$
שווקי חו"ל

אמדוקס מהמרת על הקרקע שהבריחה את טבע וקומברס

על השטח ברעננה, שעליו תכננו קומברס ולאחריה טבע להקים את מתחמיהן – ולאחר ששתיהן נקלעו למשבר – בונה כעת אמדוקס קמפוס חדש. רצה הגורל ועכשיו גם היא מגלה סימני נאחס ראשונים, הכוללים מתקפה של שורטיסט, פספוס תחזיות וצניחת המניה

צלי גרינברג 07:3110.04.19

סיפורים על בתים רדופי רוחות מעטרים כמעט כל מותחן, אך קרקע שמנכסים לה Jinx (נאחס) רודפת בשנים האחרונות כמה מתאגידי הענק במשק הישראלי. קומברס, טבע, וכעת אמדוקס, ספקית תוכנה ושירותים לחברות תקשורת ומדיה, נמצאת בעין סערת המזל, ומקווה כי לא תדבק בה הקללה.  

בחודש שעבר ערכה אמדוקס טקס הנחת אבן פינה לקמפוס שהיא בונה ברעננה. בטקס נכחו שי לוי, מנכ"ל אמדוקס; ישראל; אלי גלמן, מנכ"ל אמדוקס העולמית הקודם ודירקטור בחברה וחברי הנהלה אחרים בחברה; איתמר דויטשר, מנכ"ל קבוצת אלקטרה, הבונה את הקמפוס; חיים ברוידא, ראש עיריית רעננה, סגנו וחברי מועצה נוספים.

מה דעתך על מניית אמדוקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

כבר בתחילה נראה היה כי באי הטקס לא האמינו עד כמה שפר מזלם. הטקס התקיים ביום שמשי, בעוד החברה ציפתה ליום קריר ודאגה לאוהל סגור שגרם לאורחים להזיע. אבל באמדוקס לא חיכו למזל, וטקס הנחת אבן הפינה נערך לאחר שהעבודות במקום כבר החלו, ימים לפני הטקס.

 

הקרקע ברעננה עליה בונה אמדוקס את פרויקט הקמפוס שלה הקרקע ברעננה עליה בונה אמדוקס את פרויקט הקמפוס שלה צילום: יאיר שגיא

 

 

הנמכת תחזיות ל־2019

ברוידא התייחס לעניין כשעלה לשאת דברים בטקס ואמר: "הגעתי לפה להנחת אבן הפינה, וראיתי שכבר מפרקים את הבניין הקודם. נכנסתי ללחץ, אבל אז הבנתי שזה חלק מהתוכנית: קודם לגרד ואחר כך לפנות לדברים אחרים".

 

נראה שהנאחס מתחיל לעבוד גם על אמדוקס, כאשר הקמפוס שלה זכה לככב בדו"ח של השורטיסט בן אקסלר, שפורסם באתר קרן הגידור שלו ‑ ספרוס פוינט קפיטל. אקסלר כתב, כי "גימיקים חשבונאיים רבים מעוותים באופן מהותי את המצב הפיננסי של החברה". עוד כתב אקסלר כי "נראה שההנהלה מנצלת כמות גדולה באופן חשוד של עלויות, באזורים גיאוגרפיים ובסגמנטים אשר מתנגשים עם הפעילות של העסק עצמו. זאת בנוסף להוצאת מאות מיליוני דולרים על קמפוס חדש בישראל בתקופה שבה העסק נתון ללחץ כבד".

 

כשבועיים לאחר הדו"ח של אקסלר, שהוריד את מניית החברה בכ־10% לאותה תקופת זמן, פורסמו הדו"חות השנתיים של החברה. אמדוקס פספסה את צפי האנליסטים והנמיכה את תחזית ההכנסות שלה לשנת 2019.

 

הביקורת של אקסלר, נוגעת להקמת המתחם ברעננה בשווי 350 מיליון דולר, והעלתה את השאלה מדוע חברה שרוב עובדיה בהודו ורוב לקוחותיה בארה"ב, זקוקה להשקעה כה גדולה בקמפוס חדש בישראל. בתגובה אמרה סמנכ"לית הכספים והתפעול של אמדוקס, תמר רפפורט דגים, כי "אנו מצפים שהקמפוס החדש ישיא רווח למניה בטווח הארוך. זה משקף בעיקר את היתרונות הפיננסיים של בעלות על בניין, אך לא מביא בחשבון את מלוא השיפורים העתידיים בפרודוקטיביות. כאלה שאנו צופים שייגרמו מסביבת עבודה משותפת לאלפי העובדים בישראל. אנו בדרך להשלמת הפרויקט הזה במסגרת הזמן המקורית של ארבע עד חמש שנים".

 

מדובר על שטח שברחוב תדהר פינת רחוב דולב, באזור התעשייה הצפוני של רעננה, שבהסתכלות תמימה לא מלמד על הקללה שיש המאמינים שרובצת עליו. דרומית לשטח נמצא קניון רננים ובצמוד לו ממוקם מטה חברת ההייטק סאפ (SAP).

 

חברת ההייטק קומברס תכננה להקים בקרקע מתחם משרדים ענק, אך לאחר הרכישה ב־1999 נקלעה לקשיים בעקבות פרשת הבקדייטינג (תיארוך לאחור של אופציות) שבה הורשע מייסדה קובי אלכסנדר, והורידה הפרויקט מסדר היום. ב־2010 נמכרה הקרקע לאיש העסקים ג'ורג' חורש, יבואן טויוטה וזכיין H&M בישראל, תמורת 31 מיליון דולר, והיא היתה חלק משטח גדול יותר שהחזיק חורש, והשתרע על כ־55 דונם עם זכויות בנייה של כ־90 אלף מ"ר. ב־2013 מכר חורש 11 דונם מתוך החלקה לחברת סאפ תמורת 40 מיליון שקל וזו הקימה במקום בניין בן שבע קומות המשתרע על פני כ־15 אלף מ"ר.

 

כעת נותרו לקרקע זכויות בנייה של כ־70 אלף מ"ר, לא כולל שטחי חניות. ביוני 2015 חתמה טבע על רכישת הקרקע מחורש במחיר שהוערך אז בכ־200 מיליון שקל. בטבע התכוונו לאחד במתחם החדש את פעילות המטה הגלובלי, הפזורה כיום באתרים רבים, ובכך להביא לחיסכון משמעותי. אך בעקבות המשבר שפקד את החברה לאחר כישלון עסקת אלרגן והתפטרות המנכ"ל ארז ויגודמן, החליטה טבע להעביר לאחרונה את המטה שלה לרמת החייל בתל אביב.

 

הדמיון בין טבע לקומברס

בענף המשרדים משווים לא מעט בין המקרים של טבע וקומברס - שתיהן קיבלו החלטה להיכנס לפרויקט ענק, שעלותו נאמדה בסכום שעלה על חצי מיליארד שקל, ושתיהן נאלצו לסגת מהפרויקט על אותה הקרקע בשל משבר אליהן הגיעה החברה לאחר הרכישה. אמדוקס רכשה מטבע את הקרקע בשל אילוצה לסגת מקרקע קודמת שעליה תכננה את הקמפוס שלה בכפר סבא, לאחר שתושבים משכונת כפר סבא הירוקה, התאגדו והתנגדו לתוכנית. הקמפוס עתיד להחליף את המטה של אמדוקס, השוכן מאז 1996 בצומת רעננה הסמוך לקרקע בבניין שהחברה שוכרת.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x