$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

גלאטין מצטרפת לסנטרברידג' ברכישת השליטה בהפניקס

שתי הקרנות צפויות לרכוש 30% מחברת הביטוח תמורת 1.6 מיליארד שקל. אף שחלקה של גלאטין יהיה קטן יותר, הן יגישו ביחד בקשה להיתר שליטה. אנשי סנטרברידג' יגיעו השבוע לארץ. יצחק תשובה חייב למכור את האחזקה בחברה עד סוף השנה עקב חוק הריכוזיות

גולן חזני 08:0420.02.19

יצחק תשובה מתקרב למכירת הפניקס. בשבועיים האחרונים חלה התקדמות משמעותית במגעים שמנהלת קרן ההשקעות הבריטית סנטרברידג' (Centerbridge) עם קבוצת דלק, שבשליטת תשובה, לרכישת השליטה בחברת הביטוח.

 

סנטרברידג' תבצע את העסקה עם הקרן האמריקאית גלאטין (Gallatin) - חלק גדול מהמשקיעים של השתיים זהה. גלאטין צפויה לרכוש נתח משמעותי פחות מזה של סנטרברידג', אך הבקשה להיתר שליטה תוגש על ידי שתיהן יחד. 

ל"כלכליסט" נודע כי בכירי סנטרברידג' יגיעו לארץ בשבוע הבא כדי לגשר על פערים אחרונים במשא ומתן, ולחתום על מזכר הבנות. במהלך הביקור צפויים הבכירים לפגוש גם את הממונה על שוק ההון משה ברקת.

מה דעתך על מניית הפניקס:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

מאז נחשפו ב־4 בנובמבר לראשונה ב"כלכליסט" המגעים בין הקרן לדלק, ירד שווי הפניקס בכ־5% (לאחר שירד בשיעור חד יותר בדצמבר) - מה שהקל על דלק להתפשר מעט לגבי שווי חברת הביטוח. הקרן האמריקאית השתתפה במכרז למכירת לאומי קארד, עלתה לשלבים הסופיים, אך לא היתה מוכנה לשלם את המחיר שהציעה ורבורג פינקוס - 2.5 מיליארד שקל.

 

בהמשך ניהלה הקרן מגעים ראשוניים לרכישת בית ההשקעות פסגות, אך הפסיקה אותם לטובת המשא ומתן מול הפניקס. בכירי הקרן ביקרו במטה החברה לפני שלושה חודשים ופגשו את מנהליה. היקף העסקה צפוי להיות 1.6 מיליארד שקל תמורת 30.1% ממניות הפניקס, עם אפשרות לרכישת נתח גדול יותר במחיר מתואם. חלק מהתשלום יבוצע בהלוואת מוכר. מניית הפניקס נסחרת כיום לפי שווי של 5.23 מיליארד שקל.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: עמית שעל

 

 

סנטרברידג' נוסדה ב־2005 בידי השותפים־מנהלים ג'פרי ארונסון ומארק גאלוגלי. היא מנהלת 27 מיליארד דולר ופועלת בעיקר בארה"ב, בריטניה, ספרד ושוויץ. 

 

הנתח של דלק הוא מעט יותר משיעור האחזקה המינימלי שמוכר כגרעין שליטה בחברת ביטוח גדולה על ידי הרגולטור. דלק חייבת להיפטר מהמניות עד סוף השנה כדי לעמוד בהוראות חוק הריכוזיות, המחייבות הפרדה בין נכסים פיננסיים לנכסים ריאליים, כמו שדות הגז שבהם שותפה דלק. הקבוצה עוברת בשנים האחרונות להתמקד בתחום האנרגיה, כך שהיא מעוניינת למכור את אחזקותיה בתחומים אחרים, בהם הפיננסים. בתחום זה היא מחזיקה בהפניקס, ובאמצעותה גם בבית ההשקעות אקסלנס.

דלק מימשה בעסקאות Swap בשנה האחרונה יותר מ־20% ממניות הפניקס. נתח של 4.99% מהמניות האלה מוחזק בידי סיריוס האמריקאית שגם היא ביקשה לרכוש את הפניקס, וכנראה לא ויתרה על הרעיון.

 

סיריוס היתה הגורם החמישי שביקש לקנות מדלק את הפניקס, והמגעים מולה הופסקו ביולי האחרון, אחרי שלא קיבלה את אישור רשות שוק ההון, שבראשה עמדה אז דורית סלינגר. קדמו לסיריוס משפחת קושנר האמריקאית, פוסון הסינית שכבר עמדה לחתום על הסכם מחייב לפני שבעליה גואו גואנגצ'אנג נעלם לשלושה ימים בסין, AmTrust האמריקנית ויאנגו הסינית.

 

סנטרברידג' מלווה בישראל על ידי מנכ"ל מזרחי טפחות לשעבר אלי יונס. ואולם הוא לא מעורב עד עתה באופן גלוי במגעים מול הפניקס, בניגוד למגעים מול אייפקס על פסגות ומול לאומי על רכישת לאומי קארד.

 

חברה אחרת על המדף היא כלל ביטוח, שבעל השליטה בה הוא אדוארדו אלשטיין, המחזיק ב־25.2% ממניותיה באמצעות אי.די.בי פתוח. הוא חייב למכור אותן בשל חוק הריכוזיות, וגם מכיוון שהשליטה בפועל בכלל ביטוח נלקחה מידי הקונצרן שלו כבר באוגוסט 2013, לאחר שנקבע על ידי הממונה על הביטוח כי אינו עומד בתנאי ההרשאה להחזיק בשליטה בחברת ביטוח.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x