שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בקשה לאישור תביעה נגד שרגא בירן: 'קיבל שכר טרחה במיליונים שלא כדין ברבוע כחול'

לטענת המבקש בתביעה הנגזרת, פירמת עורכי הדין של בירן - בעל השליטה לשעבר ברבוע כחול - קיבלה שכר טרחה של 30 מיליון שקל מבלי שניתנו לכך אישורים של האורגנים הנדרשים בחוק לעסקאות בעלי עניין; בין הנתבעים - שותפיו לשעבר דודי ויסמן ונציג הקיבוצים עמית בן יצחק

גולן חזני 16:0626.02.19

בקשה לאישור תביעה נגזרת הוגשה נגד שרגא בירן ובעלי תפקידים אחרים לשעבר בדור אלון ואלון ריבוע כחול: בבקשה נדרש בירן להחזיר לשתי החברות שכר טירחה שגבה במשך השנים בסכום של 30.6 מיליון שקל.

 

מדובר בשכר שקיבלה פירמת עורכי הדין ש. בירן ושות' בין השנים 2016-2008 - בתביעה נטען כי הסכומים ניתנו שלא כדין ומבלי שניתנו לכך האישורים הנדרשים לפי חוק החברות.

 

את התביעה הגיש זיו שחר, בעל מניות מיעוט בשתי החברות שטוען כי מאחר שמדובר בעיסקאות עם בעל שליטה שלא קיבלו את אישור ועדת הביקורת של החברות ואורגנים נוספים, הרי שמדובר בעסקאות בטלות, שהמשיבים אחראים לנזק שנגרם בגין התשלומים לפיהן. 

 

בעל המניות מבקש מבית המשפט המחוזי מרכז לאשר ניהול תביעה נגד 18 נתבעים, בהם בעלי השליטה לשעבר בחברה, שרגא בירן ודודי ויסמן, מנכ"לי החברות לשעבר, דירקטורים לשעבר בחברה ואחרים.

 

מלבד בירן נתבעים גם ישראל יניב, מנכ"ל אלון ריבוע כחול עד לפני שנה, המכהן כדירקטור בדור אנרגיה; עמית בן יצחק, נציג הקיבוצים שכיהן כדירקטור בדור אנרגיה וכיו"ר הדירקטוריון; עודד שמיר, מנכ"ל כלכלית ירושלים לשעבר המכהן כדירקטור חיצוני וחבר ועדת הביקורת של דור אנרגיה; עודד בלום, המכהן כמנכ"ל דור אנרגיה; ודודי ויסמן, שותפו של בירן לשעבר שהסתכסך עמו ושכיהן כדירקטור וכיו"ר דירקטוריון דור אנרגיה בעבר.

 

בירן ושותפו דודי ויסמן שניהל בפועל את החברות, שלטו בהן עד 2016 באמצעות קבוצת אלון שבה החזיקו בשותפות עם הקיבוצים. הקבוצה הגיעה לחדלות פרעון בשל חוב של 1.5 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח שלה ואלה השתלטו על החברה (לאחר כישלון גיוס של 120 מיליון שקל בהנפקת מניות).

 

התובע קיבל מימון לתביע מרשות ני"ע מה שמצביע לדבריו על הסיכוי הגבוה שתאושר - ולדבריו קיבל לבקשתו מסמכים לפני הגשת הבקשה לתביעה נגזרת, בנוגע לאופן אישור העסקאות עם משרד בירן בשנים 2008 עד 2015, ובנוגע לחשבונות שכר-הטרחה שנשלחו ממשרד בירן לחברות בשנים 2014 ו-2015 בלבד. מהממסמכים עלה כי משרד בירן עצמו נתן ייעוץ לגבי אופן האישור של עסקאות בעלי שליטה בחברות ולגבי עניינים הנוגעים לבעלי השליטה, וכי כולן לא אושרו כראוי..

 

שחר מאשים בבקשה כי בירן ונושאי משרה וחברי דירקטוריון שכיהנו בחברות אחראים לעובדה שהעסקאות ותשלום שכר הטירחה לא אושרו ואלה נעשו ללא פיקוח מצד המנהלים בחברות.

 

שרגא בירן שרגא בירן צילום: אוראל כהן

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x