$
בורסת ת"א

מעלות מורידה תחזית דירוג לרכבת: "נזילות החברה - פחות מהולמת"

התחזית למונופול הממשלתי נחתכה מ"חיובית" ל"יציבה" בשל בעיות נזילות ותפעול; בין הבעיות שמציינת מעלות: "ביטולי קווים, אי הצלחה בחתימה עם לקוחות חדשים וביקוש חלש מהלקוחות הקיימים"

ליאור גוטמן 15:5004.03.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

מעלות הורידה את תחזית הדירוג של רכבת ישראל מ"חיובית" ל"יציבה", בעקבות שורת בעיות בתפעול מונופול המסילה הממשלתי, והותירה את דירוג האשראי של החברה על AA+.

הורדת תחזית הדירוג מנומקת על ידי מעלות בעיקר בנזילות הבעייתית של הרכבת: "אי עמידתה בתנאים שקבענו להעלאת הדירוג בדוח הקודם. אחד מהתנאים המרכזיים להעלאת הדירוג היה שיפור בנזילות החברה תוך שימור היחסים הפיננסיים ברמה הנוכחית, אך נכון להיום אנו מעריכים את נזילות החברה כ'פחות מהולמת' ואיננו צופים שיפור בשנה הבאה", אמרו במעלות.

 

לוח נסיעות עם ביטולים ברכבת ישראל לוח נסיעות עם ביטולים ברכבת ישראל

      

 

חברת הדירוג ציינה בניתוח שלה, שפירסמה רכבת ישראל, שורה שלמה של בעיות שהחברה "סוחבת על גבה". במעלות טענו שהמשך המגמה הנוכחית בתפעול הרכבת יוביל לבחינה מחודשת גם של דירוג האשראי, שכעת נותר ללא שינוי, או לחילופין למאמץ גדול יותר של משרדי הממשלה (אוצר, תחבורה) כדי לשמר את מעמד החברה.

 

הותרת הדירוג עצמו ברמת +AA מתבססת על התמיכה של המדינה ברכבת: "מדינת ישראל המשיכה לעמוד בתנאי הסכם המסגרת בכל הקשור לתשלומי הקרן והריבית של אג"ח החברה. כתוצאה מכך, גם אם המגעים לגבי מגזר המטענים עדיין לא הבשילו לכדי שיפור לטובתה בהסכם המסגרת, הערכתנו לגבי הסבירות לתמיכה ממשלתית יוצאת הדופן נשארת ללא שינוי", אומרים במעלות. 

 

רשימת הבעיות שמצאה מעלות S&P ארוכה ומפורטת, ואת חלקה הציבור מכיר ממקור ראשון. לפי חברת הדירוג מדובר בין השאר ב"שורת ביטולי קווים, אי הצלחה בחתימת לקוחות חדשים וביקוש חלש מהלקוחות הקיימים, יחד עם המשך הקיטון בסובסידיה להובלת מטענים שהוביל להפסד תפעולי במגזר".

 

עוד נאמר בעדכון של חברת הדירוג כי "בשל תקופת ההרצה של קווים חדשים שנמשכה מעבר לתכנון המקורי נרשמה כמות נמוכה מהצפוי של נסיעות ביחס לתחזית המקורית, אשר הובילה להכנסות נמוכות מהמתוכנן מהסובסידיה התמריצית, בעוד שהעלויות המשיכו לעלות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x