$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

התקדמות משמעותית במו"מ למכירת הפניקס לסנטרברידג'

בכירי הקרן צפויים להגיע בשבוע הבא לארץ על מנת לגשר על פערים אחרונים במו"מ ולחתום על מזכר הבנות לרכישת החברה; העסקה צפויה לעמוד על כ-1.6 מיליארד שקל עבור 30% ממניות הפניקס

גולן חזני 16:2719.02.19

התקדמות משמעותית חלה בשבועיים האחרונים במגעים שמנהלת קרן ההשקעות האמריקנית סנטרברידג' (Centerbridge) עם קבוצת דלק לרכישת השליטה בחברת הביטוח הפניקס. ל"כלכליסט" נודע כי בכירי הקרן צפויים להגיע בשבוע הבא לארץ על מנת לגשר על פערים מסויימים אחרונים במו"מ ולחתום על מזכר הבנות לרכישת החברה. במהלך הביקור צפויים הבכירים לפגוש גם את יו"ר רשות שוק ההון משה ברקת.  

מאז נחשפו לראשונה ב"כלכליסט" המגעים בין הקרן לדלק, ב-4 בנובמבר, ירד שווי הפניקס בכ-5% (לאחר שירד בשיעור חד יותר במהלך המשבר בדצמבר), עובדה שתרמה לנכונותח של דלק להתפשר מעט לגבי שווי החברה בעיסקה. היקף העיסקה צפוי לעמוד על כ-1.6 מיליארד שקל עבור 30% ממניות הפניקס, עם אפשרות לרכישת נתח גדול יותר במחיר מתואם.

 

הקרן האמריקאית השתתפה במכרז למכירת לאומי קארד, עלתה לשלבים הסופיים אך לא היתה מוכנה לשלם את המחיר ששילמה ורבורג פינקוס עבור חברת כרטיסי האשראי, סכום של 2.5 מיליארד שקל. בהמשך ניהלה הקרן מגעים ראשוניים לרכישת בית ההשקעות פסגות, אבל בשלב מסויים החליטה על הפסקת המגעים לטובת מו"מ רציני יותר מול הפניקס - בכירי הקרן אף ביקרו במטה הפניקס לפני שלושה חודשים ופגשו את מנהליה.

 

דלק מחזיקה בכ-30.1% ממניות הפניקס, מעט מעל שיעור המניות המינימלי שמוכר כגרעין שליטה בחברת ביטוח גדולה על ידי הפיקוח על הביטוח. דלק חייבת להיפטר מהשליטה בפניקס עד סוף השנה כדי לעמוד בהוראות חוק הריכוזיות שמחייבות הפרדה בין נכסים פיננסים משמעותיים לנכסים ריאליים משמעותים.

 

הנכסים הריאליים והמהותיים של הקבוצה הם נכסי האנרגיה ושדות הגז. דלק עוברת בשנים האחרונות מהלך של התמקדות עסקית בתחום האנרגיה הבינלאומי, וגם במסגרת מהלך זה היא מעוניינת למכור את החזקותיה בתחומים אחרים, בהם הפיננסים - שם היא מחזיקה בהפניקס ובאמצעותה גם בבית ההשקעות אקסלנס.

 

דלק מימשה בעסקאות החלף בשנה האחרונה כ-15% ממניות הפניקס כש-4.99% מוחזקים בידי חברת סיריוס האמריקנית שגם היא ביקשה לרכוש את הפניקס וככל הנראה עדיין לא ויתרה על הרעיון.

 

 

יצחק תשובה בעל השליטה בקבוצת דלק יצחק תשובה בעל השליטה בקבוצת דלק צילום: קבוצת דלק

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x