$
בורסת ת"א

האם שחקני נוסטרו בדרך לחברות בבורסה בת"א?

הבורסה פרסמה הצעה לשינוי תקנון הבורסה כך שיאפשר חברות גם לגופי השקעות ללא לקוחות - הפועלים לטובת החשבון העצמי שלהם - להתקבל כחברי בורסה. בנוסף הבורסה מציעה להוריד את דרישות ההון מחברי בורסה ב-7 מיליון שקל ל-15 מיליון שקל

רחלי בינדמן 10:1807.04.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

הבורסה לניירות ערך תאפשר לראשונה כניסה של גופים ישראלים לחברות בבורסה גם אם הם פועלים בתחום הנוסטרו בלבד. כמו כן, הבורסה תפחית את דרישת ההון המינימאלית מחש"בים (חברי בורסה שאינם בנקים) מ-22 מיליון שקל לכ-15 מיליון שקל בלבד. הבורסה פרסמה היום להערות הציבור את ההצעה לשינוי.

כיום קיימים כמה סוגים של חברי בורסה: בנק, בנק חוץ, חש"ב (חבר שאינו בנק) וחבר רחוק. על פי תקנון הבורסה, חש"ב נדרש כיום לעסוק בעסקי ניירות ערך עבור אחרים, למשל במסגרת פעילות ברוקראז' או ניהול תיקי לקוחות. בנוסף, רשאי חש"ב לפעול גם לנוסטרו - לטובת חשבונו העצמי. ואולם, התקנון אינו מאפשר לגוף ישראלי אשר אין לו לקוחות והוא פועל רק לנוסטרו (לרבות כעושה שוק) להיות חבר בורסה. מגבלה זו אינה חלה על חבר רחוק.
         

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: אוראל כהן


       

 

לאחרונה מספר גופים שונים הפועלים רק לנוסטרו, ישראלים וזרים, הביעו עניין באפשרות להיות חברי בורסה, אלא שהוראת התקנון המחייבת חש"ב לעסוק בעסקי ניירות ערך עבור אחרים מהווה חסם לגופים ישראלים. הבורסה אכן שואפת להסיר את החסם ולאפשר לגופים ישראלים הפועלים לנוסטרו בלבד להצטרף כחברים לבורסה, תוך עמידה בתנאי כשירות וקבלה דומים לאלו החלים על חש"בים, בשינויים המחוייבים בשל אופי פעילותם.

 

בבורסה סבורים שהקלה הרגולטורית ותתקן את המצב הקיים שמעניק עדיפות לחברים רחוקים על פני גופים ישראלים העוסקים אף הם בפעילות נוסטרו בלבד, ולצד זאת תתרום לנזילות בבורסה.

 

הפחתת סף המינימום

הבורסה מודיעה במקביל כי בכוונתה להפחית את דרישת ההון המינימאלית מחש"בים, מ-22 מיליון שקל לכ-15 מיליון שקל. גובה דרישת ההון המינימאלית של 22 מיליון שקל נקבע לפני כעשור כ'דמי רצינות לגופים אשר מבקשים להתקבל לחברות בבורסה. הדרישה, כך לפי הבורסה, עלולה להוות חסם לגופים שונים, הן כאלה הפועלים לנוסטרו בלבד, והן כאלה הפועלים עבור לקוחות ושאין בכוונתם להיות חברי מסלקה, אלא לפעול כברוקר בלבד.

 

בשל העובדה שדרישת ההון מבוססת הן על דרישת מינימום והן על מודל הון, שמביא לידי ביטוי את הסיכונים הגלומים בפעילות של חברי בורסה לסוגיהם השונים, וכן בשל העובדה שדרישת ההון המינימאלית בבורסות בחו"ל נמוכה משמעותית מדרישת המינימום של 22 מיליון שקל, מעוניינת להוריד את סף המינימום. הדרישה, כאמור, עדיין תהווה 'דמי רצינות', אך יחד עם זאת, תאפשר לגופים חדשים לעמוד בדרישות הסף להתקבל לחברות בבורסה (לא יחול שינוי בדרישת ההון על פי מודל ההון המבוסס סיכון).

 

בבורסה סבורים כי יש להחיל על חבר הפועל לנוסטרו בלבד דרישות דומות לאלו החלות על חש"בים, למעט בנושאים הקשורים לממשל תאגידי וללקוחות.

מנכ"ל הבורסה איתי בן זאב אמר היום כי "כחלק מהתוכנית האסטרטגית של הבורסה, אנו פותחים את הבורסה בתל אביב לשחקנים חדשים. השינויים בכללים והסרת החסמים גובשו בדומה למקובל בבורסות בעולם. אנו בטוחים כי כניסתם של שחקנים חדשים לשוק ההון המקומי, יגבירו את התחרות על ציבור המשקיעים ויהפכו את הבורסה בתל אביב לדומיננטית ולנגישה יותר לציבור הרחב".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x