$
שווקי חו"ל

שינוי גישה בנורבגיה: קרן העושר תמכור מניות של חברות לחיפוש נפט וגז

הממשלה אישרה לקרן העושר המנהלת נכסים בשווי טריליון דולר למכור מניות מסוג זה, אך למעשה חסה על יצרניות הנפט הגדולות; קבלת ההצעה של הקרן משקפת רצון להפחית פגיעות מירידה במחירי הנפט, אך גם לפעול למען שמירה על הסביבה

שירות כלכליסט 16:4708.03.19

לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט לחצו כאן

 

ממשלת נורבגיה נקטה בצעד לטובת גיוון ההשקעות בתחום האנרגיה שמבצעת קרן העושר שלה המנהלת נכסים בשווי טריליון דולר, ואישרה לה למכור מניות של חברות לחיפוש ולגילוי נפט וגז טבעי. לפי בלומברג, הממשלה חסה בהחלטתה על היצרניות הגדולות.

 

 

 

"המטרה היא להפחית את הפגיעות שלנו לירידה קבועה במחירי הנפט", מסר שר האוצר סיב ינסן, "לפיכך, מצאנו שעדיף למכור מניות של חברות שמחפשות ומייצרות נפט וגז מאשר למכור מניות חברות בעלות אספקטים מגוונים בסקטור האנרגיה".

 

 

 

לאחר שנה של דיונים, הממשלה אישרה היום (ו') את הפסקת ההשקעה ב-134 חברות בתחומי החיפושים והייצור, דבר שיאפשר הכנסות בסך 7.5 מיליארד דולר. בין היתר מדובר בחברות כמו Anadarko Petroleum , Chesapeake Energy ו-Tullow Oil. לעומת זאת, מניות של חברות כמו רויאל דאץ', של ואקסון מוביל ימשיכו ליהנות מהשקעות קרן העושר הנורבגית.

 

ההצעה של קרן העושר המנוהלת על ידי הבנק המרכזי של נורבגיה, טלטלה את השווקים העולמיים כשנחשפה כבר ב-2017, וזכתה לתמיכה נרחבת מצד פעילי האקלים. היא גם חלק ממאמציה של נורבגיה להציג עצמה כמדינה הפועלת למען איכות הסביבה, על אף שהיא מבצעת קידוחי נפט וגז בכמויות גדולות.

 

למעשה, קרן העושר גדלה בשני העשורים האחרונים הודות להכנסות מנפט וגז והגיעה כאמור לשווי של טריליון דולר. נורבגיה גם משתמשת בחלק ניכר מההכנסות הנפט שלה כדי לממן את מדיניות הרווחה הנדיבה שלה.

 

המהלך החלקי מייצג את האווירה המשתנה במדינה, ואת התגברות ההתנגדות לחיפושי נפט וגז. אולם, המפלגה השמרנית בראשותה של ראשת הממשלה ארנה סולברג נחשבת כתומכת ותיקה של תעשיית הנפט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x