$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

רחמני מתכוון להדיח באפריל את יו"ר איילון שלמה גרופמן

באסיפה הכללית הקרובה צפוי בעל השליטה לוי רחמני, שנמצא בסכסוך מתגלגל עם הדירקטוריון, לפעול למינוי דירקטור חדש במקום היו"ר המכהן, שהיה חברו עד לא מזמן. קרן הגידור טוליפ שוקלת צעדים משפטיים נגד רחמני

רחלי בינדמן 07:1304.03.19

הסכסוך בין דירקטוריון איילון אחזקות לבין בעל השליטה בחברה לוי רחמני צובר תאוצה. ל"כלכליסט" נודע כי בכוונת רחמני להתנגד לחידוש כהונת יו"ר איילון שלמה גרופמן, מי שהיה עד לא מזמן חברו הקרוב, ולהציע דירקטור אחר מטעמו באסיפה הכללית שצפויה באפריל הקרוב.

 

המועמד אינו בן משפחה

 

כהונת הדירקטורים מובאת לאישור מדי שנה, וכיוון שרחמני מחזיק במניות השליטה (68%), התנגדותו לחידוש המינוי של גרופמן משמעה סיום תפקידו של היו"ר בחברה. עוד נודע כי לרחמני כבר יש מועמד חלופי, שאינו בן משפחה, שכן הוא מעוניין בדמות ניטרלית. רחמני טרם החליט אם יפעל גם לא לחדש את כהונת יתר הדירקטורים — למעט הדח"ציות אירית שטרן ודינה האן.

שלמה גרופמן שלמה גרופמן צילום: אוראל כהן

 

אתמול הודיע הדירקטוריון שבכוונתו לדרוש מרחמני (88) לשלם בעבור שירותים שהמשיך לקבל מהחברה לאחר שחדל לכהן בתפקידים ניהוליים בה. במסגרת המהלך, בגיבוי רשות שוק ההון, דורשת איילון מרחמני דמי שכירות על המשרד שמשמש אותו, ותשלומים על רכב, נהג ושירותי מזכירות בעלות מוערכת של 200 אלף שקל לחודשים אוקטובר־דצמבר 2018. יש לציין כי 40% מבניין איילון ברחוב אבא הלל ברמת גן שייכים למשפחת רחמני ויתרת ה־60% בידי איילון אחזקות.

 

הסכסוך בין הצדדים נחשף בשבוע שעבר, כשהדירקטוריון שלח לרחמני מכתב ובו טענות קשות על התערבותו הגסה, לכאורה, בהתנהלות החברה, לאחר שמאוקטובר הוא כבר אינו נושא בה בתפקיד ניהולי כלשהו, ולכן הוא מפר, לכאורה, את כללי הממשל התאגידי התקינים. רחמני היה עד לאותה עת דירקטור באיילון ביטוח ומנכ"ל איילון אחזקות, אך בלחץ רשות שוק ההון התפטר מתפקידיו.

 

רחמני, כך טען הדירקטוריון, ניסה ללחוץ על הדירקטורים למנות את מקורבו משה בנבנישתי, סמנכ"ל פיתוח עסקי באיילון, למנכ"ל איילון אחזקות במקומו, בעוד ועדת האיתור שמינה הדירקטוריון העדיפה על פניו את שרון רייך, סמנכ"ל הכספים של איילון ביטוח. הדירקטוריון אף טען כי רחמני איים על הדירקטורים שיפעל לא לחדש את כהונתם, אם לא ייענו לדרישותיו. כעת נראה כי לא מדובר רק באיום, אלא במימוש זכותו של רחמני כבעל השליטה להתנגד לחידוש כהונת הדירקטורים. הדירקטורים עצמם איימו להתפטר מיוזמתם, אם רחמני לא יחדל מלהתערב בניהול.

 

ביום חמישי האחרון קיים רחמני פגישה לא פורמלית עם עבד חסדיה, סגן בכיר לממונה על שוק ההון, שלא סווגה כשימוע. בשלב זה אין בכוונת הרשות להפקיע מרחמני את השליטה בחברה, אך אם לבסוף יוחלט על מינוי נאמן לאחזקותיו, הוא יקבל את זכויות ההצבעה, ורחמני לא יוכל עוד להשפיע גם על מינוי או סיום כהונת הדירקטורים.

 

המוסדיים שותקים

 

הגופים המוסדיים, המשקיעים באיילון אחזקות, שומרים בינתיים על שתיקה. לפני אתר סטוקר, עם המוסדיים הגדולים המושקעים באיילון נמנים הלמן־אלדובי (2.85%), כלל ביטוח (2.65%), הפניקס (2.07%) ופסגות (1.58%).

 

קרן הגידור טוליפ של ברוך ציבין ומיכה מלכה, בכירים בעבר בהראל ביטוח, בוחנת צעדים משפטיים אפשריים נגד רחמני. השניים היו מעורבים בתביעה נגזרת נגד איילון להשבת סכומים ששולמו לבעל השליטה ולא אושרו כנדרש, שבסופה נאלץ רחמני להחזיר יותר מ־20 מיליון שקל לחברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x