$
בורסת ת"א

פרשנות

היום שבו ענת גואטה לבשה לראשונה את מדי השריף

פתיחת תיבת פנדורה כמו זו של מנחם וינברג, שהיא ככל הנראה בת שנים רבות והסתעפויות לא מעטות, היא בדיוק מסוג אמצעי ההרתעה שמדברים בעד עצמם

רחלי בינדמן 06:4820.02.19

מים שקטים חודרים עמוק. שני הגיבורים בשתי הקצוות של הדרמה הטרייה בשוק ההון - שנכללת ברשימת החקירות הגדולות שידע שוק ההון הישראלי בעשור האחרון - הם שניים שבהחלט יכולים להתהדר בתיאור הזה. בפינה הימנית - ענת גואטה, יו"ר רשות ני"ע, שממתינה כבר שנה בסבלנות ובאורך רוח לפרשה בסדר גודל הזה. בפינה השמאלית - רו"ח מנחם וינברג, פעיל שוק הון חוזר בתשובה, שעובד עבר עשורים רבים בשוק בשקט, מתחת לרדאר, "בצניעות" לפי מקורביו, וגורף ערימות של כסף; את חלקו, לדבריהם, הוא תורם בנדיבות.  

גם גואטה ודאי יודעת שלפני שנה, כשהתברר שהיא זו שתחליף את פרופ' שמואל האוזר בתפקיד יו"ר הרשות, הורמו לא מעט גבות. מנהלת כמעט אלמונית, שזוהתה בעיקר בתפקידה האחרון כמנכ"לית חברת הייעוץ למוסדיים אנטרופי, נכנסה לנעליים גדולות. האוזר היה הפרופסור ש"תפס" את נוחי דנקנר, זה שערב פרישתו פוצץ את פרשת חקירת הענק בבזק, שמסעירה את המדינה והגיעה עד לראש הממשלה, האיש שהפריט את בורסת תל אביב.

 

במשמרת שלה אפשר "לחגוג"

 

בשנה וקצת שהיא בתפקיד, הפעילים בשוק הספיקו לשמוע את גואטה לא מעט פעמים. היא דיברה על הצורך לשחרר את השוק ממלתעות הרגולציה החונקות ולתת יותר כוח לגופים המוסדיים; ביקשה להחזיר למפה מוצרים פיננסים חדשים ושנויים במחלוקת, כמו מוצרי איגוח, אבל התקשתה להרשים. התחושה היתה שגואטה מנומנמת. לא מעט חצי ביקורת הופנו כלפיה על שהיא לא פועלת מספיק לייצר הרתעה בשוק ההון, שבמשמרת שלה אפשר "לחגוג".

 

הדוגמה הבולטת ביותר היתה בטענות שהיא נזכרה אולי מאוחר מדי, לבדוק בציציות של חברות הנדל"ן האמריקאיות, שבאו לגייס מהציבור הישראלי מיליארדים ועל הדרך שכחו להתייעץ עם עורך דין על שקיפות וממשל תאגידי נאות.

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה צילום: עמית שעל

 

אבל גואטה היא מהזן של הרגולטורים, שהתמעטו בישראל יש לומר, שדוגלים בגישת "דבר חלש אבל החזק מקל גדול". רק לפני כשבועיים ציינה גואטה בכנס "כלכליסט": "שוק ההון מכיר את כוחה של רשות ני"ע - זה מיותר לנפנף בו". ובכן, פתיחת תיבת פנדורה כמו זו של מנחם וינברג, שהיא ככל הנראה בת שנים רבות והסתעפויות לא מעטות, היא בדיוק מסוג אמצעי ההרתעה שמדברים בעד עצמם. רצף מעצרים, שחרורים בערבויות ועוד לפני כן חקירות ב"מרתפי הרשות" מזכירים היטב לפעילי שוק ההון שיש עין פקוחה שמשגיחה עליהם ומנטרת את פעילותם.

 

חייבת לשמור על אפקט ההרתעה

 

גם אם החקירות האלה לא יניבו הרשעות ומאסרים מתוקשרים מסוגו של דנקנר, הרי שגואטה שיגרה אתמול מסר ברור לשוק ההון – היא כאן, והיא מאירה בפנס חזק את הנעשה מתחת לאפם של המשקיעים. יו"ר הרשות יודעת שלצד הצורך לתת לפעילים בשוק את ההרגשה שהבורסה הישראלית חיה ובועטת, כדי להקל עליהם ולמנוע מהם לרעות בשדות זרים, היא פשוט חייבת לשמור על אפקט ההרתעה. לכן היא הזדקקה לדג שמן. על פניו, נראה שהדג הזה הגיע.

 

בשלב זה הותרו לפרסום רק שברירי מידע מהחקירה הזו, שמסתמנת כמסואבת ומורכבת, וכוללת בכירים בחברות ציבוריות גדולות במשק. השבועות הקרובים ישפכו אור על ממדיה האמיתיים אבל כבר עכשיו אפשר לומר: גואטה החזירה את ההרתעה לבורסה. ברחוב כנפי נשרים בירושלים יש שריף חדשה. 

 

יו"ר סאמיט זוהר לוי יו"ר סאמיט זוהר לוי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x