$
שווקי חו"ל

פוסון הסינית תרחיב את עסקי הנופש? בוחנת רכישת תומאס קוק

חברת ההחזקות הסינית, הבעלים של רשת קלאב מד, מחזיקה כבר ב-17% ממניות תומאס קוק שנקלעה לקשיים ולהסדר חוב; בשל חוקי האיחוד, פוסון תוכל לרכוש רק את פעילות הנופש של תומאס קוק, ללא קו התעופה

שירות כלכליסט 11:3322.04.19

תומאס קוק, חברת הטיסות וחבילות הנופש הוותיקה ביותר בבריטניה - שהוקמה לפני 178 שנים - עשויה למכור את חטיבת הנופש שלה לבעלת המניות הגדולה בחברה, קבוצת ההחזקות הסינית פוסון (Fosun) - כך לפי דיווחים בבריטניה. פוסון מחזיקה ב-17% מהון המניות של תומאס קוק והשתיים שותפות בשלוחה הסינית של הרשת, Thomas Cook in China.  

לפי חוקי האיחוד האירופי, חברה זרה לא יכולה להיות בעלים על פעילות הטיסות של תומאס קוק, אך היא כן יכולה לרכוש את שלוחת התיירות שלה, וזו התוכנית של פוסון.

 

אם החברה הסינית אכן תבצע את העסקה, פעילות הנופש והתיירות של תומאס קוק תצטרף לרשת קלאב מד הצרפתית, שאותה רכשה פוסון כבר ב-2015 (פוסון בראשות גואו ג'ואנגצ'אנג היא הקבוצה הסינית שניסתה בשנת 2015 לרכוש את הפניקס מקבוצת דלק - מהלך שנבלם על ידי המפקחת על הביטוח דורית סלינגר).

 

תומאס קוק תומאס קוק צילום: שאטרסטוק

 

 

עם זאת, לצד פוסון, ישנם גורמים נוספים שבוחנים את רכישת תומאס קוק, שנקלעה לקשיים בעקבות הירידה בביקושים לחבילות נופש והתחרות העזה מהאונליין. גם בתומאס קוק, 64% מהמכירות מתבצעות באמצעות האתר של החברה, נתון שרק מבסס את הירידה החדה בתנועת לקוחות לסוכנויות הפיזיות – בשבוע שעבר הודיעה החברה על סגירת 21 חנויות (ממתוך 566 סניפים), מהלך שהוביל לקיצוץ של 320 משרות.

 

מניית תומאס קוק ירדה ב-80% בשנה האחרונה בבורסה בלונדון לשווי של 376 מיליון פאונד, מול חובות בסכום כולל של 1.6 מיליארד פאונד - החברה פרסמה שתי אזהרות רווח בחודשיים האחרונים של 2018.

 

בעקבות ההידרדרות שכרה תומאס קוק את שירותי חברת היעוץ אליקס (Alix Partners) על מנת לסייע לה לגבש תוכנית לצמצום עלויות והסדר חוב מול הנושים (החודש הוציאה תומאס קוק זימון אסיפת בעלי מניות ובעלי אג"ח, לצורך קבלת אישור להגדלת מגבלת האשראי, מעבר לתנאים שנקבעו מול הנושים הקיימים). מאבק המחירים בענף פגע קשות גם במתחרה העיקרית של תומאס קוק באירופה, חברת טואי (Tui), שפרסמה גם היא אזהרת רווח בסוף השנה שעברה.

 

 

גואו גואנצ'אנג יו"ר פוסון גואו גואנצ'אנג יו"ר פוסון

בטל שלח
    לכל התגובות
    x