$
בורסת ת"א

הבורסה מפצלת את ענף הנדל"ן לשני תתי ענפים - מניב ובנייה

הענף הכולל היום 91 חברות יפוצל בסוף חודש יוני, על סמך נתוני הדוחות הכספיים: תת ענף הנדל"ן המניב יכלול 51 חברות בשווי כולל של 110 מיליארד שקל, תת ענף בנייה יכלול 40 חברות בשווי של 18 מיליארד שקל

מיקי גרינפלד 11:5614.04.19

הבורסה בת"א מפרקת ובונה מחדש את מגזר הנדל"ן שלה: הבוקר מודיעה הבורסה כי היא מתכוונת לפצל את מניות ענף הנדל"ן (הענף הגדול בבורסה) לשני תתי ענף נפרדים, 'נדל"ן מניב' ו'בנייה' - הפיצול יבוצע בפועל בסוף יוני 2019. הבורסה מנמקת את המהלך בעובדה "שאופי פעילותן של החברות העוסקות בנדל"ן מניב והסיכון הנובע מפעילותן שונה מאופי הפעילות של החברות העוסקות בבנייה ומהסיכונים הנובעים מפעילות זו".  

ענף נדל"ן ובינוי כולל היום 91 חברות, עם שווי שוק כולל של 133 מיליארד שקל. 72 החברות הגדולות מתוכן כלולות במדד ת"א-נדל"ן עם שווי שוק כולל של כ- 128 מיליארד שקל. פיצול הענף לשני תתי ענפים תאפשר להשיק בעתיד גם מדדים העוקבים אחר כל תת-ענף בנפרד (במקביל להמשך פרסום מדד ת"א-נדל"ן הנוכחי).

 

תת ענף 'נדל"ן מניב' יכלול את החברות שעיקר פעילותן הוא בתחום הנדל"ן המניב בישראל Iבחו"ל. תת ענף זה יכלול חברות הפועלות, בין בעצמן ובין באמצעות חברות בנות וכלולות, בתחומי נדל"ן מניב למסחר, לתעשייה, למשרדים, ללוגיסטיקה, למגורים, למלונאות, לדיור מוגן וכן קרנות השקעה במקרקעין (ריט).

 

רף הכניסה לתת ענף נדל"ן מניב יהיה עמידה בשני הקריטריונים הבאים במצטבר: 60% ומעלה מהכנסות החברה (בדו"חות כספיים מאוחדים שנתיים) יהיו מעסקי נדל"ן מניב וגם 60% ומעלה מנכסי החברה על פי מאזן מאוחד שנתי של החברה יהיו נכסי נדל"ן מניב. ירידה מ-50% בשני הקריטריונים תוביל ליציאה מהמדד. עם ביצוע הפיצול יכלול תת-ענף זה51 חברות מניות, מתוכן 42 חברות הכלולות במדדי הבורסה, ששווין הכולל הוא כ-110 מיליארד שקל.

 

תת ענף 'בנייה' יכלול את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה אשר עוסקות בייזום בנייה, קבלנות בניין, התחדשות עירונית ועבודות תשתית ויכלול גם את כל החברות הכלולות בענף נדל"ן ובנייה אשר אינן כלולות בתת-ענף נדל"ן מניב. תת-ענף זה צפוי לכלול 40 חברות מניות, מתוכן 30 חברות הכלולות במדדי הבורסה, ששווין הכולל הוא כ-18 מיליארד שקל.

 

הבדיקה של הקריטריונים תתבצע על סמך דוחות כספיים שנתיים בלבד (לפי הבורסה, בשל העובדה העובדם שהם כוללים את הביאורים המקיפים נדרשים) ובשל כך עדכון הסיווג הענפי של ענף הנדל"ן יבוצע רק אחת לשנה - בסוף חודש יוני.  

 

איתי בן זאב איתי בן זאב צילום: בלומברג

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x