$
בורסת ת"א

פשרה בתביעה הייצוגית: בבילון תשלם 12 עד 15 מיליון שקל בפרשת המצגים המטעים

בתביעה שהוגשה ב-2013 נגד בבילון, נועם לניר ואלון כרמלי, בעל השליטה והמנכ"ל לשעבר, נטען שהחברה הפרה את חובת הדיווח על יחסיה עם גוגל - התובעים דרשו פיצוי של 100 מיליון שקל; הצדדים הסמיכו את ביהמ"ש לקבוע את סכום הפיצוי בטווח האמור

מיקי גרינפלד 16:1731.01.19

התביעה הייצוגית בפרשת בבילון-גוגל מגיעה לקו הסיום, 5 שנים וחצי לאחר הגשת הבקשה לביהמ"ש לאישור התביעה, במאי 2013: בבילון מדווחת לבורסה (בהמשך לסיום הליך הגישור בין הצדדים בנובמבר האחרון), כי בדיון שהתקיים היום (ה') בביהמ"ש הסמיכו הצדדים את בהמ"ש להכריע בכל המחלוקות ביניהם בדרך של פשרה.

 

לפי ההסכמות, הסכום הכולל שבו יחויבו הנתבעים לא יעלה על 15 מיליון שקל ולא יפתח מ-12 מיליון שקל. ביהמ"ש צפוי לקבל את ההחלטה הסופית בימים הקרובים. בבילון מדגישים עם זאת ש"אין כל וודאות ביחס לפסק הדין הסופי שיינתן במסגרת ההליך ככל שיינתן או לתוכנו".

  

התביעה, על סכום של 100 מיליון שקל, הוגשה ביוני 2013 על ידי משקיעים המיוצגים על ידי עו"ד עמית מנור. בעקבות הגשת התביעה הודיעה רשות ני"ע בחודש יוני 2014 כי היא קיבלה החלטה עקרונית לתמוך במימונה. בתחילת מרץ 2017 אישרה שופטת ביהמ"ש המחוזי בת"א דניה קרת מאיר את התביעה הייצוגית נגד בבילון, בעל השליטה נועם לניר והמנכ"ל בתקופה הרלבנטית לתביעה אלון כרמלי. התביעה הוגשה בשל הפרת חובת דיווח מצד בבילון בקשר ליחסיה עם גוגל.

 

על פי התביעה, ב-14 בספטמבר 2012 הודיעה גוגל על כוונתה לעדכן את העקרונות שהיו אמורים להשפיע לכאורה באופן משמעותי על בבילון. גוגל הודיעה שהעדכון ייכנס לתוקף ב-15 באוקטובר 2012. ב-23 באוקטובר 2012 פרסמה בבילון את דו"חותיה לרבעון השלישי ולא ציינה שגוגל החמירה את הפרשנות להנחיותיה כשבועיים קודם לכן. על פי התביעה המידע נחשף בדיווחי החברה רק ב-5 בנובמבר 2012. "המסקנה העולה מהראיות בדבר התנהלותה של החברה היא כי המידע בדבר שינוי המדיניות היה מידע מהותי אף בעיניה, למרות טענתה כי אין בסיס לטענת התובעים בעניין זה", כתבה השופטת קרת מאיר בהחלטה לאשר את הבקשה במרץ 2017.

 

אחת הטענות המרכזיות בתביעה היא כי בבילון לא חשפה את ההשפעה שהייתה עשויה להיות לשינוי במדיניות גוגל כלפי אופי ההתקנה של סרגלי הכלים. בעוד שבעבר גוגל איפשרה לחברות כגון בבילון להתקין את אתר הבית שלהן על מחשב המשתמש שהוריד את התוכנה ללא סימון אקטיבי של אפשרות ההתקנה, אלא כאשר האופציה להתקנת העמוד מסומנת באופן אוטומטי, דרשה גוגל סימון אקטיבי של התקנת עמוד הבית של בבילון.

 

בבילון, לטענת התביעה, לא חשפה בזמן בפני המשקיעים את ההנחיות המחייבות של גוגל כלפיה, ביניהן שממשקי ההתקנה יהיו הוגנים, שלמשתמשים יהיה קל להסיר את התוכנה ושההתקנות שמבוצעות על ידי שותפי ההפצה של בבילון יעמדו בכללים אלה. בכך, על פי התביעה, הסתירה בבילון מהמשקיעים מידע מהותי אודות גורמי הסיכון אליהם החברה חשופה, בנוגע למערכת ההסכמים שלה עם גוגל. כן לא דיווחה החברה כנדרש אודות התפתחויות שליליות משמעותיות שאירעו בעסקיה במהלך התקופה הקובעת בקשר עם יחסיה עם גוגל. 

 

בחודש מאי 2016, עוד לפני אישורה הבקשה לתביעה ייצוגית, דיווחה בבילון כי הגיעה להסדר עם רשות ני"ע במסגרתו תשלם תשלם קנס מינהלי של מיליון שקל מבלי מבלי להודות בהפרה. ההסדר הגיע בעקבות הליך בירור מינהלי שהתנהל נגד החברה ונושאי משרה בה על הפרת חובת דיווח בקשר ליחסיה עם גוגל. לפי ההסדר, החברה ונושאי משרה בה לניר, כרמלי, וסמנכ"לית הכספים שנית פאר-צפוני - התקשרו בהסדר, מבלי להודות בקיומן של הפרות מינהליות כלשהן מצידם.

 

 

נועם לניר נועם לניר צילום: תומי הרפז

בטל שלח
    לכל התגובות
    x