ בתחום חיזוק הממשל התאגידי עבור החברה. עבודה זו לא הפריעה לאנטרופי להתנגד לתנאי התגמול הן של המנכ"ל הנוכחי של שיכון ובינוי והן של היו"ר שלה, ולתמוך בתנאים אלה רק לאחר שהתמלאה דרישתם להפחית את התגמול באופן משמעותי. אנו דוחים את הטענה ולפיה יש קשר בין עבודת הייעוץ שבוצעה ובין התגמול המוצע ליו״ר והמנכ״ל אשר רובו המוחלט מותנה בביצועים יוצאי דופן עבור בעלי המניות של שיכון ובינוי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x