$
שווקי חו"ל

תדהמה בבריטניה: רגולטור התחרות פוסל את המיזוג בין אסדה לסיינסבורי

רשות התחרות הבריטית קובעת שללא מכירת נכסים מהותית מצד שתי הרשתות, לא ניתן יהיה לאשר את המיזוג, בשל פגיעה ודאית בתחרות; מנכ"ל סיינסבורי: זוהי שערורייה מוחלטת"; ג'פריז: "וולמארט, הבעלים של אסדה, יחפשו קונה אחר - אנו מעריכים שקרן פרטית תגיש בזמן הקרוב הצעה"

מיקי גרינפלד 11:5920.02.19

רגולטור התחרות והשווקים בבריטניה (Competition and Markets Authority - CMA) מטיל הבוקר פצצה שמעמידה בספק את מיזוג הענק בין סיינסבורי למתחרה אסדה (שבבעלות וולמארט), עליו הכריזו 2 הרשתות באפריל 2018.  

"ה-CMA זיהה חששות כבדים לתחרות, במסגרת החקירה המעמיקה של המיזוג המוצע בין אסדה לסיינסבורי. נראה שלחברות יהיה קשה לטפל בחששות שהרשות זיהתה", נאמר בהודעת הרגולטור, שלמעשה פוסל עקרונית את המיזוג במתכונותו הנוכחית.

 

"הרשות הציבה כמה אפשרויות שיפתרו את החששות האמורות. אלה כוללות פסילת העסקה או דרישה מהחברות המתמזגות למכור כמות מהותית של חנויות ונכסים אחרים, על מנת ליצור מחדש את המצב התחרותי שאבד בשל המיזוג", נאמר עוד בהודעה.

 

באפריל האחרון הכריזו רשתות הסופרמרקטים סיינסבורי (Sainsbury) ואסדה (Asda) כי הגיעו להסכם על מיזוג לחברה אחת בשווי של 15 מיליארד ליש"ט. החיבור בין הקמעונאית השנייה בגודלה והשלישית בגודלה, אם יאושר לבסוף, אמור ליצור את הקבוצה הגדולה ביותר בממלכה, עם נתח של שוק של כ-30%, מול נתח של 27% שבו מחזיקה טסקו, הרשת הגדולה ביותר נכון להיום (נתח השוק של סיינבורי ושל אסדה נע סביב 15% כ"א). עם זאת, בהינתן שאישור המיזוג יידרוש מכירה מהותית של נכסים, תמונה זו צפויה להשתנות.

  

ואולם, דוח רשות התחרות הבריטית, ה-CMA, מצא בין היתר שהמיזוג יפגע בתחרות בין הסופרמרקטים בכל שוק מקומי שבו כיום פועלות 2 הרשתות בנפרד, בכל שוק שבו קיימת פעילות אונליין של שתי הרשתות, וב-132 מקומחות שבהם פועלות במקביל תחנות דלק של שתי הרשתות.

 

מנכ"ל סיינסבורי מייק קופ (Mike Coupe) הגיב בזעם להחלטה: בראיון ל-BBC אמר קופה שהדוח של הCMA פגום באופן בסיסי, ושהחברה תגיב בהצגת כל "אי הדיוקים וחוסר האובייקטיביות" שבו. "זוהי שערורייה מוחלטת", אמר קופ.

  

 

 צילום: cnn

 

 

סיינבורי ואסדה פרסמו יחד הודעת תגובה חריפה להחלטה: "הממצאים הללו משקפים חוסר הבנה בסיסי של כיצד אנשים מבצעים את הקניות שלהם בבריטניה היום, וכן חוסר הבנה של עוצמת התחרות בשוק המרקטים. ה-CMA הזיז את 'עמוד השער' והניתוח שלו אינו עקבי בהשוואה למקרים אחרים ברי השוואה. חיבור בין סיינסבורי לאסדה ייצור חיסכון משמעותי מעד בעלויות, שיאפשר לנו להוריד מחירים. אנו מופתעים מכך שה-CMA החליט לדחות את ההזדמנות להעביר כסף ישירות לכיסים של הלקוחות, במיוחד בתקופה זו של אי ודאות כלכלית. אנו נפעל להבנת הרציונאל מאחורי הממצאים של הדוח ונמשיך לפעול למען קבלת עמדתנו בשבועות הקרובים"", נאמר בהודעה.

 

קבוצת אסדה נשלטת על ידי קמעונאית הענק האמריקאית וול מארט (שרכשה אותה בשנת 1999), והיא וסיינסבורי'ס מחזיקות לצד פעילות הליבה של הסופרמרקטים, מותגי קמעונאות בתחום מוצרי צריכה, ביגוד, צעצועים ועוד. שתי החברות מפעילות כיום כ-3,000 חנויות עם 360 אלף עובדים ומכירות שנתיות של מעל 50 מיליארד ליש"ט.

 

פירמת האנליסטים האמריקאית ג'פריז פרסמה תגובה הנוגעת לתגובה האפשרית של וולמארט: "ייתכן שהבעלים האמריקאי יאלץ לחפש קונה במקום אחר. ההנחה היא שוולמארט מאד מעוניינת להיפטר מהרשת הבריטית. לא סביר שהעסקה הנוכחית תאושר, לנוכח החששות מהפגיעה בתחרות הן ברמה הארצית והן ברמה המקומית. אנו מעריכים שקרן פרטית תגיש כבר בזמן הקרוב הצעה על אסדה".

 

 

 

 צילום: איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x