$
שווקי חו"ל

אובר מכוונת לגיוס של 10 מיליארד דולר, לפי שווי של 100-90 מיליארד דולר

לפי דיווח ברויטרס, ההנפקה תצא לפועל בתחילת חודש מאי - אובר החליטה על שווי נמוך מזה שהוצע על ידי הבנקים המלווים, לנוכח הירידות החדות שנרשמו במתחרה ליפט מאז ההנפקה הראשונית

מיקי גרינפלד 09:0910.04.19

לקראת ההנפקה הקרובה, אובר החליטה למכור מניות בסכום של 10 מיליארד דולר, ולפי שווי של בין 90 ל-100 מיליארד דולר - כך מדווחים ברויטרס, על סמך מקורות מעורבים. אם אכן זהו הסכום שעל הפרק, תהיה זו ההנפקה הראשונית (IPO) הגדולה ביותר מאז הנפקת עליבאבא ב-2014.  

עד לאחרונה העריכו בבנקים להשקעות המייעצים לאובר שהיא יכולה לכוון להנפקה של 120 מיליארד דולר אולם לנוכח הנפילה במניית המתחרה ליפט מאז הנפקתה לאחרונה החליטו בצוות ההנפקה של אובר לכוון לשווי נמוך יותר.

 

הגיוס האחרון שביצעה אובר בהנפקה פרטית נעשה לפי שווי של 76 מיליארד דולר. לפי הדיווח, רוב המניות שיימכרו בגיוס הקרוב יונפקו על ידי אובר ורק חלק קטן במסגרת הצעת מכר של בעלי המניות. אובר מתכוונת לבצע את הרישום להנפקה הראשונית כבר מחר ולצאת לרוד שואו בשבוע של ה-29 באפריל – אם אכן כך יהיה, ההנפקה בפועל תתבצע בתחילת חודש מאי.

 

אובר פעילה כיום ביותר מ-70 מדינות ומעבר לפעילות הליבה של נסיעות משותפות היא מושקעת גם בחברות להשכרות אופניים וקורקינטים, לצד עסק של משלוחי אוכל ומזון. במקביל, אובר מפעילה חטיבה יקרה מאד של פיתוח מכונית אוטנומית.

 

המתחרה ליפט ביצעה את ההנפקה הראשונית שלה ב-29 במרץ והתלהבות של המשקיעים היתה בשמיים - מחיר המניה המקסימלי שנקבע בהנפקה על 72 דולר קפץ ביום המסחר הראשון ב-8.7% עד ל-78.29 דולר בנעילה, ולאחר שבמהלך המסחר הגיע לשיא של 88.60 דולר.

 

לקח 24 שעות עד שההתלהבות שככה, ומאז המניה החלה לאבד גובה במהירות. אתמול ננעלה מניית ליפט בשווי של 67.44 דולר (אחרי ירידה יומית של 4.4%) - מאז הנעילה המוצלחת של היום הראשון חלפו 7 ימי מסחר שבהם נפלה המניה ב-14%.

 

דארה קוסרשאהי מנכ"ל אובר דארה קוסרשאהי מנכ"ל אובר צילום: Expedia

בטל שלח
    לכל התגובות
    x