$
שווקי חו"ל

טורקיה פתחה בחקירה נגד ג'יי.פי מורגן לאחר המלצה על השקעה נגד הלירה

רשות הפיקוח על הבנקים בטורקיה ציינה שהמלצות האנליסטים של הבנק על 'שורט' נגד הלירה היו "מטעות ומניפולטיביות", גרמו לתנודתיות בשווקים ופגעו במוניטין של הבנקים הטורקים

שירות כלכליסט 09:2624.03.19

הרגולטורים של שוק ני"ע ושל הבנקים פתחו בחקירה נגד ג'יי פי מורגן לאחר ששני אנליסטים של הבנק המליצו למשקיעים להשקיע בשורט על הלירה הטורקית מול הדולר (השקעה הבונה על ירידה של הלירה), ביום שבו המטבע איבד יותר מ-5% מערכו.  

רשות הפיקוח על הבנקים בטורקיה (BRSA) ציינה שהמלצתם של שני האנליסטים של הבנק היו "מטעות ומניפולטיביות", גרמו לתנודתיות בשווקים, ופגעו במוניטין של הבנקים הטורקים, כך לפי דיווח של סוכנות הידיעות הלאומית אנדולו. במקביל, הרשות המפקחת על שוק ההון פתחה בחקירה משלה סביב חשדות דומים.

 

דבר קיום שתי החקירות התפרסם כמעט במקביל, יום לאחר שהלירה הטורקית איבדה הכי הרבה מערכה השנה, מה שמצביע על תיאום בין שני הרגולטורים. בנקודה מסוימת ביום שישי, הלירה נסחרה בירידה של יותר מ-6.5% מול הדולר, מה שהוביל לנסיגות בקרב שווקים מפציעים אחרים. הבנק המרכזי של טורקיה אולץ בעקבות זאת להכריז על הידוק פתאומי של המדיניות הכלכלית, בניסיון לבלום את הידרדרות המטבע, אך הדבר בקושי שינה את המגמה.

 

האנליסטים של ג'יי פי מורגן המליץ למשקיעים לבחור בשורטים על הלירה (מכירה בחסר, השקעה הצופה ירידה של הלירה), בעודו מכוון לערך של 5.90 לירה לדולר, בין היתר לנוכח הירידה החדה בעתודות המט"ח הנמוכות של טורקיה, שאינה צפויה להימשך בקצב זה לדעתו.

 

 

 צילום: איי אף פי

בטל שלח
    לכל התגובות
    x