$
בורסת ת"א

התפריט של סטארווד ל־2018: מחיקות ענק

חברת הנדל"ן האמריקאית שגייסה בת"א כמעט מיליארד שקל, הפסידה 120 מיליון דולר והציגה ירידה תלולה בשווי הנכסים

יניב רחימי 08:5101.04.19

חברת הנדל"ן האמריקאית סטארווד מסיימת השנה הראשונה שלה בשוק ההון הישראלי עם הפסד של 120 מיליון דולר בשורה התחתונה. ההפסד של סטארווד נגרם לנוכח ירידה של 151 מיליון דולר בשווי ההוגן של הנדל"ן המניב שבבעלותה. 

סטארווד היא חברה שהתאגדה באיי הבתולה הבריטיים (חברת BVI), שגייסה במרץ 2018 בדרך של הנפקת אג"ח סכום של 910 מיליון שקל. החברה מחזיקה בשבעה קניונים בארה"ב שמציגים שחיקה בתוצאות העסקיות שלהם.

 

סטארווד מציגה שחיקה של 4.4% ב־NOI (רווח מהשכרת נכסים והפעלתם) שהסתכם ב־109.3 מיליון דולר, בהשוואה ל־NOI של 114.3 מיליון דולר ב־2017. הירידה ב־NOI נובעת בצניחה בהכנסות מדמי שכירות, בין היתר בעקבות סגירת חנויות, שגרמו לירידה בשיעור התפוסה.

 

סטארווד מציגה ירידה ב־FFO, הרווח הנקי בנטרול הכנסות והוצאות בעלות אופי חד פעמי, שהסתכם בשנה שחלפה ב־45.3 מיליון דולר בהשוואה ל־63.6 מיליון דולר ב־2017. הירידה ב־FFO נובעת בעיקרה מירידה של 5 מיליון דולר ב־NOI ומעלייה של 23.7 מיליון דולר בהוצאות המימון.

 

בשל השחיקה בביצועים התפעוליים של סטארווד, חברת דירוג האשראי מעלות S&P הורידה את דירוג איגרות החוב של החברה בפברואר השנה לדירוג של BBB+. בדו"ח הדירוג נכתב ביחס לענף הקניונים בארה"ב, כי "ענף זה ממשיך לעמוד בימים אלו מול אתגרים משמעותיים בעקבות המשך צמיחה במכירות המסחר המקוון (E–commerce), בקצב מהיר יותר ממכירות בחנויות. כמו כן, שינויים בהעדפות הצרכן, מובילים לקשיים כלכליים ברשתות מסחר מסורתיות המנסות להתאים את עצמן ולצמצם שטחים".

 

סטארווד מתמודדת עם מספר גורמי סיכון משמעותיים, לרבות חשיפה לתחרות בשווקי המסחר והמסחר האלקטרוני, ועזיבה של שוכרי עוגן. בסטארווד מציינים כדוגמה את Sears, שוכר עוגן בקניוני החברה, שנמצא במצוקה כלכלית. איגרות החוב של סטארווד נסחרות בתשואה של 25.8%, ולמרות שמדובר בתשואת אג"ח זבל, היא מבטאת התאוששות ממחירי השפל שאליהם הגיעה לפני כחודש כשנסחרה בתשואה של 34.2%.

 

הדירקטוריון של סטארווד אישר בנובמבר 2018 תוכנית רכישה עצמית של איגרות חוב בסכום של עד 40 מיליון דולר. ממועד אישור התוכנית נרכשו 30.5 מיליון איגרות חוב בתמורה כוללת של 17.7 מיליון שקל.

 

במקביל לפרסום הדו"ח התקופתי לשנת 2018, סטארווד פרסמה זימון אסיפת דיווח של מחזיקי איגרות החוב של החברה שתתקיים ב־30 באפריל בתל אביב. על פי הזימון, מטרת האסיפה היא סקירת התוצאות הכספיות של סטארווד לשנת 2018.

 

 

מייקל גלימצר מנכ"ל סטארווד מייקל גלימצר מנכ"ל סטארווד צילום: Youtube

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x