$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

מנכ"ל הבורסה נגד ניסנקורן: "כניעתך לסחטנות מדאיגה"

במכתב ששלח איתי בן זאב ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, מאשים בן זאב את ניסנקורן בחתירה תחת ההסכם הקיבוצי שנחתם עם עובדי הבורסה במסגרת הרפורמה לשינוי מבנה הבעלות עליה. בן זאב: "חושש שאלה הנורמות שתביא לממשלה"

רחלי בינדמן 06:5627.02.19

איתי בן זאב, מנכ"ל הבורסה לניירות ערך מטיח ביקורת חריפה כנגד מי שרואה את עצמו שר האוצר הבא של ישראל - אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות. במכתב שנשלח על ידי מנכ"ל הבורסה והגיע לידי "כלכליסט" ושאליו מכותב גם שר האוצר הנוכחי משה כחלון, תוקף בן זאב את ניסנקורן. במכתב טוען בן זאב שניסנקורן "נותן יד להפרת ההסכם הקיבוצי עם ועד העובדים של הבורסה". 

בן זאב מתמודד בחודשים האחרונים עם סכסוך מול ועד עובדי הבורסה שמנסים לפתוח מחדש את ההסכם הקיבוצי שנחתם עמם במאי 2017. במסגרת ההסכם, סוכם עם העובדים כי יקבלו 6% ממניות הבורסה שמתכננת להנפיק את מניותיה בשנה הקרובה. הסיכום נעשה על רקע המהלך שבמסגרתו הוביל בן זאב את מכירת השליטה בבורסה מידי הבנקים לשורה של משקיעים פיננסים בהובלת קרן השקעות אוסטרלית.

 

בן זאב עקץ במכתבו את ניסנקורן, שהצטרף לאחרונה למפלגת חוסן לישראל של בני גנץ, ואמר: "הכניעה שלך לסחטנות של ועד עובדי הבורסה מדאיגה אותי וגורמת לי לחשוש, שמא אלה הן הנורמות שאתה מתכוון להביא לממשלה". בן זאב כועס על ניסנקורן שלא מרסן את הוועד ונותן לו לנקוט בעיצומים, שמקשים על עבודתה של הבורסה ומעכבים את ההנפקה שלה. רק השבוע נחשפה דרישתו התמוהה של ועד העובדים לבית הדין לעבודה, להקפיא תוספות שכר לעובדי הבורסה עד שהוועד יוכל לערער על אופן הקצאת התוספות על ידי ההנהלה.

מימין: איתי בן זאב ואבי ניסנקורן
מימין: איתי בן זאב ואבי ניסנקורן צילום: עמית שעל, אלכס קולומויסקי

 

 

השינוי היחידי מאז ההסכם: "בחירתך ללכת לפוליטיקה"

בן זאב כותב לניסנקורן, כי החוק לשינוי הבעלות בבורסה "אושר במסגרת הרפורמה שהוביל שר האוצר משה כחלון לקידום הבורסה ושוק ההון הישראלי, ושבעקבות אישורו, קיבלו העובדים רשת ביטחון מלאה למשך חמש שנים. הכל, בתמורה להתחייבות אחת ויחידה ‑ שקט תעשייתי למשך כל התקופה". אלא שלדברי בן זאב, "מאז חלפו הימים והשינוי היחיד שהתרחש הוא הבחירה שלך ללכת לפוליטיקה הארצית".

 

בן זאב ממשיך: "יכול להיות שבשלב זה של חייך המקצועיים סכסוכי עובדים כבר פחות מעניינים אותך, אבל כמי שהכריז על שאיפתו להיות שר אוצר במדינת ישראל, אני מצפה שתבין את חשיבות הסקטור העסקי למשק ואת תפקידה המרכזי והחיוני של הבורסה בכלכלה. הסקטור העסקי מבוסס על קיום הסכמים חתומים. קיום הסכמים הוא תנאי ליצירת ודאות בין צדדים והוא הכרחי לתפקוד משקי נכון. אתה בחרת שלא לקיים הסכם שחתמת עליו, והתנערת מהאחריות שלך כמי שמנהיג את ארגון העובדים היציג הגדול במשק". בן זאב מסכם "הגיע הרגע שתכריז על ביטול סכסוך העבודה".

 

הבטן הרכה של ניסנקורן: סימון תיק האוצר והוועדים

בן זאב נוגע בבטן הרכה של ניסנקורן, כמי שהתחבר כעת למפלגה שמנסה להפוך למפלגת השלטון ולהתמודד על התפקיד החשוב של שר האוצר - התמיכה של ניסנקורן בוועדים הגדולים.

 

זו, מייצרת לגביו את עיקר חצי הביקורת שמופנים אליו. ועד עובדי הבורסה לא מאגד בתוכו עובדי צווארון כחול קשי יום, כאלו שמשתכרים שכר מינימום ומתקשים לסגור את החודש או שחרב פיטורין מרחפת מעל צווארם. מדובר בעובדים שמשתכרים בממוצע שכר של 50 אלף שקל בחודש, הם בעלי מנגנון טייס אוטומטי, כך ששכרם עולה באופן קבוע מידי שנה והם זכאים לקביעות כבר מהשנה השלישית לעבודתם.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x