$
בורסת ת"א

ההתנסות הקודמת בשוק ההון של אהרון צ'חנובר לא עלתה יפה

חברת הביוטק פרוטאולוג'יקס, שהוקמה על בסיס המחקר של זוכה פרס הנובל לכימיה ב־2004, לא הצליחה לייצר ערך למשקיעיה ונהפכה לשלד בורסאי. פרופ' צ'חנובר, שכיהן בה עד שנת 2012, מונה עכשיו לוועדה המדעית של יצרנית הקנאביס פנאקסיה

צלי גרינברג 08:4218.02.19

ענף הקנאביס כמרקחה מאז מונה פרופ' אהרון צ'חנובר, בסוף השבוע שעבר, לחבר בוועדה המייעצת לפנאקסיה, שעתידה להתמזג עם השלד הבורסאי הרודיום. אין ספק שהצטרפותו של זוכה פרס נובל לכימיה (לשנת 2004, בשיתוף עם פרופ' אברהם הרשקו) לחברת הקנאביס הרפואי מעניקה לה נופך של אמינות מדעית, אך היא אינה ערובה להצלחה. כך התברר בוועדת הייעוץ המדעית הקודמת ששמו של צ'חנובר פיאר אותה בעבר - של חברת פרוטאולוג'יקס, שבה כיהן עם הרשקו. 

פרוטאולוג'יקס נחשבה למובילה עולמית בתחום התרופות עבור מערכת האוביקוויטין - חלבון שהתגלה ואופיין במחקר שערכו השניים בסוף שנות השבעים, והוביל אותם לזכייה בנובל. את הטכנולוגיה שלה פיתחה פרוטאולוגי'קס בהתבסס על המחקר של צ'חנובר והרשקו, שאותם היא גייסה לוועדה המייעצת לה.

מה דעתך על מניית פנאקסיה ישראל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

ב־2004 עברה פרוטאולוג'יקס משבר קשה, שבעקבותיו נאלצה לפטר את כל העובדים ולחסל את עסקיה. אלא ששלושה ימים לאחר סגירת החברה זכו צ'חנובר והרשקו בנובל, וכחלק מהמאמץ להציל אותה החליטו טבע וקרן אורום של מוריס קאהן להשקיע בה. במקביל, באותה עת חתמו פרוטאולוג'יקס וטבע על הסכם אסטרטגי ראשון, ששינה את תחום התמקדותה.

 

ב־2010 הונפקה פרוטאולוג'יקס בתל אביב, ובדו"חות נחשף התגמול של זוכי פרס הנובל. השניים קיבלו יחד 134 אלף שקל לשנת 2009, סכום נוסף של 231 אלף שקל לשנת 2010 ואופציות בחברה בהיקף של 116 אלף שקל.

 

ואולם מאמצי ההצלה, שכללו גם השקעה של ענקית התרופות גלקסו סמית' קליין (GSK), לא הצליחו להביא את פרוטאולוג'יקס לאקזיט המיוחל. ב־2013, כשהיא חברה ציבורית, הופסקה פעילותה בתחום האוביקוויטין, וחברת ההשקעות דולומיט השתלטה עליה. אז גם הגיעה לסיומה עבודתם של צ'חנובר והרשקו בחברה שנהפכה עם הזמן לשלד בורסאי.

 

פרוטאולוג'יקס מפעילה כיום חוות גידול חקלאי לצמח הקנאביס על שטח של 15 דונם, ומתקן לייצור קנאביס רפואי תחת התקינה החדשה. באחרונה דיווחה החברה כי חתמה על הסכם עם אחת מהמגדלות הוותיקות בישראל, תיקון עולם, לגידול חקלאי של שלושה מחזורי קנאביס רפואי, בכפוף לקבלת האישורים הנדרשים. במסגרת ההסכם התחייבה תיקון עולם לרכוש תוצרת בהיקף כספי המוערך ב־15–20 מיליון שקל.

  

פרופ' אהרון צ'חנובר פרופ' אהרון צ'חנובר

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x