שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

הפרלמנט הבריטי דחה את מועד הברקזיט; יצביע בפעם השלישית על הסכם הפרישה של מיי

הפרלמנט יידרש לאשר את הסכם הפרישה של רה"מ עד ל-20 במרץ; בסדרת הצבעות דחה הערב הפרלמנט את האפשרות לקיים משאל עם חוזר על ההיפרדות מהאיחוד; הפרלמנט כבר דחה פעמיים את נוסח הסכם ההיפרדות של מיי, ואתמול הצביע נגד פרישה מהאיחוד ללא הסכם

רן אברמסון ושיר רייטר 20:3514.03.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 


שבועיים לפני התאריך המיועד, הפרלמנט הבריטי הצביע הערב (ה') בעד דחיית מועד הברקזיט.

ההצעה של הממשלה על דחיית מועד ביצוע הברקזיט, שכורכת את בקשת הדחייה מהאיחוד האירופי בתמיכה של הפרלמנט בהסכם הפרישה של ראש הממשלה תרזה מיי, התקבלה ברוב קולות של 412 לעומת 202.

 

 

           

ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי צילום: אם סי טילפי ההצעה, הפרלמנט יצביע שוב על אישור הסכם הברקזיט שהשיגה מיי עד ל-20 במרץ. אם יאושר ההסכם, תבקש בריטניה מהאיחוד האירופי לדחות את תחילת תהליך הברקזיט ל-30 ביוני. אם ההסכם לא יאושר - בפעם השלישית - הדחייה תצטרך להיות ממושכת יותר ובריטניה תתחייב להשתתף בבחירות לפרלמנט האירופי שייערכו במאי.

ההצבעה נערכה במסגרת שורת הצבעות על תיקונים לחוקים הנוגעים לברקזיט. ההצבעות המהותיות ביותר נערכו סביב דחיית ביצוע הברקזיט, שאמור היה לצאת לדרכו ב-29 במרץ, וקיום משאל עם חוזר על עזיבת בריטניה את האיחוד האירופי.

 

ההצבעה על קיום משאל עם חוזר על הברקזיט נדחתה ברוב מוחץ של 249 קולות, כאשר 334 חברי פרלמנט התנגדו לקיום משאל עם נוסף ורק 85 חברי פרלמנט תמכו בהצעה.


בהצבעה אחרת דחה הפרלמנט ברוב דחוק של שני קולות הצעה להעביר את הסמכות על לוח הזמנים מהממשלה לפרלמנט.


הפאונד נחלש ב-0.8% לאחר ההצבעה ונסחר תמורת 1.324 דולר. לפני ההצבעה נסחר המטבע הבריטי בירידה של 0.5% ב-1.327 דולר.


סדרת ההצבעות התרחשה הערב עם התקרבות מועד ההיפרדות, ולאחר חוסר ההסכמה לגבי תנאי הפרישה מהאיחוד. 
       

ביום שלישי הובסה ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי, כשהפרלמנט דחה בפעם השנייה את הסכם הפרישה שלה, ואתמול הצביע הפרלמנט ברוב של 312 מול 278 נגד יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם.

 

התוצאה היתה צפויה, לאחר שנתיים וחצי של מגעים ושני ניסיונות כושלים של תרזה מיי להעביר את הסכם הפרישה שהשיגה. המשקיעים חששו מאוד מתרחיש במסגרתו תיאלץ בריטניה לעזוב את האיחוד ללא הסכם, אפשרות שעלולה לזעזע את השווקים הפיננסיים ולפגוע קשות בכלכלה החמישית בגודלה בעולם.

לאחר ההחלטה אתמול רשם הפאונד הבריטי זינוק של יותר מ-2% לרמה של 1.335 דולר. זהו הזינוק החד ביותר של המטבע הבריטי מאז אפריל 2017.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x