$
בורסת ת"א

נחשף בכלכליסט

שותפות תמר מאשרת: תוקן הסכם הגז עם חברת החשמל - המחיר יוקפא עד 2021

המחיר שחברת החשמל שילמה במהלך 2018 על אספקת הגז מתמר ישאר על כנו עד ליולי 2021 - צעד שיחסוך לחברה כ-307 מיליון שקל ועשוי להוזיל בעד 1.5% את תעריף החשמל

ליאור גוטמן 09:0817.02.19

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

שותפויות הגז דלק קידוחים וישראמקו, יחד עם תמר פטרוליום ודור חיפושי גז, מדווחות לפני שעה קלה לבורסה (א') על הגעה להסכמות מול חברת החשמל בדבר תיקון חוזה הגז שקיים בין הצדדים.

 

במסגרת תיקון חוזה הגז, שנחשף בשישי האחרון בכלכליסט, הצדדים הסכימו להקפיא את ההתייקרויות בחוזה הגז שלהם, כך שהמחיר שחברת החשמל שילמה במהלך 2018 (כ-6.2 דולר ליחידת אנרגיה) ישאר על כנו עד ליולי 2021.

 

ההקפאה הזו חוסכת לחברת החשמל הצמדות שנקבעו מראש למדד המחירים לצרכן האמריקאי (CPI) ותוספות של אחוז אחד לתמחור הגז בכל תחילת שנה. לפי הדיווח לבורסה החיסכון לחברת החשמל נאמד בכ-85 מיליון דולר, או כ-307 מיליון שקל, סכום ששווה להוזלה אפשרית של כ-1.5% בתעריף החשמל לאורך כל תקופת תיקון החוזה, או כ-0.5% לשנה.

 

עוד נקבע שביולי 2021, הוא המועד בו הצדדים אמורים לדון על הוזלת מחיר הגז בעד 25%, המחיר ממנו תגזר ההנחה יהיה המחיר שתוכנן להיות בכל מקרה, כאילו ההפקאה בהתייקרות כלל לא נרשמה.

 

תמורת הקפאת המחיר חברת החשמל תפנה מקום בצנרת הגז של תמר, ותשריין לעצמה פחות נפח לצרכיה שלה. לפי הדיווח של שותפויות הגז, חברת החשמל תפחית את הנתח היומי שהיא דורשת בצנרת ההולכה מכ-655 אלף יחידות חום לכ-500 אלף יחידות חום בלבד, ירידה של כ-24%.

 

על פי ההערכות, שותפות תמר תנצל את הנפח שהתפנה כדי למכור יותר גז או ללקוחות חדשים במשק או ללקוחות במצרים עמם יש כבר חוזה ייצוא שאמור להכנס לתוקף בדצמבר הקרוב. עוד נמסר בדיווח שדירקטוריון חברת החשמל אישר את התיקון בחמישי האחרון. השלב השלב האחרון לפני יישום התיקון האמור הוא אישורה של רשות החשמל (הרגולטור), שכבר הודיעה שתבחן את הנושא ואת ההשפעות על המשק, ואם אלה יהיו חיוביות היא תאשר את ההסכם. 

 

 ההחזקות בשותפות תמר נחלקות בין ישראמקו (28.75%), נובל אנרג'י (25%), דלק קידוחים (22%), תמר פטרולים (16.75%), דור חיפושי גז (4%) ואוורסט תשתיות (3.5%).

 

מאגר תמר מאגר תמר צילום: אלבטרוס

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x