$
בורסת ת"א

פרסום ראשון

בית המשפט אישר ללאומי להקפיא את החשבונות של ישראל זיו והחברות שלו

שופטת המחוזי בתל אביב רחל ברקאי קבעה כי עצם הכרזת זיו ברשימה שחורה של משרד האוצר האמריקאי "מדברת בעד עצמה". בא כוחו של זיו: "אין בכוונתו להרים ידיים, הוא סומך על רשויות החוק בישראל ומתכוון לערער על ההחלטה"

ליטל דוברוביצקי 19:4731.03.19

בשורות לא טובות לאלוף (במיל') ישראל זיו. בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה עתה את בקשתו של זיו להוציא צו מניעה זמני נגד בנק לאומי שיאסור על הבנק להקפיא את חשבונו בבנק וכן את חשבונן של חברות הקשורות אליו המחזיקות בחשבונות בבנק לאומי.

 

 

 

ארצות הברית הטילה בדצמבר האחרון סנקציות על זיו בטענה כי היה מעורב כביכול בסחר בנשק בדרום סודן וכי הפעיל חוות חקלאיות ככסות לפעילות צבאית אסורה. בהודעת משרד האוצר האמריקאי מדצמבר האחרון נמסר כי ארה"ב תמשיך לפעול נגד אלו המרוויחים מסבלם של אזרחי דרום סודן. מנגד, הכחיש זיו בתוקף את שיוחס לו וטוען בתובענה שהגיש נגד בנק לאומי כי מדובר "בטענות מופרכות ומוכחשות הנעדרות כל בסיס עובדתי, שאינן אלא עלילת דם".

 

 

אלוף (מיל') ישראל זיו אלוף (מיל') ישראל זיו צילום: טל שחר

 

 

 זיו שימש בעבר, בין השאר, כמפקד סיירת צנחנים, קצין חי"ר וצנחנים ראשי, מפקד אוגדת עזה וראש אגף מבצעים. הוא השתחרר מצה"ל בשנת 2007, ועיקר פעילותו על פי התובענה התמקדה בשנים האחרונות בפרויקטים חקלאיים בדרום סודאן, שלטענת זיו מספקים ביטחון תזונתי למיליוני תושבים במדינה.

 

מנגד טען בנק לאומי כי "טענת זיו ל'עלילת דם' אינה סבירה בשים לב לבדיקות הקפדניות המבוצעות על ידי משרד האוצר בארה"ב בהקשר זה טרם ביצוע ההכרזה".

 

בהחלטה שפירסמה היום קבעה השופטת רחל ברקאי כי "החלטת הבנק בדבר הקפאת חשבונות הבנק של זיו והחברות הקשורות אליו ניתנה בהתאם להוראות הדין והנהלים המחייבים את הבנק. בעשותו כן, מגן הבנק על אינטרס ציבורי רחב היקף של מלחמה בהלבנת הון ומימון פעילות טרור".

 

על פי השופטת, "עצם הכרזת זיו והחברות הקשורות אליו ברשימה שחורה מדברת בעד עצמה, ואין לבית המשפט הכלים לבחון אמיתותה, בוודאי לא בשלב זה של הדברים. טענת המבקשים כי עוסקים הם בחקלאות בדרום סודן איננה שנויה במחלוקת ואולם, פעילות חקלאית זו, על פי הנטען, מהווה מסווה לפעילות מימון טרור. בשלב זה של הדיון המבקשים לא הוכיחו במידה מספקת כי בידיהם עילה לכאורה המצדיקה מתן סעד זמני שימנע את הקפאת או סגירת חשבונותיהם אצל הבנק".

 

לדברי השופטת, "הבנק נהג בחסד עם המבקשים עת הסתפק בהקפאת חשבונות המבקשים ולא הורה על סגירתם לאלתר". בית משפט קבע דיון קדם משפט בתביעה העיקרית ליוני הקרוב.

 

עו"ד משה כאהן מסר בתגובה בשם מרשו אלוף (מיל') זיו:  "אין בכוונת זיו להרים ידיים, זאת על אף החלטת בית המשפט והגישה הנמהרת והחד צדדית של בנק לאומי.

 

"זיו מאמין וסומך על רשויות החוק בישראל שלא יתנו ידן להתנהלות השרירותית של הרשויות בארה"ב אשר שפטו ותלו, מבלי שקיימו שום חקירה וללא הליך משפטי בסיסי, שהרי החוק בישראל אינו כפוף להחלטה מינהלית אמריקאית.

 

"שיתוק הפעילות הבנקאית של חברת גלובל עלול להביא לסגירת הפרויקט החקלאי הגדול שהחברות שבשליטתו מנהלות בדרום סודן ולאסון הומינטרי שם, ועל כן ימשיך להילחם. בכוונתו לערער על ההחלטה ולמנוע מבנק לאומי לנהוג בחוסר אחריות ובשרירותיות״.

 

עו"ד נועם בר דוד שותף במשרד סלומון ליפשיץ המייצג את בנק לאומי יחד עם עו"ד שיר ברק מסר בתגובה, כי מדובר בהחלטה תקדימית בנושא שטרם נדון עד כה במדינת ישראל ואשר יש בה חיזוק של ממש להתנהלות הבנק במאבקו בהלבנת הון ובמימון טרור.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x