$
בורסת ת"א

אחרי לאומי: פועלים מוכר נתח של 10% ממניות שב"א - למאסטרקארד העולמית

הבנק מבצע צעד נוסף לצורך עמידה בדרישות החוק להגברת התחרות: פועלים יקבל עבור המניות 39 מיליון שקל וירשום על העסקה רווח לפני מס של 27 מיליון שקל; בנובמבר האחרון מכר בנק לאומי נתח של 10% לויזה

שירות כלכליסט 20:4616.04.19

אחרי לאומי - גם בנק הפועלים מוכר נתח מהחזקותיו בשב"א: חמישה חודשים לאחר שבנק לאומי מכר 10% ממניות שב"א (שירותי בנק אוטומאטים) לויזה העולמית, תמורת 37 מיליון שקל,  מודיע הערב (ג') פועלים על מכירת נתח של 10% למאסטרקאד העולמית, תמורת 39 מיליון שקל (11 מיליון דולר).  

המכירה מתבצעת לצורך יישום הרפורמה להגברת התחרות במערכת הבנקאית (ועדת שטרום). לפי החוק להגברת התחרות, הבנק נדרש לרדת בשיעור אחזקותיו בשב"א בהתאם להוראות החוק להגברת התחרות לשיעור של 10% לכל היותר עד 2021. בנק הפועלים מחזיק נכון להיום (טרם השלמת העסקה), 34.5% ממניות שב"א.  

 

הבנק יקבל לפי תנאי העסקה החדשה 9 מיליון דולר במועד ההשלמה ו-2 מיליון דולר בשירותים שונים שתעניק מאסטרקארד לפועלים. הבנק ירשום בעסקה רווח לפני מס של 27 מיליון שקל. במסגרת המו"מ בין הצדדים, שעליו כבר דווח לפני כמה שבועות, הגיעו הבנק ומאסטרקארד להסכמות והבנות ביחס למערכת היחסים הקיימת ושיתוף הפעולה ביניהם.

 

השלמת העסקה כפופה להתקיימות תנאים מתלים, ובהם קבלת אישורים רגולטוריים. שב"א הפעילה בעבר מסופי בנקים אוטומטיים (בנקטים), וכיום מגזר הסליקה מהווה את עיקר הפעילות של החברה. החברה המנוהלת על ידי משה וולף אחראית על תשתית מערכת התשלומים בארץ ומרכזת את הפעילות של סליקת כרטיסי האשראי. החברה מקשרת בין בתי העסק הסולקים לבין חברות האשראי שמנפיקות את הכרטיסים. בנוסף, שב"א מעניקה שירותים למערכות המחשוב של הבנקים ושירותי תקשורת לחברות האשראי, כך שכל הפעילות של כרטיסי אשראי זורמת דרך מחשבי החברה.

 

עופר קורן, מנהל החטיבה הפיננסית בבנק הפועלים, אמר: "זהו צעד נוסף להשלמת ההיערכות לעמידה בחוק להגברת התחרות. אנו ממשיכים מסורת של שיתוף פעולה עם חברת מאסטרקארד ובטוחים שמאסטרקארד תוכל לתרום רבות להמשך פיתוח שוק התשלומים בישראל".

 

עומר אונגר, מנהל מאסטרקארד ישראל, אמר: "אנחנו שמחים על העמקת השותפות עם בנק הפועלים ומודים לו על האמון. השקעה במניות שב"א, שהיא למעשה מימוש של הוראות החוק להגברת התחרות, מסמלת מבחינתנו את המחויבות להמשיך ולפעול לקידום שוק תשלומים בטוח ומתקדם בישראל".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x