$
בורסת ת"א

פרנקל עשוי לטרפד את עסקת רפאל ואירונאוטיקס

לרפאל ניתנה לה זכות לבטל את הסכם שיתוף הפעולה באופן חד־צדדי אם גורם מסוים יגיע להחזקה של 25% ומעלה באירונאוטיקס - פרנקל עבר את הרף ביום חמישי האחרון עם רכישת נתח של 5.3% מלאומי

גולן חזני 08:4818.02.19

אהרון פרנקל עשוי להכשיל את עסקת רפאל־אירונאוטיקס. ב־15 בינואר פרסמה יצרנית המל"טים הבהרה לגבי הסכם שיתוף פעולה עם רפאל לפיתוח וייצור מערכת המבוססת על מוצרי האורביטר של אירונאוטיקס, לחמש שנים. לפי ההבהרה, לרפאל יש זכות לבטל את ההסכם באופן חד־צדדי אם גורם מסוים יגיע לאחזקה של 25% ומעלה בחברה. 

פרנקל עבר את הרף ביום חמישי האחרון, כשרכש 5.3% מהמניות מבנק לאומי תמורת 42 מיליון שקל, והגיע לאחזקה של 30.3%. יש לו גם אפסייד אפשרי של 8 מיליון שקל נוספים אם בחצי השנה הקרובה תימכר החברה ביותר מ־800 מיליון שקל. במקרה כזה יקבל לאומי 5.3% מהפער מסכום העסקה המקורי עם רפאל.

 

המשמעות היא שרפאל יכולה לסגת מהעסקה. עם זאת, דירקטוריון רפאל אישר אתמול את העסקה לרכישת אירונאוטיקס כולה תמורת 850 מיליון שקל עם אביחי סטולרו. אם העסקה, שצפויה להיות מושלמת השבוע, תצא לפועל, הרי שלרכישה של פרנקל אין משמעות. הבעיה בשיתוף הפעולה תהיה במידה שההסכם לא ייצא לפועל.

 

איש העסקים יכול להצביע נגד העסקה באסיפת בעלי המניות שאמורה לאשר אותה. יש כמה פרשנויות לגבי יכולתו, שכן מדובר באישור ברוב רגיל, ולשלוש הקרנות שמחזיקות בשליטה באירונאוטיקס - KCPS, ויולה ובראשית - יש רוב של 36%. אך פרנקל יכול לגייס עוד בעלי מניות. במצב כזה עדיין לא ניתן יהיה לדעת אם בכוונתו להשתלט בעצמו על אירונאוטיקס, או לקבל מחיר גבוה יותר מרפאל וסטולרו. לטענת פרנקל, ההשקעה היא פיננסית, אך מעטים בשוק מאמינים לו - בעיקר משום שבעבר היו לו שאיפות לרכוש את אירונאוטיקס ולמזגה עם יו־ויז'ן שבבעלותו.

 

פרנקל רכש בסוף דצמבר מהפניקס 5.5% ממניות אירונאוטיקס, במחיר של 8.5 שקלים למניה - גבוה בכ־25% מהמחיר אז בשוק - ומאז המשיך להגדיל את אחזקתו. עד היום השקיע פרנקל 155–160 מיליון שקל במניות אירונאוטיקס, והוא מרווח על הנייר כ־75 מיליון שקל על אחזקתו בחברה.

 

אהרון פרנקל אהרון פרנקל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x